| fasfasfsdsd a întrebat:

Doar mie mi se pare ca prea usor au oamenii pareri legate de legalizarea casatoriei intre doua persoane de acelasi sex?

Adica, treaba asta ar trebui sa fie foarte bine gandita de un sociolog extrem de bun, pentru ca sa schimbi definitia celulei de baza a societatii adica a familiei, schimbi inclusiv moralitatea societatii! In moralitatea colectiva se vor produce schimbari drastice! La fel si asupra perceptiei noastre cu privire la normalitate! Aceste schimbari pot modifica urmatoarele generatii foarte mult!

6 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns:

Oricine are dreptul la o gândire libera, cât timp ii aprobi. Dacă gândești altfel ești condamnat de societate. Asa funcționează lucrurile din păcate...

| Sunshine123 a răspuns:

Orice om are dreptul la o gandire libera si tot datorita gandirii noastre ne diferentiem unii de altii. Conceptul de casatorie intre persoane de acelasi sex este inca nou la noi in tara, si din ceea ce am vazut prin media nu este privit cu ochi buni. Dar ai dreptate, un sociolog ar putea sa ofere o parere in privinta efectelor asupra mentalitatilor si schimbarilor la care este posibil sa ne asteptam in viitor. Eu personal sustin iubirea in orice forma a ei si de asemenea imi doresc sa devin cat mai deschisa la minte in privinta acestor subiecte.

| doctorandus a răspuns (pentru Sunshine123):

Treaba a fost deja decisa cand s-a hotarat ca toti cetatenii sunt egali in fata legii, egali in drepturi. Restul e doar o chestiune de timp.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

"Restul e doar o chestiune de timp"
Care rest? La ce te-ai referit când ai spus "restul"?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Adica va fi aprobata casatoria homosexualilor. Principiile care garanteaza asta au fost deja adoptate, e doar o chestiune de timp pana vor fi puse-n aplicare.

| AndreiDesire a răspuns:

Sincer, pe mine nu ma intereseaza cum te indentifici, atata timp cat fiecare isi vede de treaba lui nu este problema. Dar in Romania cel putin populatia nu este obisnuita cu astfel de relatii, de asta, in Romania nu vezi oameni de acelasi sex intr-o relatie, si din acelasi motiv nu vedem oameni de culoare foarte des in Romania.