| mentholinks a întrebat:

Este pamantul plat? Nu e ciudat ca NASA nu ne ofera nicio imagine reala a Pamantului observat din spatiu ci doar CGI prelucrate pe calculator?

43 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Care CGI? Ai o camera montata pe statia internationala O.o

http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream

| johnnny123 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Să nu uităm cu cine avem de a face aici: cu un om care crede că pământul este plat, și că de peste două milenii o conspirație mondială minte oamenii că pământul este rotund. O conspirație în care sunt implicați toți oamenii de știință, toate agențiile spațiale din lume, toate liniile aeriene, toate companiile de transporturi, toată mass-media, toate statele lumii, toate companiile de tehnologie, toți oamenii care au zburat vreodată cu avionul și câteva zeci de milioane de actori care joacă roluri de australieni, pentru că de fapt Australia nu există.

Un om capabil să creadă așa ceva nu va accepta niciun argument rațional, pentru că nu este un om rațional.

Poți să-l pui și în locul manechinului din Tesla pe care a lansat-o Elon Musk în spațiu și tot nu va crede că pământul e rotund.

| RAY a răspuns:

Nu ofera omule NASA nici o imagine cu pamantul vazut din spatiu? nu credeam ca vei pune asemenea intrebare, deci restul planetelor sunt rotunde dar pamntul e plat,tu luna cand e plina cum o vezi? cand eclipsa de luna cum e umbra plata sau rotunda? stiau si greci ca pamantul e rotund si egipteni,dar azi nu stim, ce sa tampit omenirea,astia care au venit cu ideea de ce nu merg in spatiu sa dovedeasca ca pamantul nu e plat, ca cica nu cred in nasa, ce ar castiga nasa sa minta miliarde de persoane, deschideti mintea, tu chiar crezi totul? inteleg libertatea de exprimare dar urasc minciuna, cand minti nu inseamna ca te exprimi liber

| Superior a răspuns (pentru RAY):

NASA alaturi de elitele si guvernele lumii ne mint si pacalesc o gramada. Cred ca faza cu Pamantul e rotund e unul din putinele adevaruri ce ni le impartasesc NASA.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Dovedeste ca ne mint cu dovezii

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Oamenii ca tine, ca mine suntem niste prosti, nu stim nimic. La fel cum 11 septembrie a fost mana guvernului american....NASA de asemenea ne ascund multe lucruri, si ne mint. Te tot lauzi cu descoperirile facute de altii si te crezi destept, dar incearca sa-ti folosesti si tu capu si sa-ti faci propriile descoperiri...

| Avaricum a răspuns (pentru Superior):

Tu te crezi destept ca te iei dupa fanteziile unora ca sa pari ca nu esti ca toata prostimea si ca stii tu despre ce e vorba. Descoperirile pe care se bazeaza ray au la baza date si dovezi documentate, In timp ce teoriile conspurationiste nu, in care majoritatea se bazeaza pe faptul ca dovezile sunt fabricate si nu exista.

Omul in ce sa-si puna increderea? In descoperiri si modele bazate pe dovezi sau in fantezii care nu sunt, si sunt facute ca sa se muleze pe viziunea unora despre lume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Prostii! Pamantul este patrat si la colturi sunt 4 ingeri. Exista si un abis. laughing

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Afirmatiile mari cer dovezi pe masura

| relian a răspuns:

Spui ca toate pozele sunt prelucrate pe calculator, ca nu stiu cine te minte.Ok sa spunem ca asa este, dar exista metodea dea vede cum este pamantu fara sa iesi in spatiu.
Tu singur poti vedea daca pamantul e plat sau rotund.Trebuie doara sa vrei sa vezi asta, daca doar stai pe net si nu accepti nimic de la altii atunci crezi ce vrei tu.

