| ggalilei a întrebat:

Fratilor, ce parere aveti de chestia cu GLANDA PINEALA? Se spune ca e cel mai mare secret al masonilor, si ca e vb de "ochiul sfant" care face legatura intre om si DIVINITATE.Eu la inceput am fost cam sceptic, dar tind sa cred din ce in ce mai mult ca nu e vrajeala. Oricum, mi se pare mai reala chestia asta decat legatura cu DIVINITATEA prin intermediar, adica popa sau pastor.Cica ar fi ca un modem care moduleaza legatura spirituala direct cu DIVINITATEA.Va astept cu cat mai multe pareri sincere.

Răspuns Câştigător
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

◕ E cheia, te ajuta sa vezi lucruri care alti nu le pot vedea, e cheia instinctelor.

◕ Daca vrei sa afli, mai multe detalii, da-mi un mesaj privat.

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Tot mai importanta ramine cea erectila.

| IMC90 a răspuns:

Nu exista divinitate.

| ggalilei explică (pentru IMC90):

Imposibil sa nu existe DIVINITATE, chiar daca poate nu sub o forma inteleasa de noi, totusi ceva exista, iti spun eu sigur.

| IMC90 a răspuns (pentru ggalilei):

Probabil si iepurasul de pasti exista, dar nu sub o forma inteleasa de mine...

| ggalilei explică (pentru IMC90):

Binenteles ca iepurasul de pasti nu exista, dar DIVINITATEA eu cred ca da. Dc uneori presimti un eveniment care se intimpla ulterior, dc daca faci rau iti merge rau si viceversa, dc piramidele din Egipt au o asa milimetrica precizie, in ciuda marimii lor? Eu sunt liber cugetator, nici eu nu cred in DUMNEZEU asa cum e prezentat in biblie, care e plina de inexactitati istorice si minciuni, dar cred in DIVINITATE ca o forma a ratiunii, perfectiunii, impartialitatii si inteligentei TOTALE.Ca poate unii o numesc forma extraterestra de viata, asta e alta problema, dar ceva este, eu sunt un om rational si nu cred in coincidente.

| IMC90 a răspuns (pentru ggalilei):

Binele si raul sunt 2 coneceptii relative...
Daca sustii ca exista divinitatea, prezinta-mi te rog niste dovezi palpabile.

| ggalilei explică (pentru IMC90):

Pai o dovada ar fi una a ratiunii simplificate:e imposibil ca dintr-un numar asa de mare de planete din univers, practic infinit, sa existe viata doar pe TERRA. Iar daca macar o singura planeta din cele locuite (sau nave-planete) este supercivilizata, pentru noi este ca un fel de DIVINITATE, care depaseste puterea multora de intelegere.Pana acum nu mai mult de 500 de ani, toata omenirea era convinsa ca Pamantul este centrul universului, teorie impusa de religie.Numai ca s-a nascut Giordano Bruno, care a demonstrat altceva, dar a fost ars pe rug de Inchizitie. O alta dovada ar fi Marea Piramida din Egipt, atat de imensa dar totodata atat de precisa, cu o abatere de doar 6 milimetri (din cate stiam) din baza pana-n varf, nu ti se pare ciudat pentru acei oameni lipsiti de tehnica actuala?

| IMC90 a răspuns (pentru ggalilei):

Cine te-a mintit ca exista viata doar pe Terra?
trebuie sa fii absurd sa presupui asa ceva

''Iar daca macar o singura planeta din cele locuite (sau nave-planete) este supercivilizata, pentru noi este ca un fel de DIVINITATE''

Fals, este foarte foarte posibil sa nu aiba nici o treaba cu noi.
E=mc2 de unde deducem ca o masa nu poate fi accelarata la viteza luminii intrucat ar dezvolta o greutate infinita (Albert Einstein)
Dar, daca sa presupunem ca asa zisii extraterestrii au dezvoltat foarte multe mecanica quantica, si au gasit o cale de a ajunge pana aici, alta in afara de viteza, tot n-ar fi o divinitate. Tot habar n-ar avea ce gandeste fiecare si mai mult ca sigur nu i-ar interesa. Deci nu ar avea rolul de zei.

| ggalilei explică (pentru IMC90):

