| Charmant a întrebat:

Isi poate controla visele cineva? Daca da spuneti-mi cum ati reusit

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am visat de mai multe ori ca mi-am dat seama ca ceea ce traiam(in vis) era doar un vis.Si eram relaxat.Nu stiu ce chestie a fost dar stiu ca am visat de mai multe ori acest lucru.

| AlxMro a răspuns:

Cand dormi, "bariera" dintre constient si inconstient se slabeste. Visele vin din dorintele inconstientului. Daca astazi iti doresti foarte mult sa te dai cu sania si nu reusesti atunci e foarte posibil la noapte sa visezi ca te dai cu sania. Pe scurt, cam asa ia nastere visul. Ca sa poti visa ce iti doresti, trebuie sa iti propui, sa iti impui puternic ceea ce vrei sa visezi.

| DrunkenRat a răspuns:

Nu poti sa le controlezi, era o perioada in care ma preocupau visul lucid, proiectia astrala si paralizia somnului, ultima e boala si exista, dar nu pot spune acelasi lucru si despre primele 2. Insa daca practici mult iti intra ideea in subconstient si atunci cand visezi ai impresia falsa ca esti lucid, efectiv visezi ca visezi lucid (dar nu ajuta la nimic).

| ρυƒυℓєтє a răspuns:

Eu am reusit odata. dar nu mai stiu cum laughing dar stiu ca mi-am zis asa : " Ba stai ma ca asta e doar un vis si pot sa fac ce vreau" laughing

| 0rlando a răspuns:

Da, eu pot. Nu știu cum, pur și simplu am putut face asta din totdeauna.
De aia nu am niciodată coșmaruri, pentru că practic schimb programul, dacă nu-mi place ce se petrece.

| Thunderstruck a răspuns:

Da, am reusit, pur si simplu mi-am dat seama ca visez, ce-i drept era cam 2 dupa-amiaza si era lumina, galagie prin casa, deci cred ca si asta e un factor important, sa ai o oarecare legatura cu realitatea.Ma rog, am visat ca am orice chitara si amplificator imi doresc, dar din pacate, am citit undeva ca in visele pe care le controlezi iti pot aparea cele mai mari temeri si asa s-a si intamplat, urasc creierul asta.Nici n-am apucat sa cant ca au si aparut cele mai mari temeri (n-o sa le divulg aici) si m-am trezit urgent.Acum toata viata mea n-o sa mai pot sa imi controlez visul mai mult de cateva secunde pentru ca o sa-mi aduc aminte de asta...si toti cei care au citit asta, la fel.Asta e, noroc.

| Dariusuu a răspuns:

Nu ai cum.

| Xtadelo a răspuns:

Nu poti.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nevahhh, doar in vise.

| OOOLEOOO a răspuns:

Calatorie astrala.
Daca esti curios iti recomand ''Calatorii in afara corpului'' de Robert A. Monroe

| Ramona000 a răspuns:

Da ce visezi iti imaginezi tu dai controlul viselor vrei sa faci ceva gandeste-te la asta si forteaza sa se intample atata tot de exemplu ai un vis in care te urmareste cineva gandeste-te ca i ipica un copac in cap sau ceva de genuu si mie imi era frica de unele vise dar acum le controlez cum vreau eu de exemplu daca mie ff frica in vis ma gandesc ca ajung repede la un stand cu ingheta bun bun laughing))

| edit28 a răspuns:

Da, acele vise se numesc vise lucide. Tot ceea ce trebuie sa faci e sa iti dai seama ca esti intr-un vis.

Poti sa verifici asta facand ceva ce nu ai putea face in realitate (incearca sa zbori sau chestii de genul). Cel mai greu e sa iti dai seama ca dormi si visezi, daca ceva pare abnormal verifica asa cum am spus mai sus.

In vis nu exista legi ale fizici, asa ca poti face tot ce vrei dar numai daca crezi intr-adevar ca poti face acele lucruri (creierul dicteaza ce se intampla intr-un vis. De exemplu daca vrei sa zbori dar de fapt nu crezi ca vei reusi atunci inseamna ca nu vei putea zbura)

Toti cei care spun ca asa ceva e imposibil inseamna ca nu au avut niciodata un vis lucid. Pacat, pentru ca sunt foarte frumoase, odata ce intri intr-un asemenea vis n-ai vrea sa te mai trezesti. Problema ar fi ca odata ce iti dai seama ca esti intr-un vis devine greu sa continui sa dormi, te trezesti imediat.

Cauta vise lucide sau "lucid dreams" pe wikipedia pentru mai multe informatii.

| AlxMro a răspuns (pentru edit28):

Cand iti dai seama ca esti in vis de fapt esti treaz si apare imaginatia. Visul se transforma intr-o transa. Asta e parerea mea. Cand am experimentat hipnoza, psihologul a inceput cu o transa si atunci puteam sa imi imaginez orice, in acelasi timp si psihologul ma incarca cu sugestii.

| Uratu140 a răspuns:

Pai da e foarte usor.tu esti stapan acolo, trebuie s-ati imaginezi ca esti cel mai tare sau chiesti din astea {in caz de cosmar}nu-i mare lucru eu nu mai visez de mult.nu uita de funda.

| Psihedelic777 a răspuns:

Da! iti poti controla visele. lamodul cel mai serios, mi s-a intamplat si mie odata dar cred ca pur intamplator eram mai constient, oricum sa-ti poti controla visele este ceva foarte tare

| Sarj a răspuns:

Da..eu pot..imi dau seama..ca visez.(de exemplu acea persoana stiu ca a murit, si n-are cum sa fie, sau ca eram la scoala.si era vacanta)si apoi...zbor..si am ce puteri vreau, de prin desene sau filme.Bafta! si incearca sa adormi gandindu-te la ce vrei sa visezi! Nb

| sophie12helen a răspuns:

Habar nu am sad