| Visatoarea a întrebat:

1. Exista viata dupa moarte?

2.Credeti in reincarnare?

3.Sau in viata anterioara(sau ceva de genul)?

12 răspunsuri:
| Messyhair a răspuns:

Nu

| Kitty a răspuns:

Intrebarea asta nu se potriveste categoriei la care ai pus-o. Eu cred ca exista viata dupa moarte, doar cred! Fiecare vom vedea atunci cand vom muri, aici pe Pamant si poate ne vom naste acolo in Rai sau iad(nu merita scris cu litera mare). A doua intrebare ma sperie, iar a treia parca descrie un film SF.

| NinaY a răspuns:

1. Da, exista viata dupa moarte.
2.reincarnare...eu stiu ca nu intr'o fiinta umana. te reincarnezi intr'o fiinta divina cica laughing prin cer p'acolo laughing
3. Da, cred.Nu stiu de ce dar chiar cred happy
pup!

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Dupa religia Crestin-Ortodoxa nu ne recarnam, dar dupa religia Budista ne renarcanam!

| SiMpLa a răspuns:

In prima varinata cred si atat restul sunt prosti pentru copiilaughing

| Maria_1984 a răspuns:

Da, da si da!

Sper ca "te'am ajutat"!batting eyelashes

| missouri a răspuns:

Raspunsuri :
1. Probabil.Nu am murit inca sa aflu daca exista viata. Dar presupun ca exista.Cine stie?!
2.Nu.
3.In viata anterioara? Nu.Pentru ca sunt niste minciuni.Cand se naste un om, se naste o alta fiinta, total diferita de celelalte.Fiecare persoana este unica:personalitati diferite, fizic diferit, iar exemplele pot continua.

Funda?batting eyelashes

~ Missouri.

| cby a răspuns:

Aici e de studiat un raft cu carti, de fapt mai multe. Sunt destule religii care cred in toate cele trei. Una dintre ele este cea indiana care spune ca sufletul se "recicleaza" din trup in trup de-a lungul timpului pina cind se purifica si se elibereaza de "povara fizica", urcind in sfere din ce in ce mai inalte, organizate ierarhic. Tot ei cred ca te poti reincarna in diverse animale, in functie de faptele bune savirsite in viata anterioara. Gasesti cu siguranta raspunsuri in orice biblioteca. Succes la documentare (daca chiar te intereseaza si vrei sa aprofundezi subiectul)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu stiu ce sa zic eu una nu prea cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am teoriile mele laughing
Nu cred ca cineva ar arunca o bomba fara sa urmareasca ceva.
In reincarnare nu cred.
Nu cred ca a existat ceva inainte sa vad lumea asta. Poate va exista dupa dar inainte nu cred. Mi-as fi amintit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1:da /ceva trebuie sa existe! 2big grinA. 3big grinA

| someuser a răspuns:

Daca imi permiti, as dori sa reformulez putin intrebarile tale pentru a scoate mai bine in evidenta esenta lor.

Asta este ceea ce numim noi viata sau "a trai": suferinta, durere, anxietate, contradictii, conflict, fragmentare, singuratate, saracie, disperare, placeri superficiale. (ma opresc aici)

Un om sanatos, s-ar intreba cu siguranta (si multi au facut-o de-a lungul existentei noastre aici): Este asta totul? -Sau- mai este ceva in afara sau dincolo de asta?

Multi dintre noi accepta diferite forme de autoritate (religiile/biserica - care iti ofera fiecare varianta lor de "salvare" sau "reincarnare" sau "rai/iad" sau "karma/dharma", sau nationalismul spre ex.) si le urmeaza "sistemul".

Insa, uite unde am ajuns. Decat sa asculti de unul de altul, mai bine afla tu pentru tine. Atat iti pot spune. Nu vreau sa imi impart parerea mea, sau ceea ce stiu eu caci nu vreau sa devin eu o autoritate prin raspunsul asta.

Cineva poate sa iti arate doar usa, insa tu trebuie sa alegi daca intri sau nu.

O viata frumoasa.