| ateu123 a întrebat:

M-am saturat de aceste mintii inchise care vor sa explice existenta amicului lor imaginare prin versete antice si incapanarea lor, ignoranta lor fata de stiinta, oamenii astia nu inteleg ca nu exista adevarul absolut stiinta nici macar nu il revendica stiinta e mereu ceva nou, dar observ din pacate ca multi uraste sa invete ceva nou, nu mai voi pune intrebarii cu caracter religios, numai voi raspunde provocarilor unor mintii inchise, cine vrea sa invete cei ai teoria evolutiei, big bang poate intra pe blogul meu sau sa citeasca biblia eu prin ea am devenit ateu ca si majoritatea
ultima intrebare ce credeti ca castigati ca credeti in basme? si nu faceti ce scrie in biblie nu as vrea sa va catologez crestinii doar cu numele dar asta e adevarul, o sa murim cu totii o data e mai usor sa crezi in viata de apoi decat sa accepti realitatea dar aia e lasitate, e usor sa te rogi in loc sa faci ceva nu-i asa? e usor sa crezi ca daca faci ceva rau te vede un nenea acolo sus in loc sa gandesti nu-i asa? lenea si ipocrizia va defineste religia
cei 30 de milioane de copii care mor anual din cauza foametei sigur ca platesc pentru un mar nu-i asa? dumezeu ce e asa bun eu as putea ierta ca ateu dar ala o data nu a puut ieta pentru un mar

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare este liber sa aleaga.Iadul este o realitate.Domnul Isus ne vorbeste despre grozavia iadului.Intunericul de afara,locul de osanda,plansul si scrsnirea dintilor,iazul de foc si pucioasa,locul de chin,gheena.Vedem ca focul va fi natura predominanta a iadului.Focul cel vesnic.Sunt multe marturii ale oamenilor care au experimentat moartea clinica si au vazut iadul si raiul.Un coleg de-al sotului meu care radea de el ca s-a pocait a ras si a spus daca exista Dumnezeu sa ma schimbe de pe un picior pe celalalt.A doua zi a avut un accident foarte grav la locul de munca i-a fost prins un picior la masina la care lucra si a fost operat.In timpul operatiei a vezut cerul si iadul si pe Domnul Isus.Cand s-a trezit a cerut o Biblie si de atunci s-a pocait.Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu.Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima .Nimeni nu se va putea dezvinovati.

| cristi202 a răspuns:

Am mai vorbit noi de "Amicul imaginar". As crede si eu ca ar fi probabil vorba de imaginatie, insa cind gasesti corespondente in realitatea inconjuratoare, descoperi ca nu e doar imaginar, ca e ceva extrem de real. Eu nu explic existenta Amicului doar prin versete antice, eu explic si prin ceea ce El reuseste sa faca in viata reala de zi cu zi a unui om, si asta iIl face sa fie extrem de real, nu imaginar. Daca eu ti-as trimite prin Posta o anumita suma de bani, ar fi o dovada ca nu e doar imaginatia ta despre mine, ai avea o dovada concludenta ca exist, nu? E o chestie de logica, sti ca intru pe TPU, ai un motiv de a primii banii, stabilim cit iti dau, si ceea ce trebuie tu sa faci e sa mergi si sa scoti banii. Avind banii, ai fi perfect constient ca ai primit pentru ca exista o persoana foarte reala care ti-a dat. Ar fi o nebunie sa zici ca nu exist, ca sunt o fiinta imaginara, mai ales dupa ce ai scos banii. Ei, noi crestinii, cu asa ceva avem de-a face. Versetele antice sunt ceea ce ne-a lasat El scris in legatura cu ce avem de scos. Am scos, si nu de la Posta, si nu bani, ci lucruri mult mai valoroase. Si de aceea am inteles ca e vorba de ceva cit se poate de real.

| ateu123 explică (pentru cristi202):

Ma omule ce e real nu exista o dovada

| cristi202 a răspuns:

Si inca ceva. Oare nu mintea ta ar trebui sa fie un pic mai deschisa pentru a intelege unele aspecte pe care nu vrei sa le accepti ca fiind adevarate?
Nu poti, de exemplu, sa intelegi ca daca eu ma rog, sa zicem pentru ajutor in munca mea, pot primi ajutor, pot vedea ca lucrurile merg mult mai bine, ca am spor la treaba, ca imprejurarile pot coincide la un moment dat incit sa ma misc mai rapid, adica ca si cind as fi primit ajutor din partea cuiva? Da, desigur ca si eu trebuie sa imi fac partea, dar oricine incearca sa vada care e intreaga realitate, va recunoaste asta: depinzi de multe lucruri exterioare pe care nu le ai in control pentru a iti face treaba asa cum trebuie si cit se poate de repede. Si rugaciunea asta face - te ajuta sa ai un oarecare control, atit cit vrea Dumnezeu, asupra acelor lucruri. Nu o data am vazut ce poate face rugaciunea atunci cind muncesc! E o diferenta clara, neta, si intotdeauna imi doresc sa ma rog cind muncesc, caci stiu ca toate imi iasa mai bine.

