| Ananda11032004 a întrebat:

Hey. Aseara am avut un vis foarte ciudat. Am visat cu 3 serpi.
Descriere: Unul era mare si negru
unul era mic si verde(in vis eram constienta ca e veninos) si unul tot mic dar foarte colorat.
Ma bateam cu ei (stiu foarte ciudat) mai ales cu cel mare. cel colorat nu m-a atins in schimb ceilalti doi da. Cel mic verde a incercat sa ma muste dar nu a putut. Am uitat sa precizez ca imi era foarte frica de ei. Ce inseamna?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inseamna ca ai visat 3 serpi.

| Kyttynna a răspuns:

Eu zic sa nu interpretezi visele ca nu exista nicio explicatie stiintifica. Si eu am visat rar serpi si nu am sesizat nimic de bine sau de rau.

| DennisW a răspuns:

Nu fac mistouri, pentru ca nu e asta scopul meu. Dar daca il asculti pe Freud, serpii ar putea avea o conotatie sexuala. Nu stiu ce varsta ai, asa ca mi-e greu sa extrapolez mai mult.

| Elyiela a răspuns:

Şarpele/şerpii în general nu au o semnificație tocmai buna în vise. S-a intamplat sa visez si eu un sarpe si nu a urmat o perioada tocmai bună.
Se poate referi la temeri si obstacole, poate inseamna ca ceva urmeaza sa iasa la iveala. Serpii in vise pot simboliza dusmanii care vor sa te atace sau se gandesc sa o faca. Din moment ce in vis simteai ca iti era frica de ei, la nivelul subconstientului eu cred ca e ceva important din viata ta care te framanta sau este o avertizare ca o urmeaza plina de griji. In orice caz, serpii au rol negativ in vise. Dar din moment ce tu te luptai cu ei poate inseamna ca incerci sa faci fata unei situatii sau poate chiar vei reusi sa treci peste o problemă.

| ShisuiUCH a răspuns:

Inseamna ce inseamna pentru tine, visele sun plasmuiri ale inconsitienului deci asta inseamna ca in timpul visului minte este plecata de acasa. Desigur ca visul poate insemna ceva. Ai putea spune ca serpi sunt fricile tale si poate te bateai cu problemele sau serpi pot fi persoane etc... e mai complicat, tu trebui sa-ti dai seama ce semnificatie au