April
| April a întrebat:

In Roma antica matroanele-femeile romane -nu se bucurau de prea multe drepturi si cea mai sugestiva dovada este simpla interdictie de a accede in for.Totusi,la un moment dat, s-a propus in senatul roman o lege care sa aduca mai multe drepturi femeilor. A ramas in istorie replica unui senator care se opunea propunerii. El a spus:"Indata ce femeile vor incepe sa fie egale cu noi, vor fi mai presus de noi". Judecand dupa lucrurile care se petrec in propria noastra societate, considerati ca s-a schimbat esential mentalitatea masculina in secolele care au trecut de la acele ziceri? Si credeti ca aacea temere era justificata?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Temerea este justificata. Daca va uitati in jur peste tot sunt mijloace de intimidare a femeii si de a o face vulnerabila. Sunt multe sugestii pentru femei folosite pentru intimidare. Majoritatea femeilor care transforma aceste sugestii in autosugestii raman intemnitate. Cele care au o minte stralucita stiu sa treaca peste aceste conceptii si au un succes extraordinar. Nu degeaba este vorba ca in spatele fiecarui barbat de succes este o femeie de succes. Este adevarat. Femeile care stiu sa lupte sunt un adversar redutabil pentru orice barbat.

3 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Păi judecaţi după următoarele vorbe:
"Dacă un bărbat ia postul în favoarea unei femei, e discriminare. Dacă o femeie ia postul în favoarea unui bărbat, femeile au drepturi egale cu bărbaţii"
"Dacă un bărbat vorbeşte porcos cu o femeie e hărţuire. Dacă o femeie vorbeşte porcos cu un bărbat e 1$/oră"

| unu a răspuns:

Cred ca oamenilor (pentru ca mai sunt si femei care nu sunt de acord cu feminismul) le e frica de nou. Stiu ca au un sistem care functioneaza bine, si nu-si dau seama daca o schimbare ar imbunatati sau ar inrautati lucrurile.

Si daca vorbim despre societatea nostra, trebuie sa amintim ca aproape 90 % din populatie e ortodoxa şi ca apostolul pavel a spus ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului. In situatia asta e mai greu cu progresu'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.am intalnit o chestie care spunea ca, femeia daca nu o pui la punct,{se referea la bataie}ajunge inchipuita si se crede asemeni tie.adica noua.deci deduc apartenenta, chestiei auzite, la sexul de care apartin.nu subscriu decaintr-un oarecare procent. oi fi egoist? ca misogin nu sunt.