| shadovv a răspuns:

Unii chiar devin complexati pe faza asta...

| 愛日本 a răspuns:

'' ca multi uraste '' nu cumva, că mulţi urăsc? Câţi ani ai? thinking

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

De ce mai stai pe TPU-->Religie, daca tu nu crezi in El si tot incerci sa dovedesti inexistenta Lui?
Iti pierzi viata facand asta frate/soro.
Uite...in loc sa fi pus intrebarea asta, ai fi putut sa.mananci...un pateu.
Nu stii ce sa faci pentru a te baga in seama?
Uite iti zic eu ce sa faci:trage pantalonii jos la un profesor si devii mai popular decat credeai! Te vede lumea la Otvstraight face.
Fa ceva ---util---ok?
Pace!big grin

| NeimaginabilA a răspuns:

Eu cred in acest "Amic Imaginar", cauza necredintei mele in stiinta este din cauza "Evidence of absence" adica, din punct de vedere stiintific nu poti zice ca ceva e gresit ceea ce este un paradox.
Cei 30 de milioane de copii care mor anual?
Majoritatea lumii sunt Agnostici deci un fel de ateisti. Simcer rar mai vad ateisti(agnostici) ajutand Africa.
Repet, Dumnezeu nu te cara-n spate ci te ajuta sa treci prin viata.
Fa diferenta intre a ajuta si a cara pe cineva.
Nu mai da vina pe crestini din cauza situatiei din Africa, mai degraba da vina pe grasani aia de sus care pur si simplu devoreaza banii, sau de articolele de infrumusetare pe care femeile dau banii pe, cu acei bani puteau sa salveze africa de cel putin 3 ori, dar nu! De ce sa dea banii pentru ceva umanitar? Mai bine sa fie frumoasa! Lasa copii sa moara!
Sau tu! De ce folosesti atata apa? Daca ai fi economisit apa, din banii economisiti puteai sa salvezi niste copii din Africa! Dar nu! Nu economisesti apa! Deci nu mai tot zi ca crestinii una crestinii alta, uita-te la tine insuti si la oamenii din jurul tau.
Uita-te la ce porcarii si cretinisme se spun in biserici. Uita-te la scarbosenia asta de animal numit om!
O asemenea scarbosenie nu poate fii crestin.

| ZK a răspuns:

Fiecare cu parerea lui. Unii sunt crestini, alții atei.

| bestialu96 a răspuns:

Daca m-ai intreba. Si eu as pune ca m-am saturat. Dar eu cred ca asta tine de manipulare, Crestinii au fost manipulat excellent. Atat incat sa nu mai creada nici o explicatie logica, numai pe al lor o tin. Ar trebuii Mai mult timp pentru cei care au fost manipulati din toate partile, fiindca acum deja sunt roboti.
Aici tine si de bani, e o legatura. Totul e facut pentru bani. Religia este o inventie, sa te uiti la filmul "ZeitGeist" ai sa intelegi totul.
Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| ateu123 explică (pentru bestialu96):

L-am vazut vezi ca tiam si raspuns la intrebare cu nikul amrevenit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raymusic...mintile inchise sunt acelea care accepta minciuniile stiintei pentru ca nu pot intelege cum poate sa existe cineva dincolo de lumea aceasta! ca sa nu para prosti ei pretind ca stiinta demonstreaza tot!
FALS!

| DarkShina5566 a răspuns:

Si...ce vrei sa-ti spunem noi? Schimba-ti viata sau ceva de genul? Fiecare e crestin in felul lui-nu cred ca intelegi.Fiecare are dreptul sa creada sau nu in ceva sau sa-si schimbe religia nu suntem obligati sa urmam ca oile ceva anume. Si apropo, se scrie ''minti'' nu ''mintii''.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns:

Inainte de a mai posta sau a raspunde cuiva, du-te matale si mai invata limba romana ca esti mameluc rau. Vorbesti de stiinta si nu stii sa scrii corect mai mult de trei cuvinte!

| ateu123 explică (pentru 傻瓜的毫不相干):

Limba romana e stiinta?

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru ateu123):

Pai se pare ca tu nu stii nici sa citesti mai draga! Cine si cand a facut afirmatia ca limba romana e stiinta?!? Esti redus mintal, du-te fi fa-ti un tratament de specialitate!

| Nippon a răspuns:

laughing. sincer esti penibil, din mai multe puncte de vedere, daca esti ditamai ATEUL.ce cauti pe TPU la sectiunea Religie? sa te dai destept si un specimen cu mintea deschisa? imi pare rau pentru tine, si pentru ultima intrebare, te-ai gandit ca poate copii aia mor ca intr-o anume zi tie sa iti spuna Cineva, tu de ce nu ai crezut in Mine? ai avut atatea conditii, o viata lunga, si totusi de lasi intunecat de Diavol. crezi ca vei putea sa stai drept in ziua Aceea? gandeste-te putin...^_^ Pace!