| ParanoidOwl a întrebat:

Evoluam cu fiecare generatie? Daca da, carui fapt se datoreaza degenerarea tineretului cand de fapt ar trebui sa "aiba ceva in plus"?

Răspuns Câştigător
| adela93 a răspuns:

Tineretul nu este degenerat, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.

30 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei pe dracu'. Faptul că ştim noi acum toate cifrele şi statisticile, nu înseamnă că lucrurile au stat "mai bine" în trecut.
Toate generaţiile de adolescenţi au fost rebele şi "degenerate" cum spui tu.
40% dintre adolescenţii de 15 ani sunt analfabeţi sau semi-analfabeţi. Corect. Şi... acum 100 de ani nu era tot la fel? Ba încă era mai rău!
Faptul că tinerii îşi încep viaţa sexuală precoce uneori nu este nici pe departe nou pe firmament. Fenomenul a existat dintotdeauna. Ba încă uneori destul de forţat (şi mă refer la fetele căsătorite fără voia lor la 14-15 ani până în anii '60 la noi!).
Faptul că acum se fac statistici şi pe vremuri nu se făceau şi deci nu se auzea, nu înseamnă că tineretul a involuat ci, poate a rămas la fel.
Faptul că are mai multe posibilităţi (tineretul) acum ar trebui să cauzeze o uşoară evoluţie (evoluţie pe care o vedem totuşi - să nu uităm că tineri capabili să discute filozofii nu prea existau acum 30 de ani) dar nici într-un caz aceasta nu va fi bruscă (şi nici nu este).
Faptul că vedem aici 3-4 puştoaice care fac sex la 13 ani nu înseamnă că fenomenul este general. Procentual, acelaşi număr de fete făceau asta şi acum 10, 20, 30, 40 sau 50 de ani. Doar că atunci nu ţineam prea mult evidenţa.
Este grav faptul că unii îşi încep viaţa sexuală mai devreme de 16 ani şi când în mod clar nu sunt pregătiţi. Este grav că unii toarnă beţii crunte la 14-15 ani.
Dar, nu este nici pe departe o problemă nouă pe firmament. O vedem noi mai accentuată pentru că abia acum începem să conştientizăm cu adevărat fenomenul!
Ah... şi mai e un factor defavorizant: Părinţii care pleacă în alte părţi la muncă. Cunosc o sumedenie de oameni care au ajuns oameni de ispravă chiar şi cu părinţii plecaţi la muncă, autoeducându-se şi ferindu-se de necazuri (cinste lor).
Dar, pe unii, plecarea părinţilor şi creşterea bruscă a responsabilităţii pentru sine-şi nu-i maturizează ci doar îi face să se-apuce de tot ce li s-a spus că "nu-i voie" şi "e interzis". Pentru că, nu-i aşa, tot ce-i interzis e frumos, nu?
Aşa că da, evoluăm cu fiecare generaţie însă nu în intervalul 11-18 ani trebuie să privim ci mai degrabă în intervalul 18-27, după ce toate năzbâtiile adolescenţei au trecut şi maturizarea s-a instaurat cât de cât.
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@NoChanceForUs: Ca să rezolvi o problemă, trebuie mai întâi să o conştientizezi.
Noi abia acum o conştientizăm. Eu am scos în evidenţă faptul că problema nu e nici pe departe nouă.
E un progres, faptul că o conştientizăm. Abia de-acum încolo dacă vom găsi soluţii.

| Vizitiul a răspuns:

Ce ar trebui sa aiba tinerii pentru ca noi sa putem vorbi de evolutie, in randul lor? Sa nu uitam ca cei care sunt acum inaintati in varsta, au fost tineri odata. Ce au avut ei (tinerii de atunci) si nu au tinerii de acum?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dar bufniţa aceea nu e degenerată sad?

| Alphawolf a răspuns:

@ParanoidOwl si NoChanceForUs, la nelamuririle voastre raspuns lui @MrSmith se potriveste.

| Flav a răspuns:

Eu evoluez numai cand dorm. Cand ma trezesc, imi revin.

nony
| nony a răspuns:

Din start teoria ta este gresita *Daca da, carui fapt ii datoram degenerarea tineretului cand de fapt ar trebui sa ¨aiba ceva in plus¨?*
Tineretul nu reprezinta o generatie.O generatie se calculeaza matematic.Generatia anilor ´50 (de ex) Generatia anilor ´50 se termina cand a murit ultimul om nascut atunci. Apoi, istoria ne va spune daca generatia asta a avut sa nu vreo realizare sau vreo evolutie in comparatie cu generatia anilor ´40. Tineretul reprezinta inceputul generatiei ( cutare an ) si nu poti cataloga toata generatia asta ca fiind ...degenerata ( apropos,degenerat in contextul asta nu prea merge,o involutie ar fi fost mai Ok ) Ceva - ul in plus de care vorbesti se va vedea in timp, cu anii ce vor urma, cu descoperirile ce vor veni.E prematur sa vorbesti de involutie cand evolutia nici nu a inceput.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Tot ce pot face este să îl citez pe ilustrul Octavian Paler: "Progresul exterior vine neapărat împreună cu un regres interior."
Căci viaţa noastră e din ce în ce mai comodă, tinerii din ziua de azi nu mai iau viaţa reală în serios.

| NoChanceForUs a răspuns:

