| Maxxxi a întrebat:

Hei TPU, am auzit nu de mult de conceptul de lucid dreaming.Am incercat (dupa ce m-am uitat la mai multe video-uri si tutoriale )dar cand adorm si incep sa visez si imi dau seama ca visez ma trezesc brusc de abia imi termin gandul.Cum as putea sa stabilizez visul si sa pot ramane mai mult timp in el.Pe Youtube zice ca trebuie sa stabilizezi visul dar nu prea stiu cum.Si cand visez imaginea nu e deloc clara, totul e super blurat si parca am visul in 4 frame-uri.Cineva de aici a reusit? A reusit sa aiba un vis lucid mai lung? Daca da explicati-mi si mie cum ati facut.Dau funda!

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut,

Cred ca fiecare trebuie sa isi gaseasca metoda care il ajuta sa aiba vise lucide. Ceea ce la mine se aplica, poate la tine nu. Tine minte ca nu poti controla toate visele, sunt cele care sunt cand dormi profund si in anumite faze ale somnului.

Eu nu pot recunoaste ca fac ceva special pentru a avea vise lucide, insa stiu clar ca nu pot controla chiar tot. De obicei fac ceva ceea ce in viata reala nu as face in mod obisnuit, zicandu-mi ca fac asta tocmai ca stiu ca sunt in vis si imi permit. Acestea sunt visele lucide pe care le controlez cel mai bine.

Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Visul este prin definiție un proces autonom în stare de conștiință modificată. Fiind autonom, nu poți lua decizii în el ca în stare de veghe. Ca să ai un mix de veghe somn, să ți se pară ție că ești grozav, se poate obține cu un efort îndelungat, și fără nici un beneficiu. Pentru asta, citiți Arta visatului de Carlos Castaneda.

| Dandinelle a răspuns:

Intr-o carte (Paths Beyond Ego: The Transpersonal Vision, nu stiu daca poate fi gasita si in romana) am citit despre cum sa te inveti sa visezi lucid. Descria mai mult procesul de adormire, cu ce ganduri te duci la somn si sa te duci la somn cu gandul ca o sa te trezesti in vis. Repeti asta ceva timp si iese.
Eu am incercat altfel, cand sunt in vis ma uit la maini, daca-mi vad aceleasi maini, atunci sunt intr-un vis lucid si ma plimb, rezolv probleme, fac planuri etc. Cand nu-mi vad mainile stiu ca sunt prea adanc in vis si atunci ma las in voia visului, nu prea pot sa-l manipulez.

| gigimondialuuuu a răspuns:

Mai încearcă, în timp vei reuși să îți controlezi visele

| Maxxxi explică (pentru gigimondialuuuu):

Tu poti? Daca da imi explici si mie mai exact ce faci?