| Sawarekh a întrebat:

Este adevarat ca Rusia are cel mai mult arsenal nuclear din lume?

Daca da, care ar fi riscul ca Rusia sa atace cu arme nucleare sau bombe atomice, Statele Unite ale Americii?

25 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Posibil sa aiba cu cateva focoase mai mult decat americanii dar diferenta e irelevanta, dupa tratatele de neproliferare din anii 90' au ajuns sa aiba un numar comparabil de focoase. Daca puneai intrebarea asta in anii 80' atunci raspunsul ar fi fost da, acum nu mai e valabil. Mai trebuie sa iei in considerare si faptul ca rusii nu prea publica date despre arsenalul nuclear, costurile pentru intretinerea arsenalului nuclear sunt uriase deci e foarte posibil ca rusii sa aiba mai putine decat declara sau sa aiba cate zic dar multe sa nu fie operationale.

Cat despre riscul de a le lansa, e imposibil de prezis viitorul. Orice ar declara la stiri Putin e constient ca nu are nici o sansa de a castiga un razboi contra NATO deci e posibil ca strategia lui sa fie similara cu a lui Kim in Coreea, te ascunzi in spatele bombelor si tipi ameninti pe toata lumea sa te lase in pace. Cred ca ii vine greu sa le foloseasca in Ucraina pentru ca armele nucleare sunt ca o arma de foc intr-o incaierare, dupa ce ai tras primul foc restul participantilor stiu ca poti sa il tragi pe urmatorul deci singura lor varianta e sa te lichideze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Zero.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Da, are. 2. Riscul e zero.

| Drimmero a răspuns:

O avea rusia cel mai mare arsenal nuclear dar multe ar fi vechi si ineficiente. Cu siguranta SUA are ceva mult mai modern si mai distructiv, e imposibil ca ei sa se fi lasat mai prejos avand in vedere ca au fost primii care au inventat armele nucleare si le-au folosit, dar sunt hoti si joaca cartea psihologica a panicii, doar nu vor spune "rusia, te stergem de pe harta" ei tac si le fac, SUA cand ataca o face decisiv.
Daca rusia ataca nuclear Sua atunci riposta americanilor probabil ar reprezenta stergerea rusiei de pe harta.

Răspuns utilizator avertizat
| Sawarekh explică (pentru Bubico2022):

Inteleg, dar asta inseamna ca si SUA si a modernizat arsenalul happy eu cred ca America nu latra dar daca ar incepe ar fi nasol

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Bubico2022):

Stim, ruzzia are cel mai modern armament, cea mai puternica armata si sunt cei mai tari, ei nu pierd zilnic teren in Ucraina si nu fug ca pasaricile de frica, nu, e propaganda aia, ruzia de fapt a castigat razboiul, Kiev a cazut.
Trezirea la realitate, SUA daca vrea le sterge neamul de pe harta.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si tancuri aveau multe, si uite ce si-o iau in Ucraina peste bot. Daca au multe si proaste, degeaba. Sansele sa atace SUA, minime. Sansele sa atace in Ucraina cu ceva focoase de foarte mica putere, moderate.

| relian a răspuns:

Rusia au cam la fel ca si SUA poate nitel mai multe.SUA au si sistem de interceptare si distrugere,dar nu poate face fata la un atac masiv.
Insa SUA are aliat pe UK asta garantat,c umulat,deja depasesc pe Rusia,daca se adauga si Israel,deja rusia e depasita categoric,mai de baga si Franta tot alaturi de SUA, se mai baga si India, deja rusia putem spune ca e la baie, Rusia nu are nici un prieten de asta sa aiba arme nuclearae, nici China si nici altii nu se baga pentru rusia.

Rusia stia asta, asa ca o sa stea in banca ei linistita.De fapt Rusia na atacat nici o tara straina si nici nu cred ca o va face vreodata,nu-i capabila de mai mult decat are acum,nici nau avuit mai mult niciodata.
Sa nu uitam ca Ukraina este teritoriul rusesc,casi zic aia ucrainieni,asa si moldovenii isi zic moldoveni laughing

Cauta pe net si vezi istoria rusie,vezi istoria Ukraina,aia veche,no sa vezi nici o diferenta,aceiasi conducatori,aceleasi orase,aceleasi batalii,aceleasi tot,peste tot apare rusia,pe nicaeri apare ukraina,deci ucrainienii nu aapar pe nicaeri prin istoria aia a lor,apar asa brusc deodata laughing cineva vine si baga ca nu stiu a incercat sa le tyina alora gura inchisa,dar pana atunci se vorbeste doara de rusia,de rusi,de mongoli,de ce natii mai erau pe acolo,deci rusia kieveana nu ucraina kieveana.

