| IIIshaneIII a întrebat:

Este adevarat ca uneori in mod involuntar putem incetini timpul chiar si pe o perioada destul de lunga?
Vreau raspunsuri concrete, nu teorii.

17 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu

Poate daca pici intr-o gaura neagra.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Se refera la clipele alea gen iti ia foc casa, ai un accident de masina, acele impacte

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Acolo nu incetineste timpul, incetineste perceptia ta. Ca sa folosesc alegoria lui Einstein e ca atunci cand stai cu o fata frumoasa, timpul parca trece imediat in schimb la lucru nu mai trece ziua.

Din pacate pe ceas e tot aia, daca vrei sa incetinesti timpul ai nevoie de o sursa mare de gravitatie (care probabil o sa te omaore in cele din urma).

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Filozofic vorbind desigur, cred ca asta a si vrut sa spuna userul ca pe bune e sf

| RAY a răspuns:

Da se poate, pur simplu percepetia creste foarte mult in acele clipe

| Violleta2022 a răspuns:

Doar in vise poti sa-l incetinesti, ca-n realitate, trece cu aceeasi precizie, minut de minut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți.
Timpul este și el o realitate.
Această realitate are două fețe, în viața noastră omenească.
Una este timpul fizicienilor, al inginerilor, este timpul pe care îl folosim când mergem cu mașina, cu avionul. Pe acela nu poți nici să îl incetinești nici să îl lungești, că nu este de gumă, nu se întinde decât la viteze foarte mari.
Și mai este timpul resimțit de noi, cu ceasul nostru interior.
Acesta este flexibil în funcție de cum îl simțim.
Dacă ești cu o iubită în pat, cum vrei să fie acel timp, lung sau scurt. Ca să fie lung, trebuie să încetinești curgerea lui, să fie secundele mai lungi, să ticăie mai încet.
Asta se poate și voluntar dacă știi cum și ți se poate întâmpla și involuntar.
După ce te scoli din pat te uiți la ceasul făcut de ingineri sau la ceasul electronic cu cuarț făcut de fizicieni și vezi ce ai reușit.
Cum să faci concret, nu mă întreba pe mine, că nu sunt eu acolo în pat cu fata ta, tu ești acolo stăpânul timpului.

| Donsavas a răspuns:

Timpul e o iluzie a minții. Il poti percepe cu încetinitorul, dar nu ai ce încetini dacă nu există.

| Nilsson a răspuns:

Timpul nu poate fi incetinit doar poate fi incetinita perceptia timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui ca se invarte pamantul mai incet? Asta este timpul asa cum il percem noi.
Timpul nu exista, este o unitate de masura sau, mai degraba, o componenta cu ajutorul careia se masoara viteza de deplasare in spatiu. Ca sa spui ca timpul a incetinit sau a trecut mai repede, dpdv fizic, trebuie sa existe o schimbare majora la celelalte variabile: ori spatiul se dilata, se constrange sau se deformeaza (ca in cazul gaurilor negre), ori viteza de deplasare creste sau scade considerabil (viteza luminii), ori...sistemul de referinta este altul.

| UnTipObisnuit a răspuns:

La ce te referi.

Cu un dispozitiv? Ori oamenii, pur si simplu in mod involuntar il incetinesc?

| IIIshaneIII explică (pentru UnTipObisnuit):

In mod involuntar in special in situatii critice dar nu este obligatoriu, acest lucru se stie este dovedit stiintific a aratat si pe discovery channel, vreau sa vad ce parere aveti despre asta si daca ati experimentat asa ceva.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Tii minte cine a facut acest studiu sau cine a fost echipa/omul de stiinta care a oferit aceasta teorie?

| IIIshaneIII explică (pentru UnTipObisnuit):

Nu imi amintesc, dar daca a dat pe discovery, nu cred ca erau minciuni, de obicei ofera continut de calitate.

| Catrice a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Tot acolo am văzut (poate) același documentar.
Dar zicea ca trecerea timpului este în strânsă corelație cu percepția fiecăruia.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Una este sa percepi timpul mai incet/rapid si alta sa incetinesti timpul.

Ca sa-ti raspund la intrebare, nu, in mod involuntar nu putem incetini timpul nici macar pe durate mici. Poate daca ai fi suficient de greu incat efectiv sa indoi fabrica spatiu timp(in termen de mase solare).

| Ivanov27 a răspuns:

Nu putem încetinii timpul, e posibil sa ai doar o senzație de genu, si in unele cazuri extreme, din cauza adrenalinei putem actiona foarte rapid, dând senzația de incetinirie a timpului, a obiectelor din jur.