| anonim_4396 a întrebat:

Și pentru că tot planează misterul asupra mea și TPU-așii au teoria cum că eu aș fi Rosa, zic să mai vin cu o întrebare pe stilul Rosei, dar evident a mea în final.

1. De ce un bărbat care face glume multe, înjură cu toți (știți la ce înjurături masculine mă refer), dar în final înjură și cu o amică, chiar dacă știe că acelei amice nu-i place, însă o ignoră/abandonează după ce amica aceea își permite și ea să facă o glumă nevinovată cum că ar înțelege greșit dacă mai spune chestii cu întâlnitul sau ceva de genul?

2.Altfel spus, de ce el își permite să glumească, fiind stilul amuzant, dar când o amică glumește nu-i mai place? Și acest tipar se aplică peste tot, de ce oamenii amuzanți se supără uneori când alții fac glume cu ei?

3.De ce bărbații se retrag așa repede și se supără la fel de repede când femeile e posibil să se dea la ei? De ce reacționează așa de ofensați și se sperie? Observ asta la bărbați mai mult decât la femei. Sau e doar o observație tâmpită de a mea?

4. De ce bărbații vânează și se simt perfect să facă asta, dar când sunt vânați bat în defensivă sau se simt prost? Mă refer la prost, în sensul că ar fi în stare să renunțe la o prietenie frumoasă, doar ca să nu stea lângă cineva care e posibil să aibă sentimente pentru el. De ce bărbații suportă mai greu asta decât femeile deși ei, sunt cei care nu ar refuza în final o partidă cu nimeni? Mă înțelegeți la ce mă refer prin "partidă".

P.S. Nu spun că mi-am vânat amicul, doar am făcut o glumă nevinovată care m-a costat o prietenie frumoasă.

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Rosa e puțin gay, deci nu ești Rosa.
Cheers

109 răspunsuri:
| iulia0514 a răspuns:

Eu știu sigur un lucru tu nu ești Rosa pentru că sunteți complet diferite nu știu de ce au oamenii aceasta concepție! Cat despre prietenul tău nu știu ce sa zic e complicat pentru că nu putem ști la ce sa gândit el când ai făcut aceea glumă!

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești reală așa cum e și superman,cu harneala asta de grădiniță nu tine,visul tau este sa o arzi pe TPU in cat mai multe personaje,se pare că asta îți umple golurile lăuntrice. Pe mine nu m-ai convins cu nimic,scrii mult și fără nici un rost rolling on the floor ești tare nevorbita,cred că și nefe dar keep goingwinking
Scenariul meu ar fi să lași preoții,șefii in pace, sau sa te călugărești pe muntele Athos daca divinezi atat preoții și ai fantezii cu ei
De pe Cartoon Network de unde ai luat harneala asta? Rosa știe psihologie
Ray are dreptate ar trebui sa te mai maturizezi să lași jocurile astea, mai ieși în lume lasă TPU, slăbește, renunța la dulciuri că explodezi

| RAY a răspuns (pentru Fantaspirit):

E un personaj care îmbrățișează diverse personaje fictive

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Wtf! laughing) Tu te auzi ce spui? laughing) Cum să-mi placă man, preoții? Și da, dacă nu-mi iese cu partea financiară și cariera la care aspir, plus copiii înfiați, o să mă gândesc serios să mă duc la mănăstire. Și fanny e, că nu știu de alte măicuțe, dar eu una v-aș scrie pe TPU și de acolo. laughing) Deci God, nu am cedat în lumea reală în fața unui bărbat, de ce aș ceda sau m-aș uita la un preot? Deși teoria ta nu e chiar nereală, deoarece Satan se uită fix acolo, la credință să o lovească, mătrășească, dar ca și călugăr să alegi sexul, e osânda ta nr 1. Deci dacă mă duc acolo, va trebui să fiu cea mai aprigă cu tot, cu mine, nu să mă dau la preoți.

Nu m-am dat la oameni normali în viața reală, de ce m-aș da la un preot? Dar avea mama mea o vorbă care mi-o sună mult în minte "I-ai cam băgat în seamă!"

Ți-am spus viața mea, atât aici, cât și în privat ca să te ajut cu fobia socială și deoarece am avut încredere că păreai o persoană sociabilă care avea chef de vorbă, dar ia uite cum oamenii care par sociabili de fapt sunt doar niște fățarnici care vor să audă viața ta, ca apoi să ți-o judece. happy

Ai noroc că partea cu kg în plus și cu mâncatul meu compulsiv am rumegat-o atât de mult încât poți să spui orice că nu mă mai afectează, ba chiar mă amuză uneori că unii mă vor slabă când eu nu mă vreau. laughing)))) Deci o să închei conversația aici lăsând-o în final pe un vibe de caterincă, asta ca să se termine într-o atmosferă ok și fanny totuși. happy Dar nu-mi mai da sfaturi de slăbit, nici de ieșit în lume, că oricum în final, alea le fac când vreau eu, nu când vrei tu sau TPU. Plus că dacă în lumea reală voi întâlni oameni ca tine, care vor vrea să mi cunoască viața ca să știe după ce să judece și unde să atace, ESTE GRAV. Mai bine rămân singură în casă.

