| ady_3470 a întrebat:

Exista viata dupa moarte? Sau doar vrem sa credem asta?

15 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Exista, deoarece exista si fantome, sufletul nu moare niciodata.

| edoru a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte.
Omul este o masinarie biologica supusa legilor fizicii, chimiei si electricitatii(impulsurile elecctrice la nivel neuronal). Toate acestea apartin spectrului lumesc, perisabil, iar cand cand mori totul se termina pentru tine ca individ.
Alte argumente care sa sustina ca exista viata dupa moarte nu vor depasi caracteristicile religioase, iar asta inseamna sa acceptam ca ceva este doar pentru ca "asa este", ceea ce nu poate fi acceptabil in viziunea oricarui om care doreste sa inteleaga cu adevarat lumea, nu sa se lase purtat de ceea ce pare a fi doar pentru ca este mai comod astfel, comod insemnand a *refuzul de a gandi rational si cu bun simt fata de tine insuti*.

| Ianna33 a răspuns:

Dupa ce te trezesti din vis, incepi sa traiesti. Adica: dupa ce mori, traiesti.

| Ianna33 a răspuns:

Stiti ce? vom muri si vom vedea! happy

| onuta a răspuns:

Pai insasi termenii se exclud, sunt opusi. Exista viata cat traiesti; dupa ce mori nu mai exista nimic. Exista tot atata viata cat exista si inainte de a te naste. Nu erai nimic atunci, nu esti nimic nici cand mori; moartea e opusul vietii, o stare de nonexistenta. Si nici biblia nu sustine ideea asta; ea vorbeste despre speranta invierii care nu ar avea niciun rost daca am continua sa existam altundeva, intr-un alt domeniu.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu exista, si eu am crezut asta, dar cand mori nu mai existi.

| daniDeeDee a răspuns:

Odata intrat in nefiinta, ce viata mai poate exista?

| Cryssy a răspuns:

Da exista. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul nu-l stim inca.Fiecare crede ce vrea.Au fost citiva care au povestit dar nu au fost, in lipsa de probe, decit considerate jocuri ale mintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu. Dar omului ii place sa se amageasca. Indoctrinarea religioasa a plebei a dus la idei de genul asta. Inchizitia, bat-o vina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie ca nimeni nu a inviat din morti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te gandesti din punct de vedere logic, nu exista viata dupa moarte. Deoarece atunci cand imbatranesti, incepi sa ai din ce in ce mai putine aminitiri (uiti tot mai mult), mintea functioneaza mai greu, culoarea afectiva a sentimentelor si emotiilor incepe sa dispara. Ceea ce vreau sa spun este ca procesul natural duce in final catre o stergere totala a persoanei care a fost odata. Astfel ca dupa moarte, singurul lucru care ar putea sa ramana "sufletul" (psihicul) nu mai exista nici el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa mor un pic, sa vad daca exista, apoi ma intorc si te anunt daca exista sau nu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde venim, inca se mai fac cercetari, poate o sa aflam in viata asta, insa unde plecam...cu siguranta nu vom afla niciodata

| Adolescentul a răspuns:

Salut Ady, sa gandim omeneste u crezi ca Pamantul s-a format acum 2009 anii, milioane de anii, miliarde de anii?happy Sincer eu cred ca NU. Daca ti-as spune ca Pamanult nu are mai mult de 500-600 de anii mai crede? Probabil ca NU.Pai sa incepem cu inceputul u ai spre ex 20 de anii da? Parintii tai au in jur de 45 de anii ok? Parintii parintilor tai au avut 85 de anii, iar parintii parintilor tai au avut si ei tot aceeasi varsta, si se repeta aceeasi sceneta okhappy E prin asta am vrut sa i`ti spun doua lucruri anume: Exista viata dupa moarte in viziunea noastra asa cum Biblia ne spune, cat si NU exista asta pentru ca nimeni nu s-a intors de acolo sa ne spuna ca exista viata si dupa moarte... decat Mantuitorul Iisus Hristos.Scz daca am fost penibil cu raspunsul sper sa-ti fi fost de ajutor!