| sabin89 a întrebat:

Exista suflet? Poate ca nu. Dar spirit? Probabil ca nu se stie. Dar minte? Nici cu asta nu e prea clar. Atunci, ce exista, de fapt? Materie? Pai si pe asta daca o iei la bani marunti, ajungi la atom, iar apoi, mergand mai in jos, te pierzi intr-o lume a 'fantomelor' energetice. Deci, ce exista? Energie? Ce e aia energie? Ce e aia forta? Ce e aia putere? Notiunile astea nu pot sta de sine statatoare. Ele trebuie sa fie atasate unui alt substantiv. Poti, de exemplu, sa spui puterea motorului, forta unui cal sau energia vantului. Dar sa spui, pur si simplu: "In lume exista o forta", nu merge; nu are sens. Deci, dupa parerea voastra, ce exista?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca stam sa ne gandim avem protoni neutroni si electroni, iar aceste particule, electronul de exemplu, sunt identice din toate punctele de vedere. Prin urmare pana si numarul mare de elemente existente in Univers ar trebui sa ne socheze. Este remarcabil faptul ca vanadiul,care este compus din electroni,protoni si neutroni, are proprietati atat de diferite fata de helium,care la randul sau este format din protoni, neutroni si electroni. Cum este posibil ca un numar diferit al electronilor de valenta sa schimbe definitiv natura atomului? Se poate,evident, insa cand ne gandim la cat de uimitor este acest lucru, la cat de incredibil si sfidator la adresa intuitiei noastre umane, e greu sa-l acceptam cu adevarat.

Transpunand rationamentul intr-un plan superior, este cu atat mai remarcabil faptul ca un numar limitat de atomi formeaza fiinta umana, care are ratiune, constiinta de sine si multe alte insusiri. In definitiv, o anumita combinare a acestor atomi pot da nastere unui sistem constient de propria lui existenta, despre asta vorbim aici.
Stateam intr-o zi si ma gandeam la un obiect oarecare din jurul meu, la birou de exemplu. Ma gandeam cum este sa existi fara sa fii constient de acest lucru. Imi imaginam cum ar fi sa fiu si eu un asemenea obiect. Dupa un anumit timp mi-a venit alta intrebare, stii cum este fluxul mental, ideile iti vin ca o avalansa cand reflectezi un moment, m-am intrebat cum este oare sa fii o fiinta vie, care constientizeaza ca exista. Stand asa si gandindu-ma la cat de magnific ar fi, mi-am reaminitit ca eu sunt o asemeena fiinta, am spus WOW, stai putin, nu trebuie sa ma mai gandesc la asta, sunt deja o asemenea entitate. De atunci am inceput sa ma privesc diferit.
Ar trebui sa fim mandri ca avem onoarea sa experimentam lumea din perspectiva a ceea ce suntem.

Ma rog, trecand peste aceste digresiuni si revenind la intrebarea ta, abordand o viziune filosofica, mi-as permite sa spun ca lumea nu exista decat atunci cand este privita in ansamblu, asemeni unui miraj e accesibila numai calatorului ostenit, insa nu si pentru cel ce doreste sa o studieze. Biologul priveste o floare in ansamblu pentru a o putea intelege, el stie ca cu cat analiza este mai amanunita cu atat floarea se pierde in detalii insignifiante pentru aria de studiu a biologiei.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Frumos! Tu judeci mai bine si decat un credincios, si decat un ateu.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Imi place sa cred asta.

28 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Exact. Absolut, de sine statator, nu cred ca exista nimic. Tot ce exista, energie, forte sunt interdependente. Nu cred ca se poate vorbi de o prima cauza. Eu cred ca "nimicul" este inexistent, "el" nu ofera resurse, nici nu pune piedici, insa eu tind sa cred ca existentul este produsul unui nimic care a favorizat existenta a ceva mai mult decat inexistenta. Adica "conditiile" au fost mai mult pentru decat impotriva a ceva(la fel cum timpul are un singur sens, sau la fel cum viata este o conditie data). Directia a fost si este "inainte", nu inapoi si nici pe loc.

| sabin89 explică (pentru Alphawolf):

Imi place sa discut cu oameni care sunt capabili de atatea abstractizari si care se pot duce cu imaginatia pana aproape de lacasurile infinitului. Felicitari!

| Alphawolf a răspuns (pentru sabin89):

Mersi. Si mie imi place sa discut cu persoane care imi provoaca gandirea si imaginatia.

| Kaℓi a răspuns:

Exista de toate happy
Exista mizerie, exista boli, exista rate la banci, exista foamete, exista manele, exista rautate, exista ospicii, politicieni, chipsuri, pitipoance, taxe etc. Exista intrebari, exista TPU big grin
Forta fie cu tine!

