| wannabe a întrebat:

Ce inseamna acumulare fluvio-lacustra?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, cuvîntul "lacustru" se denumeşte astfel: privitor la lacuri, vorbind despre lacuri, care trăieşte sau creşte în lacuri.
Deci, acumulare fluvio - lacustră este acel gen de acumulare ( naturală sau artificială), deci îngrădire a apelor unui rîu, care duce la formarea unui lac.
Este cazul creării artificiale a unor lacuri pe unele rîuri ale ţării ( vezi Bistriţa, Lotru etc. ) care au fost necesare pentru construcţia unor hidrocentrale.
O cauză naturală este aceea a formării Lacului Roşu, prin prăbuşirea unei porţiuni a muntelui Suhard peste albia unui rîu.