| anonim_4396 a întrebat:

Oare va mai exista vreodata o pandemie ca corona si sa trebuiasca sa purtam din nou masti? Nu de alta dar parca ma simteam mai bine cu masca big grin

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

De corona probabil că nu, însă s-or mai ivi ele și alte epidemii, stai tu chillhappy
Bine, recomandat ar fi sa nu, da in fine

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru Corona nu se va mai purta masca, a devenit deja endemica, la fel cum este orice gripa sezoniera.
Dar poti purta masca de buna voie.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-ti poate spune nimeni, de pe pamantul asta, ca-i orice posibil.
Poti purta masca daca vrei si acum, la Sydney sunt cel destui care poarta masca si acum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și cine te oprește să porți masca?

| vlllaaddd a răspuns (pentru suntserios):

Pai cum ar fi sa fiu singuru ciudat de pe strada care poarta masca?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Doar daca e răcit așa e ok

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te simți mai bine, poți să porți și fără pandemie.

| dullcat a răspuns:

Eu sper sa nu.E groaznic sa porti masca, mai ales daca porti si ochelari de vedere.The struggle is real! laughing)

| relian a răspuns:

Nu te opreste nimeni si acum sa porti masca.Ai motiv, no sa se lege nimeni de tine ca porti masca.
Asa ca baga cateva masti, foloseste 2-3 deodata nu una singura laughing
Cum naiba sa te simti bine cu masca, nu respiri normal, in masca aia se aduna bacterii, ciuperci, imediat cum ai o rana pe la gura, prin gura te-ai si impodobit cu o infectie.

Dar daca spui ca tu te simti bine asa cu masca, baga, eu sia cum vad unia gen oamu prapastie, poarta masca peste tot, chiar si cand e singur in masina laughing astia is oamenii prapastie.

Pandemie n-a fost niciodata in ultimele sute de ani.De la ciuma neagra sau cum se mai numea, nu cred ca mai fost vreo pandemie vreodata.

Pandemie, eatunci cand mor oamenii pe marginea drumului, cand molima omoara juma de polulatie laughing cand cad oamenii ca mustele, atunci e pandemie.

Daca vrei sa stii ceva, nu te uita in gura alora care bat tobele, cauta sa vezi cit oameni au murit anul trecut, citi au murit acu 2 ani, citi mor anul asta, apoi faci comparatie. Vorbesc de toti oamenii decedati indiferent de cauze.

Daca cei care au murit is ca numar ca si cei de acum 5-6 ani, atunci nu exista nimic grav, ori vreo molima mai mare.
Oameni au acum acces la unele informatii, poti sa iti dai seama ca cineva minte, analizind situatia, sau ceva legat de, asa cum am aratat mai sus.

Pandemie e un cuvint folosit sa perie aia ciorile sa nu vine sati manince porumbu pe cimp laughing sau strugurii in vie.
Nu stiu cine so mai speria daca vor veni iar cu povestea asta.Deja oamenii is lamuriti de sistemul medical, asta la nivel mondial, multi siau dat seama ca is niste tilhari, increderea in organizatiile astea de sanatatea s-a subtiat rau de tot.

Cine stie, poate o sa mergem inapoi iar la vraci si doctori de astia care sa vina acasa la apcient, care e bun sta in picioare care nu merge sa faca alta meserie.
Trebuie sa alegem oameni in care sa avem incredere, care sa nu ne minta, care sa nu ne insele, etc.

| vlllaaddd a răspuns (pentru relian):

In masina nu sunt de acord cu purtatul mastii

| relian a răspuns (pentru vlllaaddd):

Daca te simti bine cu masca de ce nu? Porti masca si cand dormi, daca tu asa ai spus ca te simti bine cand porti masca.
Asa ca nu vad de ce nu ai fi de acord sa porti masca in masina? De ce te-ai priva de ceva ceti face placere, odata ce esti singur in masina, asa ca lasa placerea sa te invaluie laughing

| relian a răspuns:

Si acum cine te retine sa nu porti masca? Daca porti masca nu se ia nimeni de tine, cel putin pana acum, asa ca poti baga 2 masti, sau mai multe laughing
Sigur te vor feri de hoti, ca de microorganisme garantat nu, poate dimpotriva, masca sa fie cuib pentru microorganisme laughing

| LaviniuA a răspuns:

Asta incerc si eu sa aflu. Cred ca va exista chiar iarna asta. Ia uite ce frumos cresc cazurile
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
Nu inteleg de ce mie nu imi apare intrebarea despre corona pe prima pagina :(

| VadimIvanov a răspuns:

Poți să porți oricând mască, dacă ție îți place.

| VadimIvanov a răspuns:

Da.