| anonim_4396 a întrebat:

Exista viata dupa moarte, cat de veridice sunt marturiile oamenilor intorsi din moarte clinica?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Confuzia celor care neaga sufletul imaterial vine din faptul ca ei nu au auzit de cuvinte polisemnatice, de metafore, de zecile de procedee artistice, stilistice intalnite in Biblie. Suna ciudat, dar chiar si in secolul XXI mai exista oameni care nu au auzit de "polisemie". thinking E un gen de analfabetism lingvistic... happy

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22; Etc, etc...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Luca 23:43 - esti sigur ca a fost pusa virgula unde trebuie? Dupa moartea lui Isus, la cate zile a inviat si urcat la cer? A fost 3 zile in Iad, dupa cum spune Pavel in Faptele 2:31

„el a văzut dinainte învierea lui Cristos şi a vorbit despre ea. Şi a spus că n-a fost părăsit în Iad, nici carnea lui n-a văzut putrezirea."

Deci inainte de inviere se afla in Iad, Locuinta mortilor nu? Dupa ce a fost inviat, a mai ramas 40 de zile pe pamant si dupa a urcat la cer. Deci, intreb din nou, esti sigur ca in ziua aceea Isus a urcat la cer? Esti sigur ca s-a pus virgula unde trebuie? Sau Isus a spus asta „Adevărat grăiesc ţie astăzi, vei fi cu Mine în rai."?

Legat de celelalte versete, nu ma pun sa ma contrazic, o dau din subiect in subiect degeaba. In locul tau as fi atent sa nu ma contrazic cu Biblia, daca ea descrie sufletul intr-un fel, de ce m-as pune eu sa-i dau o alta definitie? Sa cercetezi personal Biblia, o citesti toata deodata si scrii pe o hartie toate versetele care pomenesc termenul „suflet", si tragi o concluzie, atunci vom discutam cu drag, dar cat te bazezi pe cercetarile altora, ce incredere poti avea in ceea ce sustii cu atata zel? Eu am facut-o, prietene, nu sunt analfabet, am cercetat sa vad ce spune intreaga Biblie despre acest termen, insa tu nu ai cercetat lucrul asta in mod sigur, ceea ce inseamna ca esti un credul. Si ti-am mai spus si o repet, foloseste o traducere care face diferenta intre termenii ebraici néphesh si rúach si corespondentii lor grecesti psykhé si pneúma, nu una care traduce 4 termeni, fiecare termen ebraic fiind corepondentul unui termen grecesc, cu acelasi cuvant. Uite aici un exemplu, sau incearca American Standard Bible.

http://www.kingjamesbibleonline.org/Sitemap.php

Poate o sa ti se para nepoliticoasa exprimarea mea, insa nu mi se pare potrivit sa fiu luat in deradere si etichetat drept un prost care nu stie ce sunt cuvintele polisemantice, metaforele etc. ci sunt un analfabet pe plan lingvistic, si o rusine pentru secolul XXI cu nivelul meu de intelegere. Cam asta graieste o persoana care se pretinde mare invatat si documentat in domeniul asta, dar nu a pus mana niciodata sa studieze personal acest subiect. In loc sa interpretezi Biblia, mai bine ai intelege-o exact asa cum e ea. De fapt, daca ai fi inteles-o cu adevarat, ai fi cultivat bunatatea si respectul, astfel ca te-ai fi adresat altfel, fara sa injosesti pe cineva, pe motiv ca tu ai fost invatat intr-un fel, iar altii au depus eforturi sa studieze personal acest subiect, fara sa se bazeze pe cuvintele altora. Ca sa nu o poti da la intors, zicand ca te-ai referit la adventisti si nu la mine, ei bine 1. Nu vad nici un comentariu al vreunui adventist aici. si 2. Eu fiind singurul care a negat ca sufletul e material, nu imaterial.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In Luca 23, 43 gramatica ebraica nu permite virgula decat in varianta: "„Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai".
La aceasta se si refera bucuria invierii: deschiderea posibilitatii mantuirii, posibilitatea intrarii in rai. ASta s-a facut in mod automat dupa Inviere. Nu era nevoie de 40 de zile... thinking thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„In Luca 23, 43 gramatica ebraica" - serios? straight face Noul Testament a fost scris in ebraica? Documenteaza-te cu adevarat inainte sa spui ceva, nu pretinde ca stii ceva fara sa ai habar de acel lucru. Noul Testament sau Scripturile grecesti crestine a fost scris in greaca veche. Si de ce nu iti in considerare ce a spus Pavel despre moartea si invierea lui? Sau parerea lui nu conteaza? Poti argumenta cu vreun verset ca a mers direct in cer dupa moarte, si dupa 3 zile a venit pe pamant si dupa 40 de zile a plecat iar?