Oricum zi ce vrei, că în final tot TPU mi-a arătat că asta este viața reală. happy Ooo, ba chiar mai reală decât cea reală. Sincer în realitate nu prea mai vorbim nimeni cu nimeni, deoarece toți stăm cu ochii în device-uri dar să vezi câtă răutate pe aici. happy Ca-n viața reală.

Dar oricum în final mulțumesc că am și pe TPU dușmănei laughing) FĂRĂ EI NU AI VALOARE, RIGHT?! laughing)) Înțelege ce vrei din asta. Daaar de preoți nu te iei, ok? Și nici de viața sau defectele mele. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru RAY):

Da,cică nu își poate schimba nickname-ullaughing ce fabulează fata,are talent la harneala nu gluma laughing prost e ăla care înghite! Daca spunea că nu știe mai ziceam dar și ultimul om știe să își schimbe nicku'
Fata asta nu are altceva mai bun de făcut în viața decât să aibă personalități multiple pe o platformă de anonimi,ce vrea sa descopere nu știu,cred că nici ea nu știe laughing Din start îți dai seama daca ai putina materie cenusie că nici să fabuleze nu știe, cică nu își poate schimba numele, astea-s dume din anii dinaintea lui Iisuslaughing aici o clacat grav, daca nu o baga pe asta atunci părea mai credibilă. După cum am spus unii nu s-au jucat când erau copii că nu au avut jucării și se joacă acum la bătrânețe, cred că și la 40 de ani tot așa o să se manifeste virtual. E simpatica asta e norocul ei așa că îi dau pace, cu copiii nu e bine sa iti pui mintea că ajungi ca ei. E păcat de ea că are foarte mult potențial și și-l risipește virtual in loc sa o facă în realitate.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-mă că nu ai vrea sa îți fiu dușman happy nici nu ai idee cat de malefic pot fi și rău, te-am testat sa vad cum reacționezi,chiar crezi că mă interesează dacă ești sau nu rosalia? De niste useri anonimi? Am glumit cu tine că văd că te inflamezi,nu am treabă că ești grasa,am vrut doar să te motivez dar ție îți e frica sa slăbești sa nu fii victima proxeneților laughing
Ești prea sensibiluta așa că nu o sa mai glumesc cu tine,dar ești o tipă interesanta trebuie sa recunosc. Nu ai cum sa mă ajuți cu fobia sociala că ce merge la tine nu merge și la mine sau altii,dar apreciez că esti săritoare, sfaturi proaste nu ai dat oricum dar nu se aplica la toți aceeași regulă.
Nu te atac stai liniștită că mi ai da block sau nu ai mai intra pe aici daca as avea intenția asta. Daca nu vrei sa slăbești este strict problema ta eu îți dau pace, e viața ta faci ce vrei, dar e păcat că ești o fata extrem de inteligenta, e mare păcat! Sa ai o zi minunatahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Nu știu cât e lauda și cât e critica, man laughing) dar ești amuzant rău laughing) Cât de dușmani laughing) o, boy, am mai mulți dușmani decât prieteni în viața reală, de aceea o ard acum pe aici. laughing) Iar cât de maleficitate, tu o spui, deci ești "Câinele care latră, dar nu mușcă." happy Eu sunt la polul opus laughing)) eu sunt "Pisica blândă care zgârie rău." Adică pe mine o să mă vezi ca cea mai calmă și liniștită persoană, aia care tace și face sau suportă tot, dar tot eu sunt aia care va da în cap când îi sună ei așa, că e timpul s-o facă. Eu sunt să fac o dată și bine laughing))) nu mult/des și prost. laughing)))) Deci cred că mai malefică îs eu. happy De aceea în final oamenii m-au și evitat, pentru că au văzut pe lângă serenitatea și blajinitatea mea și monstrul ce zace în mine. Dar nu-i condamn în final, e alegerea lor. happy Eu oricum nu mă schimb, așa că dacă nu mă plac, să plece. happy

Și da, ai dreptate cu tot happy Mai ales cu frica de proxeneți, nu uita, că am spus că sunt grasă, nu și urâtă, deci slăbuță aș fi victima perfectă a lor. happy Dar o să mă ambiționez eu într-o zi, așa cum fac eu totul când am chef și mă surprind frumos, că azi am vrut să fac ceva. happy O să slăbesc într-o bună zi, pentru că da, am mai spus și spun din nou, deși oamenii par răi, există o tehnică în acea răutate de fapt, aceea de a te motiva să te miști din loc și să nu bați pasul pe loc. happy