@Adela,ai dreptate draga! Tineretul nu este degenerat.Iar 40% din romanii de 15 ani nici nu sunt semi-analfabeti, cum de am putut insinua asa ceva? Imi cer scuze in fata ta, si recomand tuturor celor care mai zic ceva rau despre tineret sa faca asta!

| NoChanceForUs a răspuns:

Mici omuleti frustrati...va zbateti inutil in acvariul asta.

| NoChanceForUs a răspuns:

@kongeriket,cum spuneam si altadata, e irelevant ce se intampla prin '60 cand noi acum suntem in 2011. Teoretic ar fi trebuit sa evoluam atat fizic cat si psihic, nu sa stagnam! Pai daca ne comparam cu mamaie de acum 50 de ani, de fapt ne intoarcem in timp in loc sa privim in viitor.

| NoChanceForUs a răspuns:

Uite eu sunt de parerea lui Raul.Majoritatea copiilor sunt privati de orice grija sau preocupare.Singura problema existentiala e cand nu mai stii cu ce sa te masturbezi sau sau sa te intrebi daca ai ramas gravida cand pretenu` tau te-a atins pe sani.Viata e terenul de nostru de joaca.

| Dmonik a răspuns:

Tu esti aici: http://www.tpu.ro/......-site-din/
Daca nu esti tu, inseamna ca incepem sa avem unitate de vederi si oricum iti prind bine si raspunsurile alea. Sunt date serios, asa cum ar raspunde userii in fata unui dumnezeu.

| DorelSudoru a răspuns:

Te las sa evoluezi la maxim si discutam pe urma...

| NickiMinaj a răspuns:

Evoluam. suntem mai inalti, mai puternici si mai comozi.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Avem ceva in plus - INTERNETUL - Si uite asa, copiii de 12-13 ani vad nestingheriti,filme porno cu zoofili,cu minori s.a.m.d Pustiu vede,mai vede ca nici nu este interzis,mai apare si vreo parasuta cu o voce lasciva zicand : Ahhh,cele mai tari senzatii! Zau, cele mai tari, pai sa incerce si moa.Am ales exemplul cel mai grav, atunci cand un click iti deschide pagini pe care acum 10 ani nici nu le visam vreodata.Suntem bombardati cu informatie,iar informatia neprocesata, bruta, naste degenerati. Evolutia ne-a desteptat si ne-a prostit in aceeasi masura.

| fabiola a răspuns:

Evoluam in stiinta, dar nu si in educatie!

| alexmircescu13 a răspuns:

Tema de gandire: Lenea este factorul de progres al omenirii. In prima faza, omului i-a fost lene sa mearga pe jos si a inventat roata. In ultima faza, omului i-a fost lene sa gandeasca si a inventat calculatorul. Asta e evolutie?

Răspuns utilizator avertizat
| StillAlive a răspuns:

Pai fiecare generatie are ceva in plus: mai multa tehnologie, dar in acelasi timp majoritatea lucrurilor bune dispar odata cu timpul. Cati copii vezi citind o carte sau distrandu-se fara tehnologie? Fiecare generatie devine tot mai greu de multumit, nu mai vezi multi oameni care stiu sa se bucure de natura, e demodat sa mergi intr-o excursie fara laptop. Oricum, sper sa incetam sa evoluam chiar asa de mult si sa ne bucuram de viata.

| ZeePinkStar a răspuns:

Buna happy mda... se pare ca evolueaza, insa nu este un lucru bun, se "strica " lumea. Cred ca fiecare se crede important si face ceva sa iasa in evidenta cu chestii care lui i se par normale si se ajunge... unde s-a ajuns big grin Fete care la 12 ani fac copii, nu se joaca sotron, toata lumea tinde spre maturitate, spre afirmare si unii uita sa fie copii si poate cand isi dau seama o sa fie prea tarziu. Pacat ca e asa, dar asta este, cred ca poate fi si mai rau happy

| Melody a răspuns:

Tehnologia avansata si folosirea ei intr-un mod gresit...un motiv.

| ParanoidOwl explică:

@aliceinchains, deci saracia si prostia sunt chestii destul de sanatoase. vad ca esti adeptul acestei doctrine. o zi buna
@adela93:Cand intri intr-un bar si gasesti pustime de pana in 14 ani indignata ca nu primeste alcool? Cand o copila de 12 ani isi pierde virginitatea nu e nimic degenerat in asta?

P.S.: Scoateti-l pe God din ecuatie. Nu are treaba cu evolutia.

| ParanoidOwl explică:

@aliceinchains &@BRO...un domn ciudatel pe nume darwin sustine ca speciile evolueaza. aici e vorba de genetica, nu de religie.

| ParanoidOwl explică:

@Dmonik, nu...i'm new in town

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptului ca omul evolueaza si in acelasi timp involueaza pentru ca se departeaza de Dumnezeu si cade prada patimilor acestei lumi din ce in ce mai dezmatata
uita-te in tarile foarte evoluate precum Germania, Anglia unde adolescentii sunt alcooli
nici tarile din lumea a 3 a cum e Romania nu stau mai bine, dar aici intervine saracia, prostiawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai spus carui fapt se datoreaza degenerarea tineretului
iar eu asta cred ca lipsa lui Dumnezeu in viata tinerilor duce la degenerare
de ce sa-L scoatem din ecuatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a zis ca evoluam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu teoria domnului aluia ciudatel a cam cazut