| RAY a întrebat:

Imi puteti pune intrebarii legate de Teoria evolutiei, big bang etc
vad ca in ultimul timp aici e multa propaganda religioasa si mincinoasa

observ ca un user de pe acest site isi bate joc de stiinta si afirma ca cica stiinta vrea indepartartarea omului de la religie si ca oamenii de stiinta sunt demonii
https://www.tpu.ro/religie/demonii-pot-sabota-stiinta/

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Vasille săracul își spune aberațiile tot pe baza teoriilor demonilor. Nu știu de ce a mai trecut pe la școală dacă crede asta.

| RAY explică (pentru T0T):

Teoria evolutionista este o continuare a teoriei big bang. Prin extensie la teoria big bang, teoria evolutionista este falsa ca si teoria big bang pentru ca pleaca de la premisa gresita ca "0=1" sau ca nimicul ( 0 ) "a creat" materia ( 1 ).
o mare minciuna, propaganda religioasa, teoria big bang, teoria evolutiei nu au legatura cu ce s-a intamplat inainte de big bang si stiinta nu afirma ca a plecat de la nimic big bang
de cate ori scrie cuvantul dumnezeu
"DA" pentru ca Dumnezeu ca sistem si structura energetica este mai mare si mai complexa. Daca limitam nivelul de observare la un nivel mai putin obiectiv, putem spune ca organismul mai complex femeia si omul a aparut dupa aparitia unor organisme mai putin complexe, ceea ce si Biblia arata adica mai intai a aparut materia, moleculele simple, apa, solul, plantele, animalele, omul. Solul ( uscatul ) este mai complex decat apa. Solul ( uscatul ) nu a aparut din apa ci a iesit de sub apa si a fost format deasupra apei printr-o concentrare sau materializare specifica si unica de energie din energia Lui Dumnezeu. Solul contine mai multe elemente chimice decat apa. Minereul nu este sol. Minereul este mai putin complex decat solul pentru ca variatia de informatie raportata la spatiu este mai mica. Solul este scoarta terestra aflata pana la o adancime de aproximativ doi metri sub suprafata externa solida a Pamantului. A cauta apa si NU sol pe alte planete NU este o metoda corecta de a cauta viata biologica pe alte planete. Organismele vii de pe Pamant au aparut din sol si NU din apa. Sol ( uscat ) ca pe Pamant NU exista pe alte planete. De aceea pe alte planete nu exista viata biologica pentru ca materiile solide de pe ele sunt mai putin complexe decat solul ( uscatul ) de pe Pamant. Astfel viata biologica NU ar fi putut proveni din spatiu prin intermediul unor meteoriti, comete, sau asteroizi. Microorganismele de pe si din meteoritii cazuti pe Pamant provin de pe Pamant si NU din spatiul cosmic. Solul de pe Pamant a aparut printr-o concentrare specifica si unica de energie din energia Lui Dumnezeu. happy

| Freya1 a răspuns:

Fiecare isi mentine pledoaria si nu trebuie sa aplecam urechia la ei.Fiecare crede in ce vrea si stie ca e bine pentru el iar certurile pe baza asta sunt inutile si doar invrajbesc oameni intre ei si ii impart in doua tabere.Ar trebui sa zicem oare stiinta sau religia e asa sau asa daca nu stim ceva concret nu sa judecam si sa spunem franc e cum zic eu

| Nilsson a răspuns:

"Imi puteti pune intrebarii legate de Teoria evolutiei, big bang etc "
laughing buna asta, de parca nu putem sa cautam si noi pe Google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum cat timp au aparut oamenii?
Vizioneaza https://www.youtube.com/watch?v=BhtgINeaJWg ca sa intelegi mai bine intrebarile.
Folosind metoda din videoclip putem calcula cati oameni au trait?
Suntem toti înruditi?
Daca facem un mare arbore genealogic ne restrangem la doua persoane?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu putem stii cati au trait vreodata sa fim seriosi, desigur ca da, cu toti suntem indruditi, nu exista o singura vietate pe pamant care sa nu fie indrudita cu omul, ajungem la prima celula de acolo incepe teoria evolutiei

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiinta vs Religia
S-au mai pus intrebari asemanatoare in trecut:
https://goo.gl/ojCmjv (link catre intrebarea TPU)
Observ da multe argumente(pro si contra) sunt date de oamenii care,cel mai probabil, nu au citit in viata lor biblia, deci, nu au intotdeauna argumente valide, ori persoane care nu stiu functioneaza Teoria Evolutionista.
Daca unii oameni nu ar fi asa apatici si ar judeca ambele tabere corect, ar gasi raspunsurile chiar in Biblie. Oricum, fiecare are dreputul sa creada ce vrea si nu trebuie judecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ce se întinde universul?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In spatiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Timp si spatiu

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Pare că a pus o întrebare la care nu contează ce se răspunde pentru că nu poate fi dovedit ce se răspunde, ca și cum aș întreba eu : demonii mănâncă pateu sibiu? nu spune niciunde că mănâncă. dar nu se spune nici că nu mănâncă, deci ce legătură are?