Deci stai pe aici, man, că atunci când o să slăbesc, te contactez să-ți dau un salam și o ciocolată cadou că m-ai motivat. happy

Și da, ai dreptate și cu fobia socială, nu se aplică totul la toți, la fel, eu doar am spus că te ascultam ca să nu mai simți că ești singur și cu o problemă pe cap. Uneori să vorbești dar deschis și fără glume cu un om, atunci când chiar traversezi ceva dureros, e terapie pură. Dacă iar intenția mea a fost înțeleasă greșit, sorry. happy
Dar mai stai pe aici, că ne amuzi crunt. happy Scoți oameni din depresie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Altuuu?! laughing)) Doamne, mai sunteți? laughing)) FBI, mai aveți teorii? Să nu spuneți că eu voi fi și Antihristul. laughing)))

Dar recunosc că îmi place misterul în care suntem învăluiți, adică eu și contul meu. happy Muahaha laughing)) Îs malefică acum și grandomană, în centrul atenției poliției TPU. laughing))) Sau mai bine zis în centrul atenției publicului TPU laughing)) sunt actrița perfectă. laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

În sfârșit cineva real, care vede și realitatea. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Boilerasul m-a amenințat subtil sad in care cap le dai când te enervezi?hee hee Fi și tu mai vigilenta că doare al naibii de rău laughing
De ce vb la plural "că ne amuzi crunt"? Pe tine poate,sper sa nu mă papi și pe mine cum ai făcut cu tovarășul,așa îți măcelărești victimele devorând ca o anaconda laughing
Ai grija sa nu prinzi prea mult drag de mine că nu mă poți avea decat daca dai jos din slanahee hee grasa și frumoasa? Ți-ai dori sau ți-ar plăcea? Draga mea tu pari sa ai mai multa nevoie de un consilier psihologic, la cat scrii zici că acum ai descoperit omenirea, prin ce peșteri ai bântuit viața mea de scrii romane, unde te crezi aici dând nuvele interminabile? Tu ești cam pusa pe miștocăreala și crede-mă că nu ești ready daca îmi scot eu arsenalul, o sa ceri îndurare happy
Fi o fata ascultătoare, cuminte și capul la cutie când comand ne-am înțeles?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ooo laughing) și încă mai am muuulte de zis laughing) dar deocamdată mă duc să-mi revin din râs. Aia cu boilerul e genială. Poate în loc să-mi spui mie că scriu romane, te apuci tu de scris o carte de glume. Ai avea un talent fantastic. laughing)

Prin noi mă refer și la ceilalți cititori TPU ași. happy Mai amuzi și pe alții, nu doar pe mine. happy

P.S. Calmate! 1. Nu mă uit la un tip care nu mă acceptă grasă, chiar și când oi fi slabă. happy Ai uitat? Eu vreau totul sau nimic. Iubire pură. Iubire cum doar în telenovele mai întâlnești. Betty cea urâtă pusese jar pe inima șefului ei dinainte ca ea să se transforme din rățușcă în lebăduță laughing) deci cam ceva de genul vreau și eu. Iar dacă nu, pot plăti prețul unei vieți solitare eterne, că nu am găsit așa ceva. happy

2. După ce slăbesc, am să mă răzbun. happy Nu umilind sau ceva bărbăței happy deoarece nu-mi stă în caracter și oricum nu m-aș prea vedea jucând vreun rol laughing) plus că dacă m-aș apropia de ei fizic, chiar și cu intenții parșive, în final inima mea cea slabă va ceda și tot eu voi rămâne cea amorezată laughing)))) dar îi voi lăsa să privească și să nu aibă. happy Ahhh, câtă satisfacție voi avea, man. happy Voi deveni un ghețar strălucitor, la care toți vor aspira, dar nimeni nu va ajunge. happy

Gata sper că acum ți-am prezentat toată maleficitatea din mine. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr, mi-ai prezentat tot ce visezi tu noaptea spui ziua rolling on the floor deja incepi sa delirezi laughing tu așa o sa ramai un boileras care va manca compulsiv pă life! puneți poftele in cui ca nu ți se vor îndeplini laughing e cale astronomică până acolo,mai degrabă cred că o să concurezi la campionatele de sumo,chiar îți țin pumnii de pe acum și îți urez o cariera plina de succese! Chiar sunt penal cu glumele nu știu ce găsești tu amuzant,cred că ai o viața tare tristă daca glumele mele ti se par funny laughing inspiri chiar putina milă happy
Draga mea mooo,meeee,beeeeeee eu sunt singurul bărbat care ți-ar putea readuce culoare in viața,doar alaturi de mine poți renaște,nu ai cum sa mă refuzi doar eu refuz,chiar sunt big boss la așa ceva. Te-am cam băgat cam mult în seama și uite că deja incepi sa înflorești cand tu de fapt o arzi sub diferite pseudonime pe aici și alter-ego-uri,asta le-ai învățat din telenovele,ai impresia că ești la circ aici de ne crezi așa de nărozi, nici nu ști să minți și vrei sa aperi patria, cică nu îți poți schimba numele, dume de astea apuse nici copiii de grădiniță nu le i-au in seama, vino cu ceva mai convingător până acum nu prea ne-ai flatat sau convins.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai simplu este să ignorihappy

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai si eu mananc compulsiv, zic asa ca gluma acum.