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

Subscriu la lista ta- si capre.winking

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Da, cum naiba am uitat de capre happy

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Hm. Mai este si sampanie, si friptura de vitel cu salata de castraveti si usturoi, Grasa de Cotnari...Sa tot traiesti! happy

| Miauti a răspuns:

Un adevar.

| sabin89 explică (pentru Miauti):

Un adevar suspendat in neant? thinking

| sublime89 a răspuns:

Nu stim sigur daca exista ceva, dar nu stim sigur nici daca exista nimicul laughing Suntem undeva intre. Dar parca mai mult suntem nimic decat ceva.

| sabin89 explică (pentru sublime89):

laughing Mi-ai facut ziua, omule. Am ras vreo zece minute, de nu ma puteam opri.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Etnobotanicele nu sunt bune!

| Duucu a răspuns:

Există bere? Există, cum să nu existe? Dar prostituate există? Există și ele.Dar bere și prostituate există? Ele trebuie atașate unui alt substantiv, iar acel substantiv e numele meu.

| sabin89 explică (pentru Duucu):

Banuiesc ca esti fericit.

| ErrorFound a răspuns:

Energie, spatiu, timp si materie si anti-materie.
Corect?

Materia este energie.
Anti-materia este tot energie.
Spatiul este un rezultat al existentei energiei.
Timpul este o alterare a spatiului datorata fortei acelei energii.

Tu ce zici?

| sabin89 explică (pentru ErrorFound):

Cum sa zic, raspunsul tau mi se pare corect, nu am ce vina sa-i bag. Poate putin cam simplist.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabin89):

De ce l-am face mai complicat? :\

| OOOLEOOO a răspuns:

Constiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

May the Force be strong in you, Young Jedi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu existe minte? Tu când spui "minte" nu te referi la creier? Bineinteles ca exista. Desi, unii nu stiu sa si-l pună în practică. Sufletul. cine poate stii ceva concret despre asta? Eu cred ca niciun pământean nu poate demonstra daca exista sau nu cu adevarat suflet. Asta ramane la aprecierea fiecarui om. Spiritul e tot suflet. Acum te-ai băgat în fizica. De ce nu te bagi putin in etica? De ce nu încerci să-ti pui tie intrebari legate de opusul întrebărilor de mai sus? Daca nu ar exista suflet? Daca nu ar exista creier? Exista mii, milioane de mii de intrebari fara raspuns. Si probabil moartea raspunde tuturor răspunsurilor, daca nu avem incredere in biblie, despre care se spune ca este cuvantul lui Dumnezeu.
Peace.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Cand spun minte ma gandesc la creier, intr-adevar. Ce nu stiu insa este daca mintea si creierul sunt unul si acelasi lucru, sau sunt doua entitati diferite.

| Comunity a răspuns:

Exista chibrit sau bricheta nu? Exact exista amandoua dar mai exista pelanga ele si benzina. Alegi chibrit sau bricheta si poti sa iti dai foc cu benzina. Mult noroc

| lollipops a răspuns:

Exista. Pe mine ma doare sufletul daca-mi iei acadeaua, iar mintea mea incepe instantaneu sa coaca razbunare happy.

| sabin89 explică (pentru lollipops):

Nu fi razbunatoare, tu! Ca strica la frumusete.

| AncientEmperor a răspuns:

La cum se pune problema am face bine sa ne punem intrebarea „De ce exista viata?" sau „Cum putem exista?". Este absurd, exista totul si totodata NIMIC...N-ai cum sa explici ceva care este departe de lumea pe care o putem vedea si/sau imagina. Nici macar lumea nevazuta nu poate raspunde la o intrebare de genul. De ce exista in acel mod si nu altfel? De ce exista totusi?
Sunt intrebari filozofice incredibil de grele, nu pentru ca detinem putine informatii, ci pentru ca vorbim despre absurditati...

| sabin89 explică (pentru AncientEmperor):

Zici ca nici macar lumea nevazuta nu poate raspunde...Ai ceva informatii despre existenta unei lumi nevazute?