| SilviaBlur a întrebat:

Exista extraterestrii?

Astept mai mult decat da/nu.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Lucifer si ceata sa au vrut sa fie mai mari decat Dumnezeu.Dar Dumnezeu i-a alungat din cer.Ingerii decazuti au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase, si au curvit cu ele.Se presupune ca extraterestrii ar fi tocmai acesti ingeri decazuti.

| danut a răspuns:

Absolut, eu cred ca sunt un crestin si daca cred acest lucru sunt convins si de cele spuse de catre Dumnezeu, adica existenta altor lumi locuite. Declaratia se poate gasi de doua ori in cartea lui Iov, etc.

| Dmesss a răspuns:

Se poate, dar in orice caz nu ne viziteaza.

| Andrei7520152 a răspuns:

Da e foarte probabil sa existe. dar nu exista dovezi pentru a sustine existenta lor. Toate supozitiile sunt forumulate vizavi de ceea ce stim despre aparatia vietii pe terra. E doar o chestie de probabilitate; si stim ca ele sunt destul de variate pentru ca viata sa fi aparut macar odata in univers. Si sunt multe stele, sute de miliarde de stele, unde ar fi putut aparea viata de care noi sa nu stim. Statistic vorbind, toate coincidentele care au dus la formarea terei dupa cum o stim noi ar fi putut avea loc de milioane de ori. asta ar fi ideea. dar pe scurt -> we dunnosad deci... nasol

| Andrei7520152 a răspuns:

Doresc doar sa subliniez o chestie; E foarte probabil, si asta nu'i pararerea mea ci a multor specialisti, ca daca resetezi viata de pe pamant va rezulta ceva net diferit fata de oameni. Nu ai nici o garantie ca dupa 3, 5 mld de ani de viata va rezulta un animal antropomorf, biped cu un creier urias; Daca ne uitam in trecut, vedem un sir lung de coincidente care ne'a adus aici, acum

asa deci, my point; De ce toti extraterestrii au forma umana? sunt bipezi, au doua maini, doua picioare, o gura etc. Hai tinem cont ca extraterestrii astia sunt veniti de pe o alta planeta din jurul unei alte stele, cu alte conditii; deci ei, implicit, ar urma o alta traiectorie evolutiva, mult diferita fata de cea pe care am urmat-o noi. Si cu toate astea, nu e bizar cum ei asemanea izbitor de mult cu noi?

| Andrei7520152 a răspuns:

Ahhh, nu nu nu. Cred ca obsesia asta cu extraterestrii omonizi e un fenomen cultural, s'au macar poate fi explicat in acel context pana apar ceva dovezi in favoarea contrariului (eg: o nava spatiala ar fi misto) daca oamenii sunt o subspecie a unor extraterestrii? nu. Omul l-a creat pe alien si nu invers parerea mea. e destul sa te uiti la fosile stravechi a unor hominizi pentru a'ti da seama care e originea omului. e frumos documentat

cred ca inteleg la ce te refertu cu stonehenge sau piramidele. nu sunt de parere ca extraterestrii au parcurs cine stie cate sute de ly pentru a construi niste monumente din piatra. De ce cred ca piramidele e opera oamenilor si nu a unor extraterestrii? pentru ca exista hieroglife care ilustreaza constructia piramidelor [din egipt] de catre oameni. what else... ah da. mai e o teorie. Cum ca zeitatile din lumea antica ar fi de fapt extraterestrii. Iar acum ei ne viziteaza din nou. Dar daca extraterestrii care ne viziteaza azi au fost aceeasi zeitati de pe acum niste mii de ani urma, atunci de ce nu exista nicio o marturie despre farfurii zburatoare inainte de 1947? dar ma rog Daca egiptenii antici explica chiar ei cum au construit uriasele lor monumente, atunci nu vad motiv sa ma indoiesc de inginuitatea lor.

| AlxMro a răspuns:

Sti cum este treaba? eu cateodata ma simt controlat de altcineva, de parca sunt inchis intr-o "cusca" pe care noi o numim Univers, Dumnezeu a creat lumea! dar e foarte probabil ca noi sa nu fim singura specie din aceasta "cusca". Din cate am vazut, NASA a recunoscut existenta unor OZN-uri, iar o persoana foarte importanta pentru imaginea NASA a dat interviu cum ca OZN-urile au aparut mai demult pe planeta noastra insa ei au ascuns lucrul acesta -> Discovery, National Gheografic.

