| AvalohAlyn a întrebat:

Mai este vreo speranta cand spunem ca totul este pierdut? Mai este vreo speranta cand am pierdut totul?

Răspuns Câştigător
| Himura a răspuns:

Speranta nu moare nicioadata, pentru ca speranta este insusi Dumnezeu, Cel in Treime Sfanta slavit si inchinat, Tatal care ne-a creeat spre a fi fericiti si plini de bucurie, Iisus Hristos, Fiul Sau care s-a jertfit, a murit si a inviat ca sa ne redea bucuria pe care o pierdusem si Duhul Sfant care ne intareste si ne da putere pe cale in urcusul nostru catre aceasta bucurie. Asa ca indiferent ca suntem in suferinta si durere sau nu,,, Trust in God, never give up,,.

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intrebarea asta poti sa o pui numai in raport cu ce ai castigat.Cand spui ca ai pierdut totul asta inseamna ce?

| Flav a răspuns:

Niciodata n-ai cum sa spui asta. Daca apuci sa afirmi asta, inseamna ca uiti ca detii cel mai important ''lucru'': viata.

| Bacemi a răspuns:

Doar daca intelegem ca tot nu am avut niciodata si ca niciodata nu ai vrea sa ai tot.

| anad a răspuns:

Atunci cand spui ca totul e pierdut si simti ca toate"luminitele" sunt stinse, sigur D-zeu iti va trimite un prieten sau mai multi, pe cineva care sa le "reaprinda".

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intotdeauna exista o speranta, se stie ca speranta moare ultima.

| Barajag a răspuns:

Eu traiesc cu gandul ca "speranta moare ultima", intotdeauna cred ca exista acea speranta de a nu fi pierdut tot. Daca ai incredere in ceea ce faci, atunci nu trebuie sa-ti pierzi nici speranta.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Daca spui ca totul e pierdut din prima incercare, iti faci rau chiar tie insusi. Incearca sa iti faci curaj! Daca iti faci curaj vei trece peste lucrurile care sunt sau vor fi pierdute!

| AndutzaAndu a răspuns:

Nu trebuie să'ţi pierzi speranţa atunci când spui că ai pierdut totul, speranţa moare ultima.
Şi da, mai este speranţă, trebuie să speri întotdeauna pentru că, cine ştie, în orice clipă se poate întoarce totul în favoarea ta.

| baru a răspuns:

Tot timpul este o speranta Pana in ultima clipa speram si iar speram Fara speranta nu am putea trai Si------ Culmea este de fiecare data cind spunem ca totul este pierdut atunci se intimpla ceva in favoarea noastra care sa ne scoata din necaz Asa ca din punctul meu de vedere tot timpