| PisicutaMiauBAU a întrebat:

Abia ce m-am mutat iar pe geam vad o stea(asa pare)care se misca foarte incet(pot sa imi dau seama ca s-a miscat abia dupa o ora)..si lumina ii plipaie.L-am urmarit cateva seri dar are un traseu diferit aproape in fiecare noapte, iar eu nu ma pricep cine stie ce la stele/univers.Are cineva vreo idee ce este?

Răspuns Câştigător
| CatalinBotezatu a răspuns:

Posibil sa fie Marte. Unele planete, precum Marte, Mercur, Jupiter, Saturn sau Venus, sunt vizibile cu ochiul liber de pe Pamant. Mai ales in timpul verii.
Exista o aplicatie foarte interesanta in Apple Store, numita SkyView Free. Te ajuta sa identifici corpurile ceresti vizibile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii un satelit!

| relian a răspuns:

Este o planeta, cel mai sigur. Spune unde anume este situtata acea lumina ce o vezi, ia punct de reper Luna or cand apare unde la est la vest?
Satelitii nu se vad laughing nici daca ai un telescop nu-i poti vedea dapai cu ochiul liber.

| PisicutaMiauBAU explică (pentru relian):

Este in locul opus al lunii..pt ca atunci cand ma uit la aceasta "stea" nu era luna nicaieri.e in spatele blocului meu..la opusul "stelei".

| relian a răspuns (pentru PisicutaMiauBAU):

Poate nu era Luna ca nu aparuse in acea zi

| PisicutaMiauBAU explică (pentru relian):

De o saptamana ma uit dupa chestia aia si nu am vazut nici.o luna..am patul fix langa geam.e imposibil sa n.o fi vazutlaughingDAAR..am folosit aplicatia acea..SkyView Free si imi zice ca este Vega.a doua cea mai stralucitoare stea dupa soare..chiar daca nu e asa mie mi-a placut aplicatia si o sa dau funda pentru ealaughing

| relian a răspuns (pentru PisicutaMiauBAU):

Naspa,sa retii ceva gresit.Treb sa stii exact ce este.Cea mai stralucitore stea ce se vede pe cer este Venus si Jupiter, dar nu-s stele, insa le zic oamenii asa ca e lumina.Deci astea ar fi cele mai vizibile lumini sa vorbim asa pe cer. Poti sa intri altundeva,mult mai bun decat aplicatia aia,pe websitele de la NASA sau nu mai stiu, stai sa vad daca mai gasesc. Uite ca am gasit un website numit EarthSky, acolo daca stii putina engleza iti explica cum sta treaba, care lumini se vad cele mai stralucitoare in fiecare luna, dar in general cele mai stralucitoare lumini vzute de noi liber sunt planete.
Iti las adresa, intri citesti si te luminezi :))

http://earthsky.org/......rn-mercury

Daca nu este activ link-ul ce til trimit, adica doara sa poti da clik pe el si sa te duca direct acolo, cauta pe Google www.earthsky.com si gasesti sigur. Spor la citit