Pai ajungem iar de unde am plecat:la glanda pineala! Sau tu crezi ca o civilizatie f avansata mai foloseste inca limbajul pentru a comunica? Binenteles ca nu, asa ceva vedem doar in SF-urile vechi.Comunicarea se face mental, chiar prin Glanda Pineala, cred. PC-ul tau, daca n-ar avea un modem incorporat, ar comunica cu alte PC-uri? Binenteles ca nu, asa e si cu Glanda Pineala, e un fel de modem al creierului. Iar comunicarea mentala intre doi extraterestri, poate fi asemanata cu comunicarea wireless intre un PC si un server. Iar cum ORICE informatie din PC poate fi spionata (deja exista astfel de programe), tot la fel orice informatie sau gand din creier poate fi monitorizata de o civilizatie hiperdezvoltata.Detectorul de minciuni este un fel de deschizator de drumuri pentru viitoarele device-uri care vor spiona creierul, sau vrei cumva sa-mi spui ca tehnica nu va evolua? Gandeste-te macar la evolutia tehnologica din ultimii 20-30 de ani. TERRA va arata complet diferit peste 1000 de ani, chiar daca sufletele noastre nu vor mai fi aici.Pana sa ajunga la apogeul dezvoltarii ei, civilizatia noastra mai are f mult.

| ggalilei explică (pentru IMC90):

Dar este foarte probabil si ca ei sa "aiba treaba" cu noi, daca ei ne-au "plantat" aici s-au daca au avut interventii genetice asupra rasei noastre.Sufletul poate fi asemanat cu informatia stocata pe un hard al unui supercomputer, unul care ar avea si sentimente (deja in Japonia sunt roboti care au sentimente). Iar o hipercivilizatie nu ar mai avea timp sa procreeze natural, apoi sa astepte 40-50 de ani pana spiritul ar evolua si ar interactiona aproape perfect cu stimulii si informatiile exterioare, ci ar putea prelua spirite "gata dezvoltate" de pe TERRA pe care sa le implanteze in robotii (sau cyborg-ii) lor.Eu cred ca in viitorul departat vor apare CYBORGI (acea combinatie intre om si robot) chiar si pe TERRA, nu este exclus la viteza cu care evolueaza tehnologia.

| RedGuy a răspuns:

Cei ce se ocupa cu studierea acestor lucruri, nu pot sa le dau un nume, arheologi, oameni de stiinta sau orice sunt au facut legatura intre Glanda Pineala si conurile si sarpele "kundalini" ce apar in statuile, sarcofaci, sculpturi etc. ce reprezinta vechii faraoni, regi etc.Nu inteleg de unde legatura conurilor cu aceasta glanda?, glanda este foarte mica si are forma de con, dar de ce s-a facut si cum s-a facut aceasta legatura? Au despicat creiere si au decis faraonii ca acea "chestie"mica din cap este ceea ce face legatura cu divinitatea?! Sunt deschis oricarei teorii de orice fel privind divinitatea, geneza etc. dar acest lucru mi se pare ca orice alt lucru facut si spus de om, cum ortodocsi au simbolurile lor, catolicii la fel. Oamenii cauta raspunsuri la lucrurile inexplicabile.

| RedGuy a răspuns (pentru RedGuy):

Ca sa completez, chiar daca au desfacut creiere de ce au decis ca acela este "al 3-lea ochi" si nu sa zic nasul sau degetul mic nu este "al 3-lea ochi"...intrebarile de genul asta duc la mai multe intrebari

| RedGuy a răspuns (pentru RedGuy):

Inca ceva, lumea gandeste si formeaza teorii si intotdeauna se gandeste la cel mai dificil raspuns si la cele mai dificile teorii prin care se raspunde intr-un fel la misticism, dar oare totul este atat de complicat?! Daca tot acest lucru a fost inventat, cineva mai inteligent s-a gandit: "I-a sa inventez un al 3-lea ochi poate chiar imi apare unul intr-o zi, si sa zic ca e ascuns in creier" si asa s-a format aceasta poveste.Si vine al doilea om dupa mult timp si spune "I-a sa explic eu ce este acest al 3-lea ochi, este in creier, sigur face legatura cu dumenzeu/buddha/allah etc." si asa s-a format povestea noastra, asa s-au gandit sa picteze, sculpteze, scrie despre acest lucru.Toate sunt simple teorii si asa vor ramane atata timp cat sunt spuse de om.Gndirea unui om poate sa ajunga de la un simplu obiect sa aiba 20000 de povesti.Cand intr-adevar o divinitate va veni si va spune, asta este al 3-lea ochi si tot ce s-a spus este adevarat, nu va mai fi o teorie.