| AG a răspuns:

Eu sunt de parere ca undeva, in Univers exista. Deoarece mi se pare chiar aiurea sa credem ca suntem singuri in Univers. Nu zic ca ar fi in galaxia noastra, dar undeva, intr-o galaxie indepartata, poate sunt.
Bine, nu cred ce se aude la TV acum, cum ca au fost gasiti extraterestrii sau asa ceva.

| Licuriici a răspuns:

Ba,Ba,Ba! straight face Inchide televizorul!

| Schmuky a răspuns:

Daca spui nu este comlet ignorant, daca spui da, lumea asteapta dovezi. Eu spun da, dar n-am dovezi solide, doar o observatie; Sa crezi ca Terra este singura planeta care a creat un mediu bun pentru dezvoltarea celulelor este o stupizenie!

| Tamiki a răspuns:

Am auzit ca cica da, dar asta acu' vreo 100 de ani. A fost gasit un schelet in Mexic... Nu stiu exact, unii spun da, altii nu.

| paulpaul25 a răspuns:

Am auzit de 1000 de ori aceasta intrebare si tot atatea raspunsuri dar raspunsul meu este:Nu stiu!
Si nimeni nu stie. Poate sa existe, ca universul e mare doar ca vezi tu, omul a tot incercat sa studieze spatiul si diferitele fenomene cosmice care se produc:unele au fost elucidate de sute sau chiar mii de ani dar unele nu sunt si nici nu vor fi prea curand elucidate.De-a lungul timpului oamenii au venit cu tot felul de doviezi care sa arate ca exista extraterestrii.Altii au venit chiar cu povesti ca au fost rapiti de extraterestrii si au fost adusi inapoi si povestesc cu lux de amanunte totul.Nu nu este asa! Aceea sunt doar niste oameni care cred din adancul sufleteului ca exista extraterestrii si ca ei sunt verzi si vin pe pamant cu navele lor spatiale ultramoderne.Nu! Inca astrologii nu au gasit o alta planeta in afara de Terra pe care sa existe apa.Iar fara apa bineinteles ca nu poate exista viata.Si sa presupunem ca exista o asemenea planeta dar care este la o departare uriasa de Terra.Dea lungul timpului au fost date tot felul de cifre despre raza de cercetare a spatiului care a fost aproximata la 150 de ani.Deci poate exista o planeta populata cu "extraterestrii"dar drumul pana la ea sa dureze mai mult de 150 de ani.Si nu se stie cu cat. Poate cu 2 ani sau poate 100000 ani.Deci extraterestrii nu au cum sa ajunga la noi si nici noi la ei deoarece asa cum noi nu stim care sau unde este planeta lor, nici ei nu stiu unde este planeta noastra.Iar daca aceasta planeta s-ar afla foarte departe de universul nostru, razele soarelui nu ar ajunge la ea deci nu ar putea exista viata.Deci asteptam in continuare dovezi dar pana la ora actuala iti pot spune ca :Nu s-a dovedit existenta altor forme de viata decat cele de pe Terra.

| SilviaBlur explică:

@ paulpaul25 : iti respect parerea, cum de altfel este valabil pentru toti. Insa iti contrazic doua idei:
1. ca nu a existat/exista urme de apa pe alte planete. [Imaginile surprinse de NASA arata ca "Planeta Rosie" prezinta urmele unor albii de rau, care dateaza de 1, 25 de milioane de ani, informeaza BBC.

Cercetatorii considera ca aceste urme au fost facute in urma topirii gheturilor de pe planeta. Acestia considera ca descoperirea atesta ca pe Marte a existat apa curgatoare. Santurile sapate de ape, in suprafata planetei, sunt considerate ca fiind recente, dar cercetatorii nu au reusit, pana acum, sa stabilesca o data exacta a aparitiei acestora. ]
2. Ai spus ca este imposibil sa existe viata pe o alta planeta, pentru ca ar fi departe de soare. Ei bine, asta m-a amuzat oarecum, ai idee cati "sori" exista? [Astronomii, ce au folosit telescopul de la Polul Sud, au declarat ca au descoperit cel mai mare conglomerat de galaxii la o distanta de 7 mld. de ani lumina. Conglomeratul are in compozitia sa 800 de trilioane de sori si poate sustine sute de galaxii.
Science Daily: "Acest conglomerat de galaxii poate fi considerat cel mai mare descoperit pana in prezent. Este printre cele mai mari descoperite pana in prezent si care se afla la aceasta distanta", a declarat Mark Brodwin, astronom la Centrul Hardvard de Astrofizica.]

| SilviaBlur explică:

@annahandball : Acum "ceva ani" inseamna aprox acum 60 de ani... Iar extraterestrii aceia nu "au fost luati si omorati pentru a fi studiati", s-a spus ca ar fi murit din cauza impactului cu solul. Nu stim daca au fost asemanatori cu oamenii, deoarece clipurile acelea difuzate pe la tv nu sunt cele reale, fiindca s-a spus ca filmele pe care erau adevaratele filmari au fost, citez, "deteriorate". Ce ai vazut tu este, dupa au declarat ei, un remake cat mai fidel. In aceasta privinta sunt sceptica, data fiind importanta acelor filmari imi este cam greu sa inghit gogoasa ca s-a deteriorat banda. Deh...

| SilviaBlur explică:

@ Rigel : Foarte buna observatia ta. Incerc sa inteleg unde bati, mai exact. Crezi ca noi am fi o subspecie de extraterestrii sau ceva de genul? (desi nu ai garantia ca, daca exista mai multe forme de viata, pe diferite planete, toate seamana intre ele). Sunt curioasa ce parere ai despre modul in care au fost construite piramidele si despre stonehage?

| SilviaBlur explică:

@ Marius: multumesc pentru recomandarea facuta. L-am vazut de cum a aparut, un film foarte bun, de altfel!

| SilviaBlur explică:

@ Rigel : Tocmai aici ar fi o problema, ca egiptenii ne dau motive sa ne indoim ca au putut singuri sa ridice Marea piramida din Gizeh (care cantareste peste 6 milioane de tone si este de o incridibila precizie alinierea N-S-E-V). Am postat mai sus un link cu un documentar despre tema asta, documentar in care este dezbatuta si problema piramidelor s.a.m.d. Ti-l recomand cu caldura. happy

Răspuns utilizator avertizat
| annahandball a răspuns:

Da exista! Chiar ieri se vorbea de chestia asta la stiri. Americani au publicat debea in ziua de azi ca acum ceva ani au aterizat 3 ozn-uri pe Pamant! Extraterestri au fost luati si omorati pentru a fi studiati! Cica sunt asemanatori cu oameni dar mult mai mici si mai urati!

| devon a răspuns:

Teoretic este imposibil ca in univerul acesta infinit Terra sa fie singura planeta locuita.Dar nu exista extrateresti. Exista forme de viata inteligente/neinteligente dar nu extraterestri.
Si spun ca nu exista extraterestri, exista forme de viata, deoarece majoritatea vad extraterestri ca pe niste omuleti mici si verzi.

Si chestiile astea cu biserica... lasati-le deoarece nu cred ca acum 2000 de ani se faceau avorturi ca sa apara in biblie straight face.
in schimb stiita este trecutul prezentul si viitorul omenirii

| ciocolata_expirata a răspuns:

Cred ca da. La cat de mare e universul e putin probabil ca Terra sa fie singura planeta cu conditii prielnice vietii.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Nu credlaughing

| Tyaa a răspuns:

Buna.eu zic ca daca.si FBI stie asta numai ca nu au vrut sa ne spuna ca sa nu se panicheze lumeaa.Si in clasa a 5-a am avut un profesor de geografie care stie foarte bine ca exista extraterestrii...si ne povesteaa ca tot ce se spune in scolii la orice materii nimic din ce spun profesorii nu este adevarat.si ca religia trebuie scoasa de mult din scolii.si chestiihee hee.dar ma rog eu cred ca inchestiile astea pentru ca intr'un univers asa de mare nu putem fi doar noi oamenii.happy

| Mariuslucian a răspuns:

Uite o intrebare buna, zic...iti recomand filmul "the fourth cand";) Enjoy http://mariusferent.blogspot.com

| Inutza0102 a răspuns:

Eu una nu cred pana nu vad...si pana acum sigur nu am vazut nici un extraterestru si nici nimeni nu cred ca a vazut cei de la stiri vor cat mai multa audienta chiar daca trebuie sa minta

| Cristi823 a răspuns:

? nu inteleg crezi in chestiile astea eu zic ca nu exista