| harciog a întrebat:

Ma enerveaza tehnologia din cauza erorii umane sau pur si simplu refuzului ei de a-i inocula tehnologiei o constiinta. Poate ca ar trebui sa uitam acest cuvint,dar daca-l uitam,in ce,oare, mai credem?

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In capre sa crezi mai purtator de talanga si sa-ti pui un creier electronic sa nu te mai enervezi cu nervii, ca daca o mai tii asa intr-o zi o sa gasesti o funie.

| Vizitiul a răspuns:

Pe mine ma enerveaza omul beat care duhneste a tehnologie.

| harciog explică (pentru Vizitiul):

Ok,inseamna ca ne excludem.Trebuie sa plec la munca.

| Vizitiul a răspuns:

Inseamna ca ne imbatam, treji fiind... Spor.

| Kaℓi a răspuns:

Eu astept vremurile in care constiinta va bate tehnologia, iar gandurile noastre se vor manifesta instantaneu, facand inutila orice masinarie inteligenta sau nu...

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred ca ai cam imbatranit @hirciog si nu mai poti tine pasul cu tehnologia, de asta esti nervos pe ea! Ce sa facem, se mai intimpla unora.

| harciog explică (pentru WhatheWow):

Lasa propriile deductii, mergem pe intrebare?

| WhatheWow a răspuns (pentru harciog):

Mergem si pe intrebare! Vrei un raspuns logic si scurt sau unul filosofic, s-o faca praf? laughing

| WhatheWow a răspuns:

Constiinta, dragul meu, e un atribut atat de complex incat, daca am vrea sa inzestram tehnologia cu ea, am avea nevoie de cateva milioane de ani si nici atunci nu-i sigur.
In schimb, daca ne referim la inteligenta si bine inteles la cea artificiala, nu suntem chiar departe,
Tehnologia s-a nascut din necesitate apoi pentru confort, dezvoltandu-se treptat pana cand a ajuns parte a organismelor noastre; am impins tehnologia si mai departe, ajungand chiar sa schimbam natura, sa creem alte fiinte adevarate si, nu in ultimul rand, sa creem un univers virtual fara limite.
E tehnologia buna? Fara indoiala!
Exista insa o mare problema care nu se va rezolva prea curand : creatorii tehnologiei nu sunt perfecti si, in aceste conditii, tehnologia preia imperfectiunile noastre si de multe ori multiplicindu-le intr-atit incat ne pot distruge!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In pufuleti cu ciocolata happy.
poate ca ar fi chiar indicat sa o mai lasam balta (constiinta) ca atunci cand intra in scena suntem asa de convinsi de ce suntem pe cale sa facem, ca o dam in bara cu toata increderea, ba chiar ii mai convingem si pe altii. instinctul da gres mai rar, cred. pe mine ma uimeste pe zi ce trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este cazul sa incepi a te calma.Nu s-a ajuns inca la implementarea constiintei, insa un prim pas s-a facut pe calea "umanizarii" tehnologii. Oamenii de stiinta de la MIT au inceput sa creeze roboti organici, iar un pas important a fost folosirea de tesut muscular modificat genetic, care sa raspunda la stimuli externi.Nu o sa-ti incarc mintea cu amanunte tehnice, insa toata povestea asta are aplicatii extrem de variate, de la endoscopuri si catetere pentru inima, pana la cel de a da robotilor rapiditatea si flexibilitatea unei fiinte vii. Cand le vom da si constiinta, cred ca vom fi in plus pe aceasta planeta.

| supermamici a răspuns:

Problema este echilibrul, nu distrugerea tehnologiei si nici sa devenim cyborgi. Uite ceva interesant: http://www.supermamici.ro/eu-parintele-copilul-scoala-si-tehnologia/ si http://www.supermamici.ro/eu-copilul-si-tehnologia/

| Aneurysm a răspuns:

De ce combini tehnologia cu "impurităţile" conştiinţei? Pur şi simplu, asta este acum vita nova.

| harciog explică (pentru Aneurysm):

E de bine?

| Aneurysm a răspuns (pentru harciog):

Din păcate, nu prea. În curând va ajunge tehnologia să fie mai evoluată decât omenirea întreagă, asta dacă nu este în prezent şi eu nu sunt la curent cu noutăţile.

| harciog explică (pentru Aneurysm):

Imi pare a fi o goana desarta dupa vint, goana care nu se va opri niciodata, din cauza altei si altei tehnologii mai sofisticate si spre care o sa tindem mereu iar in momentul in care o dobindim va fi depasita de o alta si tot asa pina in momentul in care ne apropiem de finish si vom fi nevoiti sa ne intrebam daca, in afara de a vrea, am mai facut si altceva.

| Aneurysm a răspuns (pentru harciog):

Eşti la filo, nu?

| Hombre a răspuns (pentru Aneurysm):

Da, la filo, ca-i fileaza bine, e la sectia schizofrenici, nu-l mai repara nici dracu, doar EmaS ii mai descanta cate-o data si mai iese dracii din el. Acu' e in sevraj ca a facut cura de pastrama si molan. laughing