| anonim_4396 a întrebat:

Exista acumulare fara deplasare?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A acumula, = a aduna, a strange, a concentra, a inmagazina.
vine din a cumula = a aduna la un loc pentru a face un tot.
(lat. accumulare). (Dex)

Daca trebuie ADUNAT atunci inainte nu a fost acolo, ci in alt loc, deci trebuia deplasat in locul de adunare din alte parti.
Acumulare exprima un proces de miscare.
Cumulare exprima o stare statica finala, ce urmeaza dupa acumulare.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai vezi? Singur ai dat raspunsul logic! Multumesc! Ai dat un raspuns care sunt foarte de acord!

Acum vine urmatoarea intrebare: stim ca singularitatea a fost energie concentrata intr-un punct "infinit" de cald. Concentrare inseamna acumulare adica energia aceea concentrata in acel punct a aparut prin deplasarea de "energie statica" din spatiul virtual imaterial IN acel punct de singularitate?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.
S-a nascut acolo, din NIMIC tongue
big grin

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu are nici o logica. Din energie statica nu poate lua nastere niciodata o singularitate cu temperatura foarte mare tinand cont ca in jur era o temperatura de 0 Kelvin. Asa ca teoria Big Bang e o teorie aparent logica adica un basm sf. Referitor la formarea stelelor in nebuloase nu e suficient un fir de praf de coeziune pentru ca in jur sunt si alte fire de praf si fiind probabilitati relativ egale prin gravitatiile lor se anuleaza unele pe altele acele colapsuri si niciodata nu mai apar noi stele. Cica intotdeauna apar cate doua stele si asta complica si mai mult logica teoriei Big Bang.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci singularitatea nu avea cum sa apara fara nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce am zis am zis destul de bine. Intrebarea mea e in rubrica "Stiinta si Filosofie" si nu in rubrica "Dragoste si Sex".

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Probabil ca nu.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Da : punerea de grasime big grin

| anonim_4396 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Pai fara acumulare de fotoni ce transporta forta de la Soare NU se face cald pe Pamant. Fotonii se deplaseaza si transporta forta oscilatorie. Acumularea de forte prin deplasarea fotonilor spre Pamant unde se aduna forte, produce caldura necesara vietii biologice. Deci nu exista acumulare de forte ce prezinta caldura fara deplasare de forte transportate de fotoni proveniti de la Soare.

| anonim_4396 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Daca omul nu ar manca si nu ar acumula forte prin deplasarea mancarii ( sume de forte ) in corp cu deplasarea mainii proprii sau a altcuiva sau a unui brat robotic, ATUNCI ar muri si nici grasime nu s-ar mai depune. Moartea e o stare de scadere de forte. Omul daca mananca mai mult decat efectueaza lucru mecanic evident ca fortele se acumuleaza in el sub forma de grasime.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci si moartea care e o scadere, se efectueaza tot prin deplasare.

| anonim_4396 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Pai DA! Prin deplasare fortele inmagazinate in cadavru sunt distribuite in natura prin descompunere. Insa eu vorbeam de acumulare de forte. Si da, cand e ucis un om, forta ce este imprimata cutitului sau glontului se distribuie in corpul victimei producand ruperi si destructurarea fortelor din corpul victimei. Prin destructurarea fortelor vorbim tot de acumulare de forte dar in sens perturbativ.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot asa, putem spune ca orice in lumea asta are mereu 2 stari. sunt multe puncte de vedere care sunt valide, nu doar cea cu deplasarea si acumularea

| anonim_4396 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Am vrut sa scot in evidenta faptul ca forta conform definitiei lucrului mecanic poate avea doar doua sensuri de deplasare in spatiu la un moment dat chiar daca directiile pot fi diferite. Sa presupunem ca se efectueaza un lucru mecanic intre doua puncte oricat de indepartate sau apropiate: sensul de deplasare intre cele doua puncte este unu singur si pot exista doar doua sensuri de deplasare si O SINGURA directie la un moment dat. Constanta Plank exprima cea mai mica forta aplicata intre cele mai apropiate doua puncte, A si B, de aplicatie intr-un anumit timp adica h = 6.6 * 10^(-34) Forta * distanta * timp. Intr-un alt raspuns am scos in evidenta ca timpul este un concept imaterial ce exprima o succesiune de evenimente adica o schimbare sau modificare de pozitie din punctul A in punctul B sau invers. Distanta se poate aplica si intre doua puncte virtuale intr-un spatiu vid. Forta poate fi transportata de ceva imaterial sau fara masa de repaus precum un foton.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestiile astea le stiu si eu din liceu... raised eyebrows

| anonim_4396 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Foarte bine! Vezi cum e problema? Oamenii stiu niste formule fara sa se gandeasca prea mult ce pot sa reprezinte ele. Asa am facut si eu pana acum. Insa acum constat ca aceste formule simple si elementare arata ceva mai profund.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru anonim_4396):

E de apreciat ca nu esti o persoana superficiala, ci preocupata de cunoastere si ceea ce presupune intelectul. felicitari! happy

| anonim_4396 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Multumesc JustBlackNoGrey = Doar negru nu gri! Pai DA! Ori e alba ori e neagra! Ne-au cam dus cu vorba cam destul asa zisii oamenii astia de "stiinta" si ne-au bagat intr-un ocean mare de ra'hat plin de oameni egoisti preparati de ei cu teoriile lor. Problema este ca oamenii preparati in acest fel o sa fie tot mai multi de acum inainte. Teoriile astea ( evolutionista si Big Bang ) se raspandesc ca o molima si reprezinta o bomba globala cu efect intarziat. Deja se vad efectele acestei bombe pline cu teorii: oameni egoisti, stresati, tot mai lacomi, de parca maine acestia au sa dispara subit, o goana nebuna dupa placeri si bani indiferent de mijloacele prin care ei le obtin. Ce a ramas bun in urma lor sunt bazele tehnologiei cu care ne delectam zilnic, iar in rest praf si pulbere se alege de lumea asta dpdv moral. N-as vrea sa fiu manipulat sau indus in eroare de un mosneag intr-un scaun cu rotile si cu gatul stramb. Dumnezeu sa-l aiba in grija Sa.happy

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine expusa treaba! ai dreptate, ai mare dreptate.
era asa o 'poveste', nu mai stiu exact,, era vorba de o fantana ce a fost otravita. oamenii au baut din ea si au devenit nebuni. in cele din urma, din tot satul doar unul nu a baut apa. toti nebunii aveau idei dupa cum le era statutul si sustineau lucruri total ireale. Cel intreg la cap le spunea cum stateau lucrurile de fapt, dar cum majoritatea conduc, chiar daca erau nebuni, au ajuns sa il faca pe el nebun si sa il inchida.
Asadar, majoritatea oamenilor sunt slabi la minte si a suflet si din pacate, cei care nu sunt astfel sunt putini, rari...