| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este scopul vietii?-daca exista vreun scop-
Ma refer aici la 2 aspecte:Religios si Ateic
Funda!

Răspuns Câştigător
| godge a răspuns:

Scopul vietii ti-l faci singur

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Scopul vietii este mantuirea.

| costis a răspuns:

Religios: o lume mai buna, o viata frumoasa.
Ateist: bani multi, femei frumoase.

| Narcis2007 a răspuns:

Religios:sa ajungi in rai
nu exista un scop ateic
oricum scopul vietii e sa iti gasesti unul

| Ozanaf a răspuns:

Dumnezeu a avut în vedere chiar de la început o familie umană perfectă care să trăiască veşnic pe un pământ paradiziac. Iar el are acum acelaşi scop! Acest scop se va realiza negreşit. Biblia afirmă: „DOMNUL oştirilor a jurat şi a zis: «Hotărît, ce am gîndit se va întîmpla, ce am pus la cale se va împlini»". „Da, Eu am spus şi Eu voi face să se întîmple; Eu am plănuit şi Eu voi înfăptui"

| RAY a răspuns:

Daca crestinii au scopuri divine de ce pacatuiesc?
ateismul e lipsa teismului nu ofera nici un scop

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Religios, sa mergem inapoi la Dumnezeu care ne-a dat sufletul

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai asta nu prea are scop...
Adica de ce? Ca sa ce?
Nu inteleg

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

E singurul scop de a te intoarce la Creator

| sublime89 a răspuns:

Omul de cand e si-a pus intrebarea asta, si ca raspuns a inventat religiile si zeii. Am putea spune ca lipsa unui scop a fost atat de evidenta, incat oamenii au fost nevoiti sa-si inventeze unul. Oare de ce ne punem aceasta intrebare asa de mult? E probabil doar o consecinta a faptului ca avem o oarecare inteligenta si constiinta de sine, dar asta nu inseamna ca avem dreptate cand tragem concluzia ca trebuie sa avem un scop. Noi suntem animale. Am evoluat din animale, suntem inruditi cu ele, si nu vad de ce inteligenta noastra putin mai mare ne-ar scuti de acest statut. Sa ne gandim atunci ce scop au animalele. Si ele traiesc ca noi. Si ele au aproximativ aceleasi instincte, si aceleasi legi guverneaza si viata lor. Acum incearca sa-ti imaginezi care e scopul unei anumite specii. Sa ne gandim la dinozauri de exemplu. Care a fost scopul lor? Sa existe timp de peste 100 de milioane de ani, ca apoi sa fie distrusi de un asteroid intr-un timp foarte scurt? Asa cum ei au disparut, vom disparea candva si noi si toate celelalte specii pe care le vezi azi pe planeta noastra. Atunci ce concluzie am putea trage in legatura cu "scopul" nostru? Are viata vreun scop? Cam greu de crezut, daca te gandesti ca va disparea in totalitate si nimeni si nimic nu va sti ca au existat candva oameni si multe alte specii pe o planeta numita Pamant.

| mentholinks a răspuns:

Religios, mantuirea sufletului; ateic, perpetuarea speciei. Ambele la fel de triste.

| M25M a răspuns:

Nu exista un scop al vietii, fiecare individ isi propune unul personal, fiindca fara nu ar mai avea un implus ca sa mearga inainte.

| iurii75 a răspuns:

1. Geneza 1:28 Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ".
2.supraveţuire, perpetuare.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Potrivit cu informatiile pe care Dumnezeu care este sursa vietii, ni le-a dat prin intermediul BIBLIEI, aflam ca scopul lui a fost ca omul sa traiasca vesnic pe pamant, sa nu cunoasca ce este raul, suferinta si moartea, iar pamantul sa fie umplut cu oameni perfecti care sa traiasca in pace si-n bunastare in iubire si supunere fata de Dumnezeu care l-a creat. Am spus la inceput acest scop la avut, dar a fost putin incetinit, dar nu abandonat. Dumnezeu isi va duce la indeplinire scopul, in curand cei rai vor disparea si pamantul va fi curatat de tot ce este rau, si va fi transformat in paradis unde omul care azi este pacatos, va fi adus la perfectiune, si nimeni nu-i va mai face nici un rau, iar Dumnezeu va fi cu poporul sau. Apocolipsa 21:3-4; Isaia 65:17-25,.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi place ca toti de aici o ard gen "religios" dupa care spun doar de o religie. Tin sa va aduc aminte tuturor care faceti asemenea afirmatii ca "religie" NU inseamna "doar crestinism".

Cat despre "scopul vietii", ala ti-l faci tu. Nu e nici un big sky daddy care sa iti spuna "iote ba, scopul tau e asta". E absurd sa zici ca ai fost facut de un zeu doar asa pentru amuzamentul lui, doar asa ca sa ai "mareata ocazie" de a-l lauda dupa ce mori si sa-i zici pe veci cat de maret e el (ca tot confunda unii pe aici "religios" cu "doar crestinism").

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti oamenii au cultura, casatoria, cariera si alte porcarii
si crestinii duc uneori lipsa de sens
e un scop din mers tot pentru toata lumea, sa nu meriti moartea. ca in poeziile lui trakl

| BlackSulphur a răspuns:

Scopul vietii este viata in sine.

| casian_6565 a răspuns:

Religios caci omul a fost facut spre fericire si pentru ca Dumnezeu sa-si arate bunatatea Sa. Dumnezeu nu zice ca nu ai voie sa te distrezi dar toate lucrurile cu masura