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Scuze, gasisem acest argument intr-o sursa citita mai demult si uitasem contextul. De fapt, se justifica acolo, in sursa, ideea ca in toate contextele Vechiului Testamnt in care este intalnit "corespondentul" expresiei "Adevărat grăiesc ţie ", toate aceste contexte deci, nu permit folosirea virgulei in imediata lor vecinatate.
Voi reveni cu mai multe detalii...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Bine happy si imi cer si eu scuze de exprimare...am tot timpul zile bune si imi sare tandara usor uneori.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu siguranta exista, dar nu are legatura cu minciunile din Biblie.
Psihologia "moderna" abia acum face primii pasi in aceasta directie.
Cauta ceva despre hipnoza regresiva.

| VelaJohnny a răspuns:

Viziunile din mortile clinice sunt vise de fapt. Nu toti oamenii viseaza lucrurile astea, doar cei ce s-au aflat in spital, in medicamente care contin substanta asta care determina creierul sa halucineze sa zic asa. Apoi, nu toti viseaza la fel, nu au decurs lucrurile la toti in acelasi fel, desi poate rezultatul a fost tot o lumina puternica la final, poate. Alta chestie, omul e declarat mort de cateva zile, iar visul lui a durat minute maxim. Booon, sa zicem ca acolo timpul trece altfel straight face ma leg strict de moartea clinica, legat de faptul ca exista viata dupa moarte, din punct de vedere crestin, exista dupa ce ai murit doar daca ai inviat. Cat esti mort esti cum a zis si Isus de Lazar in sens figurativ, adormit, nu viu in alta dimensiune, perfect constient. Daca exista suflet, iar el are capacitatile de a gandi, memora, vedea, auzi, vorbi, de ce se nasc oameni orbi, surzi si muti. Unde le e sufletul din ei in acele situatii? Li se activeaza acele puteri supraumane doar cand is morti? In Biblie nu scrie ca sufletul e capabil de asa ceva.

Geneza 9:5 „Mai mult, voi cere înapoi sângele sufletelor voastre" - sufletul are sange.
Iosua 11:11 „Ei au lovit cu ascuţişul sabiei toate sufletele" - sufletele pot fi atinse de sabie si omorate de ea
Geneza 1:20 „Şi Dumnezeu a mai zis: „Să mişune apele de o puzderie de suflete vii " - deci si animalele sunt suflete
Leviticul 19:28 „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un suflet mort" - nu scrie nicaieri ca sufletele traiesc vesnic
Leviticul 7:27 „Dacă un suflet mănâncă sânge de vreun fel, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său»"." - sufletul trebuie hranit cu hrana fizica.
Psalmul 25:25 „Ca apa rece pentru un suflet obosit, aşa este o veste bună dintr-o ţară îndepărtată." - deci sufletele pot fi obosite.

Prin urmare...sufletul e ceva imaterial, desprins din trupul fizic, care supravietuieste mortii si este dotat cu pteri supranaturale, sau este fiinta in sine, indiferent ca e om sau animal?

| drutzix a răspuns:

La fel de credibile sunt si marturiile drogatilor.

| reihiuke a răspuns:

Depinde daca ai suflet sau nu

| Kandia15 a răspuns:

Tu crezi ca s-ar trezi niste oameni sa minta ca sa iasa in evidenta? In halul asta? Eu sunt sigura ca marturiile sunt reale. Dar fiecare crede sau nu crede. Depinde de fiecare. Daca tu crezi ca sunt reale, foarte bine!

| RagnarokR a răspuns:

Daca faptul ca dupa ce mori esti judecat si 'trimis' fie in rai, fie in iad se numeste viata dupa moarte, atunci da, exista.

| SuntUnFocarDeFoci a răspuns:

Nu zic ca exista dar, nici ca nu exista
odata ce murim nu mai suntem, poate o sa fim altcineva fara sa ne mai amintim de cine eram in trecut.
P.S : in caz de orice as vrea sa fiu un nuc de cocos; 3