| DEBrown a întrebat:

Exista case bantuite? big grin Ati trait astfel de experiente vreodata?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Dupa parerea mea, totul e doar in mintea omului.Cum ne speriam cand eram mici cu Bau-Bau asa e si cu o casa bantuita.Totusi nu exclud posibilitatea unei bantuiri. A fost dovedit ca un suflet exista doar ca nu stim ce se intampla mai departe cu el. Poate bantuie, poate nu.Majoritatea "experientelor stranii" sunt doar in mintea noastra, dar totusi s'au raportat foarte multe astfel de experiente care par a fi un pic adevarate dar nu putem fi siguri decat daca simtim pe pielea noastra.Si chiar daca am simtii, tot nu am avea o explicatie logica si clara. Poate peste cativa ani(poate sute, cine stie) va evolua stiinta si mai mult si nu va mai fi asa un mister. Sper ca te'am ajutathappy.

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu cred in case bantuite, dar in minti bantuite cred; Si mi-e frica de propria mea minte cand ma trezesc singura in casa mea de la tara, e trecut de miezul noptii si cocosul canta de trei ori. Din ungherele mintii si nu ale casei, urca spre ratiune umbre care stau s-o invadeze.In asemenea clipe trebuie sa fii extrem de lucid ca sa-ti tii in frau imaginatia.In noptile adanci de vara insasi lumina lunii strecurata printre frunzele trandafirului din fata ferestrei si care nu mai e rosu ci negru, naste spaime.Am trait asemenea momente si marturisesc ca mi-a trebuit ceva efort de a reveni la ratiune. E singura experienta cand, la propriu intelegeam ce vrea sa spuna cunoscuta expresie "somnul ratiunii naste monstri... Dar trezeam ratiunea si monstrii imaginari dispareau. Iar faptul ca-mi cred casa mediu ocrotitor prin toate fiintele iubitoare care au trait de-a lungul vremii intre pertii ei, ma ajuta sa -mi traiesc linistita zilele si mai ales noptile acolo...

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca exista case in care sufletul ratacit, nelinistit al unei persoane decedate tot da ocol.Mai pot fi aratarile sau inselarile necuratului.In toate cazurile astea este necesar sa chemam preotul sa faca slujba iar totul posibil sa revina la normal.Biserica crede in asa ceva, cred si eu deoarece cred in suflete, spirite si viata de dupa moarte. Dar sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva.Numai bine

Apache
| Apache a răspuns:

Oamenii nu cred in spirite ...in schimb cred in rai si viata dupa moarte! nu se bat cap in cap?

| Razvan a răspuns:

Pe mine ma bantuie doar un singur tip.Se numeste Gand si cand imi e somnul mai dulce il ia de mana pe tovarasul sau Trecut si vin sa ma vizitezesad

| danut a răspuns:

Absolut, cunosc doua evenimente care au fost consemnate chiar de politie (militie), este vorba de caderi de pietre (materializari) in interiorul caselor. Una s-a petrecut in jurul anilor 65-70 intr-o perioada de cateva zile in care locatarii acelei case se trezeau cu pietre care apareau in incaperile respective din senin la nivelul de 1, 8-2, 5 metri fata de sol (podea). Militia a fost implicata prin pazirea casei, inclusiv acoperisul era pazit. Am inteles ca fenomenul a disparut dupa o perioada. Al doilea caz s-a intamplat unde locuiesc eu la un etaj mai jos (etajul 1 la bloc). Localizarea in timp, anul 1974. Fenomenul era tot de materializari de pietre dar parca erau aruncate de cineva in spre altcineva. De exemplu cand era cineva in baie si se uita in oglinda se trezea cu un bolovan ce vine din spate si sparge oglinda. Cea mai relevanta este experienta unui militian, locotenent, care venise sa ancheteze cazul. Statea la masa din mijlocul camerei si intocmea procesul verbal, toate geamurile camerei erau inchise iar intre geamuri erau coli albastre. Dintre geamuri, fara sa gaureasca hartia albastra incep sa zboare bolovani care il lovesc pe locotenentul ce statea la masa. Cand a vazut ce se intampla, militianul a luat-o la fuga facandu-si cruce. Exista totusi un element special in aceasta relatare, persoana care locuia in acea casa se OCUPA CU VRAJITORIA, MAGIA, GHICITUL VIITORULUI IN DIVERSE MEDI (cafea, etc.), FENOMENE Parapsihologice SI SATANISTE. Fenomenul a disparut dupa o perioada de cateva saptamani. Cele doua cazuri au fost inregistrate oficial la sectia 13 militie din acea perioada.

