| sabin89 a întrebat:

Luigi Pirandello: "Vei învăţa ceva pe cheltuiala ta şi anume că de-a lungul vieţii vei întâlni mai multe măşti decât chipuri". -
Să fi avut el oare o viziune de viitor despre timpul nostru de pandemie, în care majoritatea oamenilor au pe faţă o mască? Sau, dacă nu, ce altceva a vrut să spună?

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Luigi Pirandello:...Să fi avut el oare o viziune de viitor "

dac-ar fi să fim corecți, la capitolul viziuni despre viitor, Caragiale îl bate de departe

| Catrice a răspuns:

Da fix nostradamus 2.0 era laughing

| Mădă0611 a răspuns:

laughing) despre a parea altfel de cum esti.

"Give a man a mask and he will show you his true face."

| CostinAlamariu a răspuns:

Se referea la faptul ca oamenii sunt falsi si prefacuti purtand totdeauna "masca" unui zambet fals sau chiar "masca" unor lacrimi false. Mai degraba cred ca e despre asta decat despre mastile sanitare.
Desi asfelt de masti sanitare au fost purtate si in perioara 1914-1916 cand a fost pandemia de gripa spaniola

| Panamax a răspuns:

"Mai multe masti decat chipuri"
Poate a prezis despre idiotii care poarta cate doua -trei masti de frica virusului, care din cauza dimensiunii mai mici de cel putin 1000 de ori decat ochiurile mastii trece ca MIG-ul prin masca.
rolling on the floor
Sau s-a referit la meme10memo(Steregoi) care are 12 personalitati multiple si 15 conturi pe acest site?
Tatal lui Luigi, adica Pirandello senior zicea mereu :Luigi mortacci tua, vieni subito a tavola testa di minchia che non sei altro, che si e raffreddata la minestra!

| sabin89 explică (pentru Panamax):

Oare sub ce nume mai activează acum? Că alidenbealidenbi sau maintereseazaZZZ par să fi dispărut.

| SingleForOne a răspuns:

Despre falsitatea oamenilor pentru propriile interese.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ce viziune? Așa e de când e lumea.Omul se poartă preferențial în funcție de cine este interlocutorul. Apoi la fel ne purtăm cu mănuși, până obținem ceea ce ne dorim.De când cu "virusul" datorită măștii care acum e la vedere e mai greu să îi "citești" viclenia de pe chip.

| sabin89 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Din păcate, cam aşa e. Să apreciem pe omul sincer, atunci când îl găsim, pentru că, din fericire, mai sunt şi de-ăştia. Mai sunt oameni pe care poţi conta. Şi, ce e cel mai frumos e că mai poţi găsi chiar şi un prieten adevărat.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru sabin89):

Mai sunt oameni sinceri.Omul are momente în viață când o mai ia pe arătură, dar încă este speranță și oameni care nu se schimbă de pe o zi pe alta indiferent ce vremuri vor mai veni peste noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrea sa spună ca suntem prefăcuți. Nu sunt măști, asa e natura noastră. Ar trebui sa facă fiecare din noi mai mult pentru propria persoana și sa se bazeze mai puțin pe '' vecinul''. Nu are nimeni nici o obligație fata de ceilalți, in afara de cei care ocupa poziții în serviciul populației.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nicio treabă.
E vorba de niște măști care existau cu mult înaintea oricărei pandemii, masca dualismului și a ipocriziei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vrut să spună mai degrabă că vom întâlni oameni mai fățarnici, ipocriți, care pretind că sunt într-un fel dar ei de fapt sunt opusul a ceea ce pretind că sunt la început sau în societate.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Într-o măsură mai mică sau mai mare, cred că toată lumea joacă un teatru. Ceea ce ne diferenţiază poate fi tocmai "măsura". Adică, unul poate fi aproape tot timpul prefăcut (să zicem 90%) şi doar rareori sincer (restul de 10 %), pe când altul ar putea fi exact invers, 90% sincer şi 10 % pref[cut. Şi, în fine, ceilalţi, adică majoritatea, să fie undeva între cele două extreme.

| Mopmop a răspuns:

E chiar foarte simplu. Oamenii din timpul lui au aceleasi caracteristici cu oamenii din timpul nostru.
Asa incat nu il vad ca pe un vizionar ci ca pe un om care a constata ceva ce este actual si acum.

| sabin89 explică (pentru Mopmop):

Crezi că este - sau a fost vreodată - posibil ca cineva să nu poarte niciodată "masca"? Nici în particular şi nici în public?

| Mopmop a răspuns (pentru sabin89):

Strict legat de teatru da. Pe timpul lui era obiceiul asta. Nu stiu sigur insa parca si Carnavalul de la Venetia are o mica legatura cu el. Poate ma insel. Insa cred cu tarie ca citatul se refera la oamenii falsi ce arata diferite masti. Insa pana la urma, cum spunem noi romanii, "isi dau arama pe fata".

Răspuns utilizator avertizat
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Cred ca se referea ca majoritatea oamenilor sunt prefacuti, adica "poarta o masca" si putini sunt cei reali. ("chipurile") Nu s-a gandit la mastile pe care le purtam noi, presupun.

| Eisenheim a răspuns:

Probabil se referea la prefăcătoria oamenilor happy dar se pare că în contextul actual are aplicare, pur întâmplător zic eu, și la măștile care îți rețin microbii și virușii care îi expirăm, pentru ai inspira din nou, și pe care multi le poarta cu mândrie și credința că îi vor scăpa de anumite boli happy

| sabin89 explică (pentru Eisenheim):

Lasă că acum cu vaccinurile astea scăpăm noi încet-încet de inamic. Mai apare o tulpină nouă? Apărem şi noi cu un nou vaccin. Ce cred ei, viruşii, că sunt mai tari ca noi? Le venim de hac cât ai zice...vaccin.

| Eisenheim a răspuns (pentru sabin89):

Corect laughing e ceva ce sa nu ne pricepem noi românii? laughing Și de ne mai enervează mult ne plantam, sădim, facem, propria tulpină covid, și propriul vaccin, no laughing