Pe Rosalia stiam ca era Marfil si Cristinne31 (in vara lui 2019), nu a recunoscut dar ea era, asta mai prin toamna pana sa ii dau ignore ca ma tot ataca, ca dovada ca Marfil si-a pus si acum o saptamana ca nume.

Dar acolo era 101 % clar ca ea era, ca dadea cam aceleasi mesaje si ca tema si ca formulare.
Plus ca punea aici povestea cu traumele din copilarie exact ca Marfil, etc.
Si aia cu, ca i-a placut de bodyguardul ala de la magazin.

Si o dadea pe faza cu "ce dovezi ai?", pai nu era nevoie, ca era clar ca ea era.

Rosalia mi-a dat un privat de la alt user, dar n-a zis cine e, a scris o pagina exact ca si Rosalia ca si tema si restul, si i-am zis "nu am timp sa raspund", m-am prins cine era.

Insa aici nu imi pare, ca ceva e diferit.
Asa mi se pare mie, dar nu te contrazic totusi.
Adica ideea este ca, cu orice user era, ma prindeam ca ea e.

Acuma ce sa zic, mi-a dovedit ca are un cracter nasol (am dat dovezi publice cand ma acuza ca scriu mult cand ea scrie si mai mult dar fara legatura cu discutii private ce nu se dau, ci ce era neutru, un om okey nu acuza cand si el face chiar mai tare) si ma tot ataca aiurea si pe privat si aici, in schimb faptul ca schimba userele, daca scrie inteligent, nu este o problema pana la urma.

Oricum e mult mai bine decat multi care scriu telegrafic si nu au nimic de spus, asta la toate forumurile ma refer.
Nu or fi aia bolnavi sau nebolnavi dar in cap e cam gol.
Multi bolnavi sunt mai destepti de 10 ori decat sanatosii si ai ce discuta cu ei, iar daca au caracter ok si nu au tulb de comportament si socializare, sunt o companie mai ok decat altii care fac relatii superficiale si te arunca la gunoi oricand.

Dar totu e sa ai caracter! Sa nu insulti, sa nu ataci, sa nu injuri, misto, doar din traumele tale, invidie, etc.
Bine, aici e si inteligenta putin mai jos, ca un om destept se duce la specialist, zice de traume si rezolva, nu se razbuna pe altii ca si cum asta ajuta. Aia ajuta doar pe moment.
Daca te respect, respecta-ma! Daca nu ma suporti, nu mai discuta cu mine, nu mai da mesaje de acuze si altele.

Ca asta NU ajuta. Celalalt zambeste, stie ca esti un om cu traume si te lasa in pace, iar cand se plictiseste te trezesti si cu un ignore si gata. Te lasa sa zici cat il amuza, apoi gata.
Si ramai cu traumele mai departe...

Popa nu o placea ca nu arata corespunzator, de aia nu o placea, daca o manca compulsiv cum zice are kg in plus, si asta o strica total de multe ori.
De aia a si intrebat mai acum cateva zile aici de sportivul ala care daduse mesaj aleia cu picioare lungi si nu stiu cum. Pai aia arata blana.
Si intreba daca eu zic bine ca fizicu rules, pai...
Raspunsul il da realitatea, nu noi.

Dar la gandirea care o are, am pretentia sa stie daca eu zic bine sau nu.
La inceput ma acuza ca zic prost, dar a ajuns sa se intrebe totusi. daca zic bine, ca realitatea ii arata niste chestii.

O fi cu cap si nu stiu cum, dar barbatii is f vizuali in primul rand, daca nu le place ce vad, adios.
Barbatii adevarati aratosi, ca aia nasoi zic bogda proste la orice.

Deci aia este.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este rosalia am vrut sa vad cum reacționează, nu este ea că are personalitate, daca ar fi slabă la cat e de inteligenta ar rupe la bărbați ar avea două atuuri, dar poate sa slăbească cred și cu hipotiroidism dar ea mănâncă compulsiv din cauza singurătății, exact cum făceam eu înainte

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la celalalt mesaj, poate iti plac si femeile asa ca iubite, mai stii? Daca simti atractie fizica, iti plac clar.
Nu ti s-a parut ala alfa pe naiba, poate nu ai constientizat.
Ca iti dau eu unu sincer si cum vrei tu, sa-ti arat ca nu ai treaba cu el poate maxim ca amici asa.

Ca daca iau acum de cine ti-a placut, o sa vedem clar asta. Fie alfa la fizic, sigur nu de nota 10 neaparat, dar un 7-8 macar, sau atitudinea.
Evident ca, conteaza si altele, insa unu e fizicu, doi atitudinea.

Daca nu ma plac eu, nu inseamna ca nu m-ar putea place una!
Si invers. Poti sa te placi tu dar sa nu fi placuta de mai nici unu mai de doamne ajuta.

Daca arata-i okey pe gustul lui, te placea tipul ala, barbatii sunt axati pe fizic, ii int mai putin ce ai prin cap, afla ei si asta dupa deci in secundar.
Daca te comporti asa ok mediu ca oricare si arati pe gustul lui, te place.
Daca nu te-a placut, nu arati pe gustul lui.

Viata e grea in general cand nu atragi fizic, daca te referi la relatii. Sa zicem ca un om are calitati destule, de la fizic incepe totul, ala iti da ocazia sa-ti fie descoperite calitatile, pana la urma nu cont cum arati, dar sa-i placa.
Bine, poti atrage pe x si nu pe y.
Un om poate arata bine dar sa nu fie genul lui x, si atunci x nu te place, dar te plac altii.
Cand nu arata bine, la general nu e placut.

Daca omu nu te place nu mai insisti. Daca amicu a iesit de tot din relatie, iesit ramane, ce sa mai vb cu el?
Lasa-l dracu, altul la rand, dar depinde de fizicul tau daca merge si la altul, din aia care te atrag pe tine zic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai este amicul tau, a fost.
Daca era om zicea asa:
"Uite care e treaba, eu nu te plac ca iubita, daca vrei ramanem doar amici, deci la o adica te rog sa nu mai insisti". Si dupa aia tu hotarai ce faceai.
Asa se face, nu iese din relatie asa aiurea.
Adica sa arate ca tinea la amicitia voastra! El nu a aratat asta, si atunci cum e? Om nu este. L-am numit cum este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Awww :))) dacă o mai ții tot așa o să ajung să mănânc frunze din copaci ca să devin eu o frunză în loc de-un copac :))))) Prea mă lauzi. :)))

Dar cineva mă înțelege în final. :) Da, mănânc de singurătate, chiar da, chiar am zile când mănânc fără măcar să-mi fie foame și chiar îmi revenisem într-un timp, dar după plecarea cuiva și de fapt ba chiar a două persoane recent, chiar m-a șifonat iar, încât aș mânca tot frigiderul. :( Dar poate ai dreptate. Poate ar trebui să mă ridic iar. :) Și da, mai greu, dar se poate să slăbești și cu hipotiroidism. Poate ar trebui să reîncerc. :) Am slăbit o dată de la 100 de kg la 80, le-am pus la loc de la 21 de ani după ce m-a abandonat Didi, BFF ul meu :((( deci poate ar trebui să mă reapuc. :) După ce-mi revin și din aceste abandonuri. :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Dar doare sad laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai da, si eu zic ca Patricia nu e Rosalia.
Daca era slaba, normal ca rupea la barbati.
E f greu sa slabesti, eu mananc aiurea de la chimia defecta din creier (la mine e pe dos, cand sunt trist sau anxios nu imi arde sa mananc).
Aveam in septembrie 61, 7 Kg, acum am 64, 2, inca is bine la 1, 7 m, insa vad ca tot urca lent.
Dar n-am ce face, cand ma ia pofta aia idioata de ceva si mult sa bag, e nasol.

Damite sa ai 20 kg in plus, cum dracu le mai dai?!
Cand eu nu pot acu sa dau 1 kil jos, cand am kg in minus.
Ca vreau sa ajung pe la 60-61, ca sa am tampon destule kg in sus.

Alaltaieri am mancat 6400 Kcal in loc de 2300 cat ardeam.
1 kil de cozonac, alune si altele.
Am luat 0, 6 Kg intr-o zi.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Ce cozonaci mănânci? Cu Milka nu se găsesc? Pai și 20 de kg cum le poți da jos? Cu deficit caloric? Mult cardio? Eu as zice că cei care mănânca cat 5 la un loc doar daca ar ajunge în coma nu ar mai manca,este extrem de greu sa te abții când mănânci pe fond emoțional,până nu îți rezolvi problema de la rădăcina nu poți,și dacă poți te chinui și apoi într-o zi mănânci din nou mult și iar o tii așa și ajungi chiar cu mai multe kg sau la fel, trebuie sa vina natural aceasta abținere, și cam de la mediatorii chimici, acolo e cauza, lipsa de motivație și voința

