| anonim_4396 a întrebat:

Exista viața după moarte?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Îmi place să cred în reîncarnare. Nu cred în toată chestia cu Judecata de apoi, rad și iad. Karma pare să aibă mai mult sens. Ne purtăm după noi raiul și iadul aici pe pământ. Le inventăm mai bine spus.

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Desigur. După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

| DeyCj a răspuns:

Normal că există. Şi încă câtă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca dupa aceasta viata va urma ceva. Fiind crestina eu cred intr-un iad si un rai. Vom vedea cu totii ce se va intampla cand murim.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Parerile sunt impartite. A mea este ca nu exista nimic dupa moarte. Poate doar cei care ne-au creat sa fi descoperit ei deja asta.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Cred ca da.

| MarioDraghi a răspuns:

Sigur, moartea este ca o iluzie din care te trezesti.

| Isac_Ioan_1967 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim nici unul dintre noi