| ady_3470 a întrebat:

Exista viata dupa moarte? Sau doar vrem sa credem asta?

Răspuns Câştigător
| di@n@ a răspuns:

Viata vesnica incepe dupa moarte.Pentru noi este mister.Cand vom murii vom stii. Dar eu cred cu tarie ca dincolo este viata.

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Exista cu siguranta. Exista sute de marturii ale celor care au fost pentru o perioada mai lunga sau mai scurta de timp in moarte clinica, iar dupa revenirea lor la normal au povestit lucruri foarte interesante despre o alta existenta in afara corpului.
Din punct de vedere religios e clara treaba, pentru a te documenta citeste biblia. Din punct de vedere stiintific mai este o problema cu acumularea si stocarea energiei in creier care in momentul mortii, conform legilor fizicii, nu pot disparea fara urma. Oamenii de stiinta au reusit sa calculeze greutatea asa zisului suflet si chiar au reusit sa il fotografieze sub forma unui nimb luminos mai mult sau mai putin, in functie de persoana.
De fapt corpul uman e format din trei realitati : unul e corpul propriu-zis, al doilea e corpul energetic asupra caruia actioneaza bioenergeticienii, iar al treilea e sufletul nostru, al fiecaruia, cel care se bucura sau se intristeaza interactionand cu celelalte doua.

| danut a răspuns:

Raspunsul crestinesc este: viata dupa moarte nu exista dar... DAR fiecare dintre noi vom fi REINVIATI la judecata de APOI (citeste crezul ortodox sau BIBLIA), uni pentru moartea vesnica si alti pentru viata vesnica. Raspunsul pentru Atei este: se vor transforma in materie prima pentru...etc.,etc.

| Bacemi a răspuns:

Prefer sa ma exprim printr-o poezie. Concluziile le trageti prin prisma convigerilor personale.

Viaţa morţii si moartea vieţii

Cînd plîngem noi pe cineva
El, cineva, plînge pe noi
încercînd să ne-arate, releva
că nu el, noi vom fi strigoi

Suntem particule de efemer
căci este împrumut a noastră energie
a timpului sălbatic, prizonier
A lui e tot, chiar tot, regie.

Se spune nu e viaţă după moarte
Dar oare moarte după viaţă este?
e somn adînc, regretul ne împarte
Trufaş, nedemn, haosul joacă feste

Renaştem de la viaţă la moarte
Sau de la moarte la viaţă?
Mereu, tot mereu speranţe deşarte
că sufletul nicicînd ingheaţă

creaţia ucide viaţa
morţii sunt chiar cei vii
nu noaptea şi nu dimineaţa
spre miază-zi, luminii fii

Moartea e întuneric şi lumină
Un suflet dinainte chiar
Perfidă, totodata angelină
Doar alb şi negru, iar si iar

Dar niciodată gri!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Oare ne-a creat doar pentru a nu Se simţi singur? Nu cred...nu cred că ne-a creat nici pentru că Edenul era prea gol. Este o întrebare care va rămâne în ceaţă, cel puţin pentru mine. Dar dacă eşti sceptic, te voi întreba cum s-a putut forma viaţă, conştiinţă şi gândire doar din materie pură, din materiale chimice?

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Obisnuim sa afirmam mereu ca nu stim, ca nu s-a intors nimeni de acolo. Pai... cum nu s-a intors? Este vorba de Isus. Nici scepticii nu-i contesta existenta in istoria lumii. Chiar si pentru cei care nu cred ca el a fost Fiul lui Dumnezeu, eu am un argument: chiar daca nu a fost, tot a fost de o importanta inestimabila. Pana la urma a impartit timpul in doua, nu-i asa? Inainte de Cristos si dupa Cristos. Si tot e ceva. Pe de alta parte, daca nu mai exista nimic dincolo de moarte (aceasta moarte pe care unii o numesc o mireasa frumoasa care-i duce la un loc fara tristete), este in regula: ai murit si... ai scapat. Dar daca este ce te faci? Probabil ca tu ai vrut mai mult argumente in raspunsurile noastre. Ca parere personala, eu cred cu toata convingerea ca ceea ce este dincolo este mai adevarat decat ceea ce este aici. Cum iti explici altfel atatea fenomene paranormale, dar reale cu adevarat, legate de aceasta tema? Deci cred, dar nu pentru ca vreau, ci pentru ca eu am aceasta convingere.

| edoru a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte.
Omul este o masinarie biologica supusa legilor fizicii, chimiei si electricitatii(impulsurile elecctrice la nivel neuronal). Toate acestea apartin spectrului lumesc, perisabil, iar cand cand mori totul se termina pentru tine ca individ.
Alte argumente care sa sustina ca exista viata dupa moarte nu vor depasi caracteristicile religioase, iar asta inseamna sa acceptam ca ceva este doar pentru ca "asa este", ceea ce nu poate fi acceptabil in viziunea oricarui om care doreste sa inteleaga cu adevarat lumea, nu sa se lase purtat de ceea ce pare a fi doar pentru ca este mai comod astfel, comod insemnand a *refuzul de a gandi rational si cu bun simt fata de tine insuti*.

| costyn162 a răspuns:

Noi nu putem decat sa ne spunem parerea. Dar fiecare raspuns nu poate fi mai elaborat decat "Da" sau "Nu". Argumente nu cred ca exista.Este o dilema a vietii.Omul se intreaba in permanenta ce se va intampla dupa moarte dar nu are de unde sa stie. Asadar, nu ne ramane decat sa asteptam.

| dorinaugustin a răspuns:

Normal ca exista. ma mir ca mai intrebi! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar pentru multi este un punct de echilibru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa existe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"" Oameni va rog ganditi inainte de a ridica piatra!"" ( Aros)
Desi aceasta intrebare framanta Omenirea din strafundurile egzistentei sale si este o problematica nu clar/definitiv elucidata de catre Inteleptii Omenirii
Personal consider ca pana si aceasta intrebare poate fi accepta, insa numai fiindca-i o preocupare fireasca, noua oamenilor, si din imposibilitatea de a STI practic/faptic un raspuns, ea persista ca o intrebare.
Cert insa o definesc ca fiind o preocupare in sine ilogica
Deci premiza logica ar fi ( in acest caz) :
" Sunt indiscutabil! Deci sunt fiindca am fost in Posibilitate( pot fi)! Daca sunt prin anterioara Posibilitate insemna ca pot trece din actuala stare ( a fi) dar raman ca Posibil a fi deci sunt insa nu manifest ci posibil!
Starile se schimba/succed (Posibil) a fi /(Manifest) a fi/(nu-manifest) a fi/ (Posibil)a fi. Esenta ( a fi) ramane chiar daca forma/modul sunt diferite. A FII nu moare ci trece, esenta ESTE deci eu nu mor ci trec!
petru borodi/Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ady citeste biblia si vei gasi raspunsuri in ea. dar inainte de a o citi roaga-te bunului Dumnezeu sa-ti deschida ochii si urechile duhovnicesti pentru a putea citi, si intelege.altminteri te apuci degeaba.

| Popescu Olivia a răspuns:

Dupa ce mor, te anunt