Uite cum faci.Te duci la mare, aha la mare si te uiti in zare laughing vorbesc f serios.Te uiti pe mare, ocean.Te uiti dupa vapoare, asa o sa vezi singur ca pamantul este rotund.Asta este cea mai simpla metoda dea vedea lucru asta.O sa intri ce legatura are un vapor cu prefectura, cu pamantu plat sau rotund.Are legatura

Te uiti dupa un vapor care vine dinspre larg spre tarm, dar la foarte mare departare.Acum te intreb pe tine-Cand un vapor vine din larg, tu esti la tarm esti pe mal, deci esti la nivelul marii ok? Ce observi tu prima data la un vapor? Daca stii sa raspunzi la intrebarea asta ai rezolvat problema laughing. Poti sa faci asta singur, daca nici pe tine nu te poti crede atunci e nasol rau.Eu iti spun ce vei observa la o corabie daca ar mai fi corabii pe mari astazi sau ce vezi prima data la un vapor.Vei vedea doara cosu vaporului,sau catargul unei corabii in cazul corabiiilor.

Ok daca pamantul ar fi plat tu ar trebuie sa vezi ce anume? Ar trebuie sa vezi tot vaporu dar tot,chiar daca mic dar asa ar trebuie sa-l vezi intreg, nu doara furnalu ala cos ce mai e, sau ar trebui sa vezi toata corabia.Dar tu o sa vezi numai catargul, de ce? Simplu pentru ca pamantul este rotund, corabia vine de dupa curbura, catargul fiind mai inalt decat rstu corabiei vei vedea catargu.Este la fel ca si cum tu ai sta dupa o minge uriasa,ai un bat in mana si te invarti,tinand batu perpendicular pe minge,asa cum sta corabia,vaporu perpendicaular pe apa,sau catargu cei ala.
Daca o ata persoana sar afla in alt punct al acestei mingi urise tu cand mergi spre el, persoana va vedea prima data batu, apoi cand ajungi mai aproape o sa te vada si pe tine.

Acum esti lamurit? Poti face asta si fara sa te duci la mare, cum am spus cauti o clarire rotunda, sau un glob, ceva rotund dar mare sa faci pe viu observatia. Spor la experiment.Sa nu mai spui niciodata balaria asta cu pamantu plat, risti sa rada lumea de tine.

| Sn4k3 a răspuns:

Sper ca e la misto intrebarea, daca nu, vai de viata ta. De ce crezi ca ar mai fi fusurile orare daca Pamantul are fi plat laughing? ''Numai imagini CGI'' laughing

| relian a răspuns (pentru Sn4k3):

Ce lagatura au fusurile orare cu pamantu plat ca eu nu vad legatura? Daca pamantu ar fi plat fusurile orare tot ar exista laughing deci ai vrut sa spui ceva dar nu prea tia reusit.
Tu daca ai o lanterna, luminezi cu ea o suprafata de ok? Nu luminezi toata casa sa zice pe afara, dar daca misti lanterna de colo colo s-ar putea sa vezi dar niciodata toata.Deci soarele in cazul pamantului plat nu ar lumina toat pamantu.
Eu stiu ca este rotund, dar ma referii la ce ai zis tu ca daca era plat toti am fi avut aceiasi ora.Cand afirimi ceva e bun sa dai si o explicatie, sa arati cum anume am avea toti aceiasi ora. Daca pamantu ar fi plat si am avea aceiasi ora, ar trebuie sa avem toti aceiasi zic, ar trebuie sa avem numai zi, noapte nu.Dar daca vom avea pamant plat cu fusuri orare atunci avem si noapte corect?

| mentholinks explică:

Mai informati-va in legatura cu pozele despre care tot vorbiti. Toate sunt prelucrate pe calculator pe baza datelor stranse de sateliti.

| Lostlyric a răspuns (pentru mentholinks):

Oamenii ca tine nici nu au voie sa gandeasca.
Pe orice statie orbitala, toate "pozele", cum le numesti tu, sunt prelucrate. De aceea avem o stiinta intreaga numita Teledetectie. Care are ca puncte de start toate aspectele unei radiatii si mediile prin care aceasta circula. Daca oamenii aia ne-ar oferi "poze" din spatiu grosso modo, nu ai vedea nimic pe ele, decat cateva umbre. Vorba cuiva de pe site, vine un idiot cu o intrebare si nu sunt in stare j-de-mii de destepti sa-l convinga de contrariu.
Ne-am fi bucurat daca toti traiam in lumea ta, plina de pesteri. Dar inca traim intr-o lume care evolueaza in fiecare secunda.

| relian a răspuns (pentru Lostlyric):

