| AvalohAlyn a întrebat:

Oare de ce nu ne vizitează deloc extratereștrii?
Sau ne vizitează?
Din Universul asta imens cu atâtea miliarde de planete e greu de crezut că nu există o planetă ca și a noastră Pământul în altă parte sau poate chiar mai dezvoltată.
Ce credeți însă despre O.Z.N? Sa fie alea vizite?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

"Oare de ce nu ne vizitează deloc extratereștrii?
Sau ne vizitează?
Din Universul asta imens"

Tocmai ți-ai răspuns la întrebarea.
Ok să o luăm cu începutul, universul e vas, cunoaștem 1% din el, se estimează că pentru a străbate distanța până la Marte ar dura cam un an pentru noi cu tehnologia actuală. Ce vreau să zic: Viața pe alte planete există, nu se pune problema, dar distanțele sunt enorme, iar călătoria cu viteza lumini, în lumea reală e ceva SF, fizica nu permite obiectelor cu masă să străbată spațiul cu aceea viteză, și chiar dacă, ar fi posibil acest lucru, multe explo-planete sunt la mii de ani lumină.
Noi ne imaginăm că dacă există alte specii, au sfidat legile fizicii, dar, nu se pune problema.

"Ce credeți însă despre O.Z.N? Sa fie alea vizite?"

OZN se referă la orice obiect zburător neidentificat, nu e musai să fie de origine extraterestră, dar overall, poveștile cu OZN-uri și răpiri sunt bullshit.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cum nu ne viziteaza? Nu-i vezi ca apar si la TV, in special politicieni?

| halogen001 a răspuns:

Ori sunt prea departe, ori nu suntem pe lista obiectivelor de vizitat a extraterestrilor.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca extraterestrii exista, dar sunt prea departe, ca sa calatoresti ani lumina cu viteza luminii sau apropiata de ea, wormhole, warp drive, alcubierre drive iti trebuie o tehnologie mult mai avansata fata de ce avem noi in prezent.
Daca o civizatie extrem de avansata, o hipercivilizatie este aici nu cred ca o sa o vada cineva numai daca vrea ea, tu daca ai studia un musuroi de furnici nu cred ca ai vrea sa vorbesti cu ele.
Modelul ala de contact in care aterizeaza niste nave spatiale pe pamant si se intalnesc cu oficiali pamanteni, sau alte tipuri sunt o inventie mass media, filme, desene, carti sf, etc. In realitate nu stie nimeni nimic despre ei, cum sunt cum arata, ce modus operandi au in diferite contexte, etc.

O.Z.N. inseamna obiect zburator neidentificat, si poate fi o gramada de chestii banale care nu au fost identificate cum ar fi pasari baloane meteorologice, drone, avioane stealth, farse, etc.

Unii spun insa ca au vazut ceva, dar asta nu inseamna neaparat ca sunt extraterestri (desi cred ca este cea mai plauzibila teorie daca este adevarat).
Conform martorilor si cei care au studiat cazurile (presupuse reale), fenomenul se manifesta extrem de ciudat, se adapteaza unei perioade de timp si patiului geografic, daca inainte lumea vedea spiridusi, zane, elfi, ingeri demoni, in perioada moderna lumea vede ozn-uri, extraterestri in majoritatea cazurilor in prezent.

Jacques Vallee are asemenea teorii, probabil cel mai bun ufolog din lume si om de stiinta in prezent, poti sa cauti depre lucrarile lui daca vrei sa aflii mai multe.

"Jacques Fabrice Vallée (French: [vale]; born September 24, 1939) is an Internet pioneer, computer scientist, venture capitalist, author, ufologist and astronomer currently residing in San Francisco, California and Paris, France."
" mainstream science, he began his professional life as an astronomer at the Paris Observatory. Vallée co-developed the first computerized map of Mars for NASA in 1963. "
In May 1955, Vallée first sighted an unidentified flying object over his Pontoise home

https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Vall%C3%A9e

| Theo94 a răspuns (pentru Theo94):

"Probabil cel mai bun ufolog din lume in prezent si om de stiinta",...
Scuze de greseli, m-am grabit.

| EmanuelHEY a răspuns:

Bibia nu mentioneaza asa ceva.

| ahselly a răspuns:

Noi nu vedem alienii deoarece atunci cand au aterizat folosind ozn-uri, bil gheiţ i-a rapit pentru a ii viola

| ahselly a răspuns:

In special alienii minore. totodata bil gheiţ ii tine ca sclavi pentru viitoarele lui proiecte malefice. muahaha