| anonim_4396 a întrebat:

Demonii pot sabota stiinta?

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îmi amintești de un popă ce l-am văzut pe la o știre de era arestat pentru ceva legat de corupție parcă și dădea vina pe satana.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Ala macar nu spunea ca stiinta e diabolica.

| AdrianS a răspuns (pentru SG1995):

Stiinta e de la Dumnezeu, El este creatorul ei. Asta nu inseamna ca dracii nu se folosesc de stiinta sa ii indeparteze pe creduli de Biblie. Totusi observ ca stiinta dovedita care mu mai este la nivel de teorie nu contrazice Biblia. Si chiar si teorii ca cea a big bangului sustine creatiunea prin continutul ei.

| anonim_4396 explică (pentru AdrianS):

"Stiinta e de la Dumnezeu, El este creatorul ei. Asta nu inseamna ca dracii nu se folosesc de stiinta sa ii indeparteze pe creduli de Biblie. Totusi observ ca stiinta dovedita care mu mai este la nivel de teorie nu contrazice Biblia." - bine ai zis aici.

"Si chiar si teorii ca cea a big bangului sustine creatiunea prin continutul ei." - teoria big bang porneste de la o premisa gresita adica "totul a aparut din nimic" si "prin care-L considera in mod eronat si mincinos pe Dumnezeu ca fiind un nimic din care a aparut totul."

| AdrianS a răspuns:

Demonii sustin stiinta sa indeparteze pe oameni de la biblie. Prin stiinta incearaca sa faca ce scrie in bibile de necrezut. Totusi pana acum nu prea au reusit.

| anonim_4396 explică (pentru AdrianS):

"Demonii sustin stiinta sa indeparteze pe oameni de la biblie. Prin stiinta incearaca sa faca ce scrie in bibile de necrezut. Totusi pana acum nu prea au reusit." - bine ai zis. Demonii cunosc adevarul stiintific si mandria cunoasterii, insa mandria ii indeamna sa se orienteze spre mintirea omului pentru a orienta veneratia omului spre ceva care poate fi falsificat. Pana acum demonii au falsificat religia. Religia a fost un domeniu foarte raspandit pentru ca oamenii au fost orientati spre Dumnezeu spre zeitati si superstitii de la inceputurile civilizatiei umane adica din mileniul trei i.e.n. Acum, pentru ca omul se revolta contra religiei si existentei Lui Dumnezeu s-a orientat spre stiinta. Adevarul este ca demonii pot sabota si falsifica stiinta contaminand-o cu pseudostiinta. De exemplu cautarea vietii biologice pe alte planete este o misiune pseudostiintifica. Acum gaseste probabilitatea ca pe o planeta indepartata ar exista viata iar peste cateva zile neaga si se orienteaza spre alte planete. Ori planete sunt cu miliardele in univers. In felul asta ar putea s-o tina asa miliarde de ani. Interesant este ca negarea este de fapt contradictie sau dezacord adica acum ar fi locuibila si imediat ca NU ar fi locuibila sau nu se mai vorbeste nimic despre acea planeta. La fel si cu studiile asa zis "stiintifice": acum apare un studiu, iar peste cateva luni apare un studiu contradictoriu. Se pare ca astfel de studii au si scop comercial. La fel ca zeii in trecut: acum se vorbea despre un zeu iar peste cativa ani se vorbea despre alta zeitate. Sau cand priveste cineva printr-un microscop sau printr-un telescop, demonul il poate poseda subtil si sa vada ceva ce nu este chiar real sau care este real doar 90% si restul de 10% sa fie distorsionat si suficient cat sa conduca la emiterea unei teorii gresite. happy