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Știi că la kg mai multe, slăbești mai ușor? Explicația chiar o auzisem la emisiunile cu cei cu obezitate morbidă, le explica medicul ce și cum. Spunea că cu cât ai mai multe kg cu atât le arzi mai ușor, deoarece la 100-200 de kg ăia au doar grăsime, pe care o ard super ușor. Chiar cred că am văzut undeva și un experiment o dată cu o bucată de grăsime pusă pe tigaie și apoi o bucată de carne pusă pe tigaie, grăsimea se topea, carnea se cocea dar foarte greu. Nu am înțeles exact explicația completă, dar am înțeles esența, că oamenii cu kg mai multe, având mai multă grăsime o ard mai ușor, ba chiar pot slăbi și câte 1 kg, 2 pe zi. Dar oamenii care au din ce în ce mai puțină grăsime și deci doar masă musculară, slăbesc mai greu, deoarece ei după ce extirpă grăsimea, ar fi cazul să extirpe și din masa musculară ca să mai slăbească, iar acolo mai greu. De aici explicația de ce la 60 de kg alea două, trei peste 60 le dai mai greu. Cât și masa musculară, mi-a zis un nutriționist o dată, la care am fost dar de care nu m-am ținut happy că nouă celor grași ni se dezvoltă o dată cu grăsimea și masa musculară și chiar și oasele deoarece sunt obligate și chiar forțate să susțină corpul și șuncuțele. happy Deci și tu, cred că tu erai cel care mi-ai dat răspunsul în iarnă la postarea cu mâncatul, când ai zis că și tu avusesei parcă kg în plus, deci dacă ai avut acum ai și oase mai puternice și mușchi mai dezvoltați, mai ales dacă kg extra le-ai avut de mic. Deci cumva alea 5, 6 kg nici nu sunt doar din grăsimea ce ți-ar mai fi rămas, poate sunt din oase și mușchi și deci da, celor grași le va rămâne chiar și slabi să aibă o statură/postură mai dezvoltată chiar și când slăbesc. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai mananc de toate, de ex cozonac Boromir cu ciocolata si rom din ala la 450 g cu ambalaj galben la Mega Image sau cora.
Sau Stollen, cozonac stil german din Lidl adica asta:

https://www.daringgourmet.com/stollen-german-christmas-bread/

Mai mananc ciocolata cu alune, sau nutela cu paine, clatite cu nutela, strudele cu mere, depinde cum imi vine.

Teoria e buna, practica ne omoara, deficit caloric ai doar daca poti sa il ai, nu e asa simplu, cardio arde putin un 600 Kcal la o ora de alergi de lesini, mai bine nu mai mananci ciocolata aia de 600, nu e asa o solutie asta, plus ca multi nu au timp, muncesc, vin seara acasa, vor si ei sa se mai uite la un film ceva, nu sa traga la jug.
E bun sportul asa moderat pentru sanatate, dar in rest e cea mai nerandamentoasa metoda de a slabi. Baza e dieta.
Au zis si americanii "nu ne ingrasam ca nu ne miscam ci ca mancam prea mult".

Nu e vb de motivatie si vointa, e vb ca sa nu mai ai nevoie de motivatie si vointa! Sa nu mai simti nevoia sa mananci asa.
Eu am trecut prin asta si e minunat de la sine sa slabesti fara efort chiar deloc.
Aveam dieta de 1300 kcal/zi dar ma saturam asa, dadeam cam 4-4, 5 Kg lunar adica normal, si eram sedentar sadea. Aveam 1000 kcal deficit.

La emotional sigur, trebuie rezolvate probleme si se poate daca oamenii se duc la psiholog (ma mir de ce nu se duc), la chimie cum am eu, e f greu.
Ca la mine de multe ori dispare tenta de a manca asa.
S-a dus pofta aia si foamea in plus accidental de la tratament, care urca activitatea serotoninica pe receptorii 5HT2C.
Si cand cobori activitatea, manaci de rupi.

Chimia e cauza a poftei si foamei in plus, ca aia e cheia.
Ca e si din cauza asta lipsa de vointa si motivatie e alta, dar daca trebuie sa ai vointa si motivatie, inseamna ca te opui la o chestie care exista, lucru nenormal.
Nu trebuie sa am vointa sa nu mananc dulciuri sau sa ocolesc cofetaria dar as manca, trebuie sa intri in cofetarie si sa iti vina sa vomiti doar de la miros, cum mi s-a intamplat mie.
Doar asta e metoda sustenabila in timp.

Si putini pun problema asa.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Un om mănâncă compulsiv când e invadat de gânduri negative,e singuratic,nu e iubit de nimeni,se simte singur,are probleme de a se adapta,integra în societate,la locul de munca,in familie,peste tot,când nu e deloc ok cu el însuși și nu se poate acepta așa cum este,ceva îl tot frământă psihic și atunci încearcă să compenseze cu mâncatul excesiv,asta îl linisteste,că altfel nu știe cum să se liniștească,mai ales daca nu vrea să iasă din zona de confort. Mai sunt in vederea problemepor psihice grave cum e depresia,anxietatea și altele care îți produc un stres și o tristețe profundă care te îndeamnă mereu să te afunzi in mâncat neregulat și excesiv,de la psihic vine totul,când acolo se produce o schimbare nasoala atunci apar și probleme cu apetitul și sedentarismul și nebuniile din capul lui,un om care e singur se simte singur nu prea poate scăpa de acest obicei decât dacă face ceva sa schimbe exact cauza care nu ii da pace nici să doarme,care îi cauzează insomnie și multa suferința,când neurotransmițătorii sunt afectați atunci e foarte greu că nu mai ai nici voința nimic nu mai ai, dar asa e, asta trebuie sa vina natural fara sa te forțezi sau sa ai motivație sa te abții, unii trăiesc numai pentru a manca nu mănâncă pentru a trai, e un stil de viață dus la extrem care le pune întreaga sănătate în pericol.