| DorelSudoru a răspuns:

Tu crezi in site-uri bantuite.Eu de fapt sunt mort si bantui tpu.Nu zic ca cred pana nu ma conving.

| GyeBaek a răspuns:

Eu zic ca da dar si asta e intr-o oarecare masura.

| pwp a răspuns:

Nu am trait, dar nici nu vreau big grin
deja am impresia ca casa mea e bantuita. dar asta sper sa fie doar in imaginatia mea!

| darkhell217 a răspuns:

Eu am patit odata o faza cu o poza, ziceai ca e bantuita, sau ceva de genu...am facut-o in cimitir poza si cand m am uitat pe comp cum arata. ziceai ca e un spirit in ea cu coarne...

| Eu_9064 a răspuns:

Pamantul are multe mistere ca si iluzile optice ale sunt numai in mintea omului cum a zis Bunny big grin,, ztotul e numai in mintea omului"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. dar nu o casa ci un loc.doi oameni urcau la deal.au ajuns sus si deodata, au disparut nu au mai fost vazuti.

| MarcuDany a răspuns:

Eu is baiat, am 13 ani.Imi palc foarte mult filmele horror, chestile cu fantome si emisiunile cum ar fi TAPS si fenomene stranii.Cand sunt singur acasa si trec pe langa camera mare am senzatia ca cineva sau ceva este acolo si ma priveste chiar si atunci cand usa e inchisa.Cateodata cand stau la calculator am senzatia ca cineva ma priveste din spate. Uneori simt starea aceea de 'Deja Vu', am senzatia ca vad ceva care mi s-a aratat in trecut.Cand fac baie uneori sau ma plimb prin casa cu coada ochiului parca vad ca trece ceva ca un fel de abur sau umbra putin subtire si unpic lunga.Cateodata mai aud si zgomote.Intr-o zi Cand am iesit din vana mopul a stat vertical pe perete si apoi a cazut pe partea cealalta brusc.Si in alta zi a cazut o sticla de pe masa, nimeni nu a atins-o.O colega din clasa mi-a fost spus la scoala ca atunci cand a fost in excursie la o manastire l-a vazut pe dracu in oglinda.Eu cred ca apartamentul unde locuiesc poate fi...bantuit.Varog nu va bateti joc de ce am spus.Eu cred in fantome, Dar in Dumnezeu mai putin pentru ca fantomele au fost prezentate in foarte multe cazuri, unele dintre ele chiar reale, iar cu Dumnezeu si Iisus mai putin.Uni zic ca nu exista fantome pentru ca nu au vazut sau pentru ca nu au avut experiente strani.

| Daniellla10 a răspuns:

Buna! Deci eu chiar azi am fost intr-un bloc bantuit cu colegii mei...nu o casa un bloc. Si sau intamplat lucruri stranii.de fapt nu e bloc "bantuit" e un bloc cu satanistii nebuni...erau numai postere cu Satana si un om a iesit cu 2 cutite si doi dintre colegii mei au vazut moarte cu ochii! Au fost injunghiati cu cutitul si noi chiar am avut noroc si am scapat. faza e ca alte 2 colege mai fricoase au stat sa tina usa blocului, ca daca nu noi nu mai aveam, cum sa iesim ca usa se inchide imediat si telefoanele ti se opresc si ramai fara semnal!