Iara tu daca esti atata de destept de ce nu ai lamurit tu omu? Eu am explicat ca poate vedea cum este pamantu singur, pe viu, cu dovezi, dar trebuie sa-i spui unde si la ce sa se uite.Cei spui tu e departe rau, vorbesti ca din carti. Daca omu nostru crede pe aia cu pamantu plat, cum crezi tu oare ca va pricepe ceva din ce explici tu? Sau faci trimitere la mai stiu eu ce linkuri.Fratilor oamenii vor explicatii ceva mai lamuritoare, mai clare, mai la nivelul lor, nu definitii, nu calcule, nu povesti.Normal o definitie este explicatia unui lucrur, a unui fenomen dar foarte pe scur, la nivel de cel care a enuntatao.Atunci daca unu care descopera ceva, care stiu si eu descopera o formula, face o definitie, o arata, voi credeti ca deacum tot poporu o si va pricepe laughing asta este marea greseala a oamenilor.De aia vin oamenii aici sa fie lamuriti, dar nu cu trimiteri de linkuri nu cu definitii luate din carti, sau de pe net.Pe astea le poate lua si el singur, dar problema e ca nu le pricepe.Fiecare om este unic, nu toti gandim sau reactionam la fel, ca urmare se impune o explicatie detaliata, astfel incat toti sa inteleaga.Deci explici babaeste cum zic oamenii laughing asta e cheia priceperii, asa trebuie un profesor sa explice, sa dea exemple din viata reala, sa faca experimente daca se poate ca asa omu pricepe mult mai rapid si retine.Asa sa vii sa dai doara din gura fara sa raspunzi, sa si vazut omu nici nu a bagat in sama ce ai spus, de ce? Pentru ca nu a aflat nimic din ce el voia sa afle.

| Lostlyric a răspuns (pentru relian):

Intrebarea in sine nu-si are rostul. Un raspuns pentru nivelul tau si al lui (pentru ca banuiesc ca nici nu te-au interesat link-urile): nu am gasit pana acum coltuile Pamantului cu toate laturile lui. Asta este, am fost incapabili in mai mult de 600 de ani sa gasim marginea Pamantului.
Ai putina tendinta spre Stockholm Syndrome.
Cat despre mine, nu sunt desteapta, insa e un subiect pentru care am invatat si inca invat. A fi destept inseamna a sti totul. Insa, cred ca sunt mai avansata cu informatiile decat subiectul in cauza. Nu poti aprecia nivelul IQ-ului cand sistemul de referinta e nul sau aproape de 0 (asa cum Alfons a ajuns pana la nivelul unei conspiratii si crede ca informatia este veridica).

| relian a răspuns (pentru Lostlyric):