| Mosotti a răspuns (pentru Fantaspirit):

Mi se pare o tampenie sa mananc ca-s trist sau ca nu m-ar place nimeni, mancatul duce la mai mare tristete cand te distrugi, nu stiu ce gandire e asta de a-si face mai mult rau!
Nici nu ma linisteste de fapt nici pe moment, nu am chef de mancat in momentele alea, nu ma bucur de gust.
Din contra, daca tot is praf, nu vreau sa fiu si mai praf!

Si eu am depresie anxioasa dar nu are treaba cu mancatul, ca mancam mai mult si cand nu aveam depresie si nimic.
De mic sugeam biberonu rapid ca dracii, se mirau si ei parintii! Si mai voiam, in timp ce verisoara mea abia tragea din el.
Adica prea rapid il radeam.

Dar si daca era pe psihic, nu faceam asa ceva, ma duceam la specialist si ceream ajutor imediat, mai ales ca se rezolva daca esti in cazul asta.
Si mi se pare simplu de tot sa-ti dai seama de asta naiba.
Cum am cerut si acum cu chimicu defect, am cerut si cand aveam 60 Kg, nu cand iau 40 de kile abia!
Si mi s-a zis ca nu se poate face nimic, dar macar am fost la mai multi psihiatrii si psihologi.

Cu sedentarismul nu am vointa si motivatie sa dau la bicla dar nu e o problema, atat timp cat am kg chiar sub normal, nu ma deranjeaza.
Tot ce vreau este sa nu iau in greutate, atat.
Am si diabet, insa bag insulina si mananc, pe regimu de diabet chiar n-as putea sa stau! E criminal ala.
Ce sa faci cu 40 g de paine la masa? O felie mica si jumate? Nici la puscarie nu e asa.

Nu ma deranjeaza ca mananc doi cozonaci odata de 450 g, cont sa am media calorica 2300 pe zi ca sa nu ma ingras.
Nu prea is de acord sa mancam doar sa traim, ca si placerea din mancare este una alaturi de celelalte la o adica, doar sa nu ne faca rau, sa nu sarim de kcal, sa nu stam cu glicemii mari daca avem diabet.

Ca tot smecherii au scos prostii pe piata, si daca le-a scos, nu poti sa te abtii, putini pot.
Au speculat asta.
Toti oamenii supraponderali au probleme de au pofta si foame peste normal, ori pe psihic cei mai multi, ori pe chimie ca mine dar mai rar.

Aia pe psihic nu au avut probleme de la nastere, ci de la un moment dat.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt depresii in care mănânci de rupi și altele în care devii anorexic, ți se pare tie că tu nu suferi din cauza asta ai alt psihism, alții au alt creier și îi afectează grav faptul că nu sunt iubiți, aceptati de nimeni și că sunt neputincioasi, așa cum e la tine dulciurile un refugiu așa și la ei mâncatul excesiv pe fond emoțional.Asa funcționează mecanismul mental la unii, oamenii sunt diferiți, și altora li se pare morbid că un om la vârsta ta e întreținut de propria mamă la 43 de ani și că stai numai în casă ca un copil,deci totul e relativ,așa cum tu nu ii înțelegi pe ei nici ei nu te pot înțelege pe tine,psihicul e ceva foarte complex pe care un om de rând nu îl poate înțelege,și nici un psihiatru sau un psiholog care e prost bata,asta chiar nu înțelege psihicul uman,nu e nici medic,da niste sfaturi puerile pe care și pacientul le știe. Pentru unii e o tortura psihică faptul că nu sunt acceptați de societate sau de niste persoane,așa cum e și cazul la rosalia care suferă foarte mult după șef și că și-a bătut joc de ea,tu nu prea ai cum sa suferi că stai numai în casă,ești rupt de realitate nu te supăra pe mine asta e parerea mea,nu înțelegi problemele oamenilor deși ai urmat o facultate de psihologie,pai nu se vede deloc că ai trecut pe acolo,și foarte multe de învățat despre psihicul uman și foarte multe chestii care sunt aparent simple vad că te depășesc,răspunsul e clar și simplu, se mănânca excesiv pe fond emoțional, ce cauze au adus la probleme emoționale!? Tocmai acelea pe care le-am mentionat mai sus, chiar la probleme psihice fiindcă unii oameni genetic sunt foarte sensibili.
Din cauza unor probleme psihice sau psihologice mănâncă exagerat, nu exista altceva decat bulimia in rest totul de la mansarda pleacă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ți-aș fi dat fundă dacă întrebarea ar fi fost despre nutriție/psihic și motivație. sad laughing)))))

