| Balaclava a întrebat:

Legat de experientele din coma/moarte clinica, cum de aceste halucinatii sau vise speciale de ordin religios sau care prezinta viata de dupa moarte apar numai in acest context NDE? De ce in restul timpului cand lumea e vie nu viseaza asa ceva? Si nu, nu am facut un sondaj care prezinta lipsa acestor vise speciale cand lumea e in viata, doar ca marturiile de acest gen apar preponderent dupa ce lumea se trezeste din moarte clinica.

Ar fi asta o dovada ca experientele de acest gen sunt adevarate, aratand ca exista viata dupa moarte?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dovedesc ipocrizia umana si faptul ca ne mintim sa ne simtim bine

| Balaclava explică (pentru RAY):

Cine vorbea de mintit singur ca sa se simta bine...

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred ca exista viata dupa moarte. Sunt insa multe lucruri controversate pe tema asta pe care nu pot sa mi le explic.Si nu vom fi 100 % siguri de adevar decat atunci cand vom merge in lumea cealalta. Asta daca chiar exista.

| sublime89 a răspuns:

Bineinteles ca nu e o dovada. De cand ar trebui somnul sa fie identic cu coma? Sunt doua lucruri complet diferite. Poate ca creierul uman e predispus spre astfel de halucinatii doar cand se afla in coma, sau in unele situatii cum ar fi consumul de droguri sau alte substante. Mai mult, senzatiile specifice NDE pot fi cauzate intentionat de unii specialisti. Nu e nimic paranormal in aceste halucinatii, dar oamenii vor prea mult sa creada in viata de dincolo, indiferent de ce ar arata dovezile.

| drutzix a răspuns:

Uite alt fenomen interesant. Daca un musulman intra in moarte clinica il vede pe Mahomed, un crestin pe Iisus, un hindus pe Vishnu si asa mai departe.
Nu pot avea toti dreptate dar fiinda toti vad lucruri diferite inseamna ca e doar o halucinatie.

| 0Alexander0 a răspuns:

Nu stiu, fiecare cu parerea lui. Dar eu cred, ca in momente de genu' apar aceste halucinatii. Si nu cred ca toata lumea care a fost in moarte clinica a avut aceste experiente, nu cred ca un ateu ar fi avut. Dar daca crezi, chair si putin intr-un zeu, iad, rai etc. o sa ai astfel de halucinatii, si o sa deduci direct ca e un "Semn de la D-zeu".
Eu unul, nu cred in asa ceva, nu cred in viata dupa moarte, dar iarasi, nu pot judeca un om ca gandeste diferit, astept alte opinii. Numai bine!

| Radu284 a răspuns (pentru 0Alexander0):

Ce imbecilitate de articol. Cum in 10 linii demonteaza munca de zeci de ani a multor oameni din domeniu.

Exista multi cercetatori care au facut studii pe tema asta multi ani, si, cu putine exceptii, sunt convinsi ca exista viata dupa moarte.

BTW, fenomenul nu apare numai la moartea clinica, uneori poate aparea si cand doar crezi ca o sa mori, dar fara a suferi o trauma fizica.