Am spus eu ca pamantul ar fi plat? Arata unde am spus sau macar am sustinut pe altii? Deci iar vorbe in vant,nu dai un raspuns clar nimanui, doar vorbe fara noima.
Linkurile ce tu le trimiti ai dreptate nu ma intereseaa dar stii de ce? Pentru ca ma crezi prost de aia laughing tu cand vii si dai un link cuiva, de fapt il faci prost.O sa te intrebi cum asa? Pai simplu, tu crezi ca eu nu sunt capabil sa gasesc acele informatii pe care tu leai aruncat aici? Pai daca doresti idi dau informatii de nu le poti duce, iti dau linkuri la snop laughing si nu doara in limba romana in ce limba doresti, dar de regula cele mai bune informatii sunt cele de la americani.Pana la urma si ce gasesti tu in romana, tot de la americani provin, ca nu au scos romanii ceva, sau sa cerceteze ei ceva.Deci eu sincer nu prea sufar pe astia care vin pe netu asta, ce intrebi frate? Stai ca iti zic eu acu laughing si vin siti arunca mai stiu ce chestii, pe care eu le-am fumat de acu ani de zile in urma.
Eu asta am spus, omu asta cu pamantu lui plat crede pe aia de ce? Pt ca aia au venit cu o poveste cu chestii mai aproape de el.Ca urmare tu trebuie sai dai lui o explicatie simpla de tot,sa-i arati daca poti cat e ceasul cum zice un amic de-al meu laughing sa ii desenezi daca se poate,doara asa il poti face sa priceapa,ori sa isi schibe parerea.Dar tu vii si ma iei si pe mine ma bagi in oala cu pamantu plat,eu care nu-s curios,, cum sa zic eu asemenea balarie sau sa sustin laughing. Pune si citeste ce raspuns am dat celui care a intrebat, poate o sa pricpei si tu acum ca pamantu este rotund, o sa fii convinsa, poti experimenta tu personal.
Cam cu explicatii de genu asta trebuie sa vina oamenii pe aici, asa cum explic eu.Nu ma dau eu destept, dar ce stiu caut sa explic cat se poate de detaliat.Vad ca multi fug cand vad ca cineva le explica, asta poate ca isi sustin in continuare balariile.
Ce anume ai invatat? Ai invatat ca pamantul este rotund? Daca ai fi invatat ceva ai si fi stiut sa dai o explicatie buna, dar se pare ca nu prea poti.
Sa iti mai spun ceva.Sunt f multi oameni care se dau nu destepti, dar care ei sustin ca ei inteleg un lucru un fenomen.Eu vin si le cer explicatii si mie fenomenu X puteti? Ce crezi ca fac oamenii astia, aici la categoria asta inntri si tu.Ce sa faca vin siti arunca o defenitie care o gasesc si eu intr-o carte sau de pe net, asa cum faci si tu.
EU vin si zic nu, nu pricep, vreau sa ma lamuresti ca pe un copil de gradinta poti? Aaaaa nu pot.Ei daca nu esti capabil de asa c eva inseamna ca habar nu ai, ca nu ai inteles absolut nimic.
Sa stii ceva de la mine.Un om care pricepe ceva este imposibil sa nu poata explica ceva ce el a inteles oricui.Este imposibil sa nu poti fi capabil sa explici si lu bunica, s-o faci sa priceapa. Daca nu poti e clara nici tu nu ai inteles, doar spui ca ai fi inteles.PE mine nu ma impresioneaza nimeni, absolut nimeni sa stii si tu asta.Nu ma impresioneaza nici cei mai mari fiziceni din lume, aia care se dau loviti car stii ceva, ca ar intelege ceva.Atata timp cat nu-s capabili sa poata explica sa poata pricepe si alti oameni, asta arata clar ca el se afla in lumea viselor,laughing ca alea sunt teorii deale lui care practic nu prea au sustinere.
Uite un exemplu, asta cu spatiu, nu exista la ora asta cineva sa explice cei ala spaptiu, eu nu am vazut pe cineva sa poata explica. Unia spun ca este foarte dificil sa se poata explica asa ceva.Eu cred ca de fapt ce sustin aia sunt teorii deale lor care nu au baza.Cand ceva are o bza este imposibil sa nu se poata explica.Asa ce fac unia deja o dam in alte alea o dam pe religie,ce e sa spui ca Dzeu a facut sia dres,ce e sa spui spatiu,timp asa au fost de la inceputuri si bla bla, eu nu vad diferente intre astia si aia religiosii.
Despre asta vorbeam eu, sa explici sa il faci pe om sa priceapa, folosese tu cuvinte simple, cuvintele tale, nu veni sa imi citezi mie din mai stiu eu ce piesa laughing

| Lostlyric a răspuns (pentru relian):

Pisi, unde ai terminat scoala? Nu prea ti-a placut gramatica, nu?
Vorba aia buna de tot, a celebrului scriitor, nu te pune la nivelul prostilor ca te vor bate cu experienta.
D.p.m.d.v., poti sa vorbesti cu fantomele de acum incolo. E evidenta treaba ca esti pe acest topic fara ca macar sa te intereseze 0.005% subiectul. Cat despre argumente, n-am chef sa intru in contradictoriu cu incuiati. Nu e nici in avantajul meu, ca doar n-oi invata ceva de la ei si, nici in avantajul lor, ca nici ei nu ar invata ceva de la mine.
Te pupa Jean.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Lostlyric):