Dar acum lăsând la o parte glumele, eu cum naiba fac să obțin asta? sad Faza este că tot ce ai spus tu aici, EU ȘTIU, CUNOSC, asta este și mai frustrant, DAR NU APLIC.
Pentru că simt că nu pot, știu că acum o să spui că în viață nu există nu poți ci doar nu vrei, daaar pnm, EU SIMT CĂ NU POT. sad Și chiar vreau să pot. Pe sănătate chiar sunt praf. Ba amuzant e că în prezent și pe economie sunt praf, îmi zic zi de zi că acum trebuie să strâng cureaua deoarece nu mai am bani, dar tot nu renunț la stilul ăsta compulsiv de a mânca, de ce? sad

La dracu, m-am dus la psiholog și tot simt că nu am reușit să mă las de viciul ăsta sad

Și lăsând la o parte prostiile acum, chiar îmi doresc să fiu sănătoasă, dar simt că nu pot renunța la mâncare, deoarece oamenii nu au fost niciodată acolo, nici chiar familia deși mi-a dat tot ce a avut financiar, deci mâncarea a fost singura care a stat mereu lângă mine. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da! Aici ai dreptate, oamenii care au probleme de la psihic cu viciile chiar a venit "de la un moment dat" deoarece au avut niște traume și după ele, au urmat viciul, în mare știu de unde vine totul, dar treaba aia nu am prea abordat-o la psiholog, deoarece încă este sensibilă chiar și după mii de ani. Chiar nu am vorbit mult despre subiect. Oare ar trebui să-l abordez mai în amănunt cu psihologul meu? Oare disecarea traumei în mărunt, mărunt m-ar ajuta mai mult să trec într-o bună zi peste ea? De fapt cred că sunt vreo două. Pe ambele le-am dezbătut super superficial, deoarece încă mă dor.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te schimbi,sa nu te mai izolezi de oameni,sa nu generalizezi că dacă ai avut parte de eșecuri ți se vor întâmpla la infinit,sa ai mai multa încredere în tine și în potentialul tau, te-ai refugiat în mâncat din cauza vieții tale psihosociale,viața ta privind interacțiunile interumane e KO,psihicul știe asta îți dă semnale că ceva nu e in regula cu tine având tot feluri de stări emoționale morbide,însingurarea excesiva,kg in plus mult peste limita,psihicul de mult te-a atentionat și insomnia că ceva nu e in regula cu tine,nu te poți accepta așa cum ești,ceva la personalitatea ta are de suferit znu ești multumita cum ești ca om,nu te placi,nu te iubești,îți bați joc de corpul tau,de sănătatea ta,nu te poți trezi la realitate ești ancorată în trecut și asociezi orice posibila șansă cu traumele din trecut, ești într-o situație foarte grava și nu ești constienta,când vei cădea în depresie îți va fi imposibil sa mai schimbi ceva că nu poți acum schimba fiind sănătoasă atunci sub nici o forma nu o sa mai poți,și tu pari sa fii acel om care daca cade psihic jos nu își mai revine,nu ești din fire o luptătoare,nu ai fost niciodată,vrei ca lucrurile sa se rezolve de la sine dar nu merge daca nu mișto nici un deget. Nu ai schizofrenie sau autism sa te izolezi de oameni complet,și totuși alegi sa îți trăiești viața ca un autist de ăla care și-o pierdut orice speranță la viață,pentru tine viața e un joc de copii care crezi că îl poți modifica când vrei tu,când alegi sa ai așa un stil de viață și să te obișnuiești in singurătate crede-mă că acest lucru este cel mai greu lucru din lume pe care un om îl mai poate schimba, pentru tine viața e SF, îți bați joc de tine in ultimul hal fara sa iti pese de nimic, dar ai tu mai multe traume pe care noi nu le stim și nu le-ai divulgat așa că nu pot sa te judec că nu știu ce e in mintea ta, cert este că îți bați joc de corpul tau, la 40 de ani va fi prea târziu să te mai schimbi, copilăria, tinerețea ți-ai ratat-o mâncând tot ce îți trece prin cap și ce găsești în blestematul ăla de frigider.
Sincer îți meriti puțin soarta laughing e păcat de tine
Sa îți schimbi stilul vieții asta trebuie sa faci și modul de gândire dar nu pari a fii acel om, eu de regulă știu cine poate și cine nu sa se schimbe.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Fantaspirit):

Sincer fac eforturi supraumane sa nu iti dau bullylaughing cam meriti, dar mă abțin laughing
La nutriție nu mă pricep.