Cu alte cuvinte teritoriul ala este al rusie,greseala lor a fost ca iau lasat pe aia sa fie independenti,iar acum s-a trezit un pampalau ca vrea teritoriul inapoi.
Rusia ar fi trebuie sai lase independenti pe cei care nu erau deai lor,Gerogia,Modlova,tari de astea ce ei le-au ocupat dupa ultimul razboi.

Sa lasi o bucata din tara ta sa fei independenta,este cea mai mare prostie,deci cumva rusii sau facut de tot cacatu,au arata cit de habarnisti sunt cit de prosti is,acu chipurile sor desteptat.

Deci no sa fie nici un atac al Rusiei asupra nici unei alte tari straine,mai ales cu carme de care spui,rusii is constientii ca daca incepe asa ceva or sa fie stersi de pe harta lumii, ala le va fi sfirsitul.

Si stii de ce china no sa fie de partea lor? Pt ca china atit asteapta, sa le ocupe siberia si teritoriile de nord laughing asa ca nu cred ca orice idiot ar veni la putere in rusia sa nu isi dea seama ca ei is singuri pe planeta asta, nu au absolut nici un prieten, nici un aliat, nici macar pe arabii aia nebuni nu-i au ca aliati.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

"...nu au absolut nici un prieten, nici un aliat" - Cum? Păi Coreea de Nord e nimeni?

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns:

Vrei sa spui NATO vs Rusia sau doar USA vs Rusia? Daca te gandeai doar la USA atunci ar fi bine sa te razgandesti.

| FredericChopin a răspuns:

Da e ADEVĂRAT pai Rusia cuprinde~% 70 din suprafața totală a pământului

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru FredericChopin):

70% cu arsenalul nuclear?
n-am inteles ce zici, daca vrei sa-mi explici

| Holiday a răspuns (pentru FredericChopin):

De fapt Federatia Rusa reprezinta aproximativ 11.5% din suprafata totala a "uscatului".

| suntserios a răspuns (pentru FredericChopin):

Vroiai sa zici 11% din suprafata uscatului.

Si ce daca are 11%?
Canada are 6% si nu are arme nucleare
brazilia si Australia au 10% si nu au arme nucleare

| johnnny123 a răspuns (pentru FredericChopin):

Tu unde ai învățat geografie?
Suprafața Rusiei reprezintă 11% din suprafața terestră a Pământului.

| FredericChopin a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Ce e mai așa de greu de înțeles sa zicem % la sută 100% da bun deci 70% din arsenalul nuclear de pe pământ se afla n Rusia, oricum ei au echipamentele alea și ietice deci îs... acum cică vor sa lanseze "arma apocalipsei" deci...îs bine acum serios vorbind nu l văd pe Vladimir Putin in stare de așa ceva

| FredericChopin a răspuns (pentru suntserios):

Unde ai citit asta pe La babaTv? Cumva?

| FredericChopin a răspuns (pentru suntserios):

Așa 11% dar suprafața pământului dar cea a oceanului?

| suntserios a răspuns (pentru FredericChopin):

Serios? Acum o fi o conspiratie marimea Rusiei comparata la suprafata pamantului?

Nu fi prost cu suprafata oceanului ca atunci iesi si mai mic de 11% hahahaha

| AVAAVA a răspuns:

Foarte mic riscul, dar nu imposibil. Ar putea fi o sinucidere. Dar sunt mulți sinucigași pe lumea aceasta, asa ca nu este imposibil. Sa ne rugam sa ne mai pasuiasca Dumnezeu de necazul cel Mare, sa avem timp sa creștem spiritual, bucurându-ne de Sinteie Taine săvârșite în Sfânta Biseica Apostolică.

| Roger645 a răspuns:

Fiecare are destul incat sa distruga de 2-3 ori pe celalalt inca din 1970 ( Mutual assured destruction(MAD))=Distrugere reciprocă asigurată. De vreo 15 ani, unele rachete au 6 focoase cu tinte independente.
Putin si-a trait traiul are 70 ani, e pus pe rele, e cam psihopat si daca se scoala cu fata la perna, poate. Sunt 3 chei de declansare, daca ceilalti se opun se stie: etaj 6 sau Noviciok. SUA se poate apara doar partial de o salva masiva de rachete. Cand ele sunt peste Atlantic, deja cele din SUA pleaca spre Rusia.
Urmeaza Armaghedon.