Jeane stai linistit man ca nu-s gay, deci daca vrei sa pupi ceva sau pe cineva cauta in alta parte laughing
Referitor la ce scoala am eu, sau unde am terminat scoala, nu vreau sa dau detaliilaughing dar ca idee doar ca idee afla ca am mai multa vacanta decat are toata familia ta scoala de la burebista si pana azi.Ai priceput? Iara daca esti gay e mai bine sa dai mesaje private, cel putin asa nu te stie nimeni.Vezi ca mai erau cativa pe aici gay, dar erau baieti de treaba, vorbeau frumos, se puetau frumos.Tu se pare ca esti oaia neagra laughing du-te si pupa ceva, gasesti tu ce laughing

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cauta pe google.ro Pamantul in forma de para si la imagini o sa vezi ca sunt si alte imagini in afara de cele CGI.

| Nemessys a răspuns:

Ce amuzante sunt unele raspunsuri. laughing)
Pentru cei care cred ca este pamantul plat acum cum explicati ziua, noapte, anotimpurile si de ce fix pamatul sa fie plat pe langa celelalte planete care tot sfere sunt?
Cui ii trebuie dovezi cand gandeste logic? laughing

| relian a răspuns (pentru Nemessys):

Teoria pamantului plat,are si zi si noapte,are de toate,si chiar practic de ar fi ar avea si ce spui tu. Daca pamantul ar fi plat,functie de ce pozitie ar avea,ar putea sa aiba zi,noapte si restul ce ai enumerat tu.
Sunt corpuri ceresti care nu-s sfere,alea au si ele zi si noapte,ca doara nu stau nemiscate doara intr-o anumita pozitie.Un simplu bolovan,un asteroid, sau cum ii mai zice, se roteste, nu este sfera, are zi, noapte pe suprafata lui corect?

Răspuns utilizator avertizat
| anamariarot a răspuns:

Treaba asta se numește disonanță cognitivă; ți se oferă o mulțime de dovezi care sunt în contradicție cu ce crezi tu, dar tu tot pe a ta o ții...

| minrest a răspuns (pentru anamariarot):

Nu asta se numeste disonanta cognitiva. Atunci cand un om are opinii care difera de cele pe care e nevoit sa le pretinda, disonanta dintre aceste doua seturi de idei ii da o stare de insatisfactie, care il face sa se comformeze ideilor pe care este nevoit sa le pretinda. Asta se numeste disonanta cognitiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Nup este doar delirat deoarece traieste pe o planetã rotundã.

| JackR a răspuns:

Magellan, Sir Francis Drake si Joshua Slocum isi ascut sabiile si securile si vin dupa tine! Fugi, cat mai ai timp! Si ai grija, cand ajungi la marginea Pamantului cel plat, sa nu cazi!

| Lostlyric a răspuns:

Pentru cei care cred ca Pamantul este rotund, la 15.39 ora actuala a Romaniei, inca se fac calcule pe baza acestui model:
http://www.esri.com/news/arcuser/0703/geoid1of3.html
Pentru cei care cred ca Pamantul este plat, nu o sa ne vedem niciodata la un cico. Si sa nu uite ca Biblia a fost scrisa de aceiasi oameni care credeau ca Pamantul este plat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te uiti pe cer pentru o durata mai lunga de timp te convingi ca e o sfera deoarece se duc norii hatz in jos (nu stau sa-ti explic de ce si cum)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ceea ce privește camerele de pe navele trimise departe de Terra, ori telescoapele spatiale ca Hubble nu capteaza imagini prin lumina vizibila, ci alb-negru cu anumite filtre(infraroșu, etc), apoi orice specialiști in imagistică de la NASA împreună cu artisti/designeri talentați pot colabora să scoată o imagine cât mai acceptabil apropiată de realitate, pentru a fi inteleasa si de restul plebei.
Normal ca mai sunt si fake-uri pe net destule, dar depinde si unde cautati ceva fara sa vedeti o sursa buna.
Așa daca voi dati doar peste asa-zise documentare conspirationiste, facute de diversi imbecili care considera pamantul plat si ca omul nu a aterizat niciodata pe luna atunci sa fiți sănătoși.

| Lucian4 a răspuns:

Eu obs alteva din intrebare
nu stii sa cauti pe site nasa, si sa cietsti/traduci
https://www.nasa.gov/content/ultra-high-definition-video-gallery
Te-ai luat dupa cei de utube?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Chestia cu pamantul plat se incadreaza la teoria conspiratiilor.Din punctul meu de vedere, una foarte proasta, care prinde numai la oameni cu un bagaj de cunostinte mai redus. Daca chiar te intereseaza iti pot da o trimitere cel putin la un material care explica cat de cat cum a pornit aceasta ideologie, teorie, spune-i cum vrei...Motivele pentru care NASA mai prelucreaza si cenzureaza datele oferite nu tin in nici un caz de faptul ca pamantul este plat.Asa cum nu dovedesc nimanui eu unul ca exista sau nu Dumnezeu, asa nu ma bag nici in polemica asta dar din alte considerente...este foarte evident ca pamantul este rotund, dar fiecare trebuie sa descopere acest lucru singur, asa v-a acumula un bagaj de cunostinte necesar sa nu se mai uite altadata in gura tuturor pacalicilor.Cu alte cuvinte polemica declanseaza ideea de a invata ceva util asadar fiecare sa caute adevarul.

| Turbo223 a răspuns:

Imaginile cu Pamantul sunt false.Din cate stiu, chiar si NASA a zis asta. Oricum, unii oameni de stinta zic ca are forma de para, altii ca e turtit la poli iar NASA ca e perfect sferic. Daca pamantul ar fi plat, gravitatia nu ar mai exista, deoarece teoria asta sustine si neexistenta gravitatiei si a altor planete care sunt considerate de oamenii care sustin aceasta teorie tot niste stele.Acum trebuie sa ne informam, nici eu nu cred ca sunt foarte bine informata, dar sincer nu cred ca este imposibil sa fie plat.

| Avaricum a răspuns:

In cine altcineva ti-ai pune increderea? Intr-un specialist din domeniu care nu zice, ci prezinta dovezile si metodele de masurare, este verificat fe alti specialisti si apoi rezultatele sunt puse la incercare, sau in cineva care scrie un articol? Tu de cine te lasi condus?

| Balaban_Bianca_2002 a răspuns:

Pozele sunt făcute de sateliți, nu sunt pe calculatoare făcute. Sunt dovezi

| Mc_Robert_1985 a răspuns:

Daca pamantul ar fi rotund,sfera,etc,ca si idee,eu care la tara de ex am antena parabolica fixata spre un satelit,o antena fixa,nu cu polarizator,atunci cand pamantu s-ar tot invarti, logic mi s-ar cam deregla toate canalele, nu? Si asta ar necesita in fiecare zi o alta reglare, tine-tu cont ca antena este fixa, ar trebui sa ma plimb non-stop ca sa receptionez acel satelit, asta daca pamantul s-ar tot invarti.Altfel,eu unu as putea presupune pana acum ca totusi pamantul este plat,insa ideea este de ce ni se ascund acestele lucruri,cu ce scop,si multe altele?!?!? Zicea cineva ca daca sapa in jos ajunge la chinezi? Probabil ca nu,dar,ce este totusi pe partea cealalta a planetei,alta civilizatie?!?! Si inca ceva daca pamantul ar rotund,in fiecare seara,ar trebui sa vedem alte constelatii de stele,daca acestea chiar exista si ceea ce vedem acum pe cer nu sunt fake-uri, daca nu din Romania, atunci din alta tara, insa, mereu in fiecare seara aceleasi stele:carul mic/mare, etc.Si daca cerul este albastru din cauza ca oceanele reflecta lumina soarelui,la un pamant rotund cred ca la ceva intervale de timp ar trebui sa fie cerul si verde... ca doar sunt si paduri, sau numai alb, deci lumina asta "solara"se reflecta deasupra noastra, intr-un fel de geam, prin urmare, cred ca suntem captivi.aici,iar de zburat spre alte lumi,nu va fi vorba prea curand,sau poate ca niciodata, deci, oare sa fim cumva captivi aici, sau cum sta treaba? De ce este Alaska o zona inchisa? Daca pamantul ar fi rotund, un avion ar trebui sa isi regleze zborul la fiecare 5, in, gravitata? nu exista! unde sunt aia 40-50 mii de sateliti care orbiteaza pamantul? de ce nu se vad? pentru ca nu exista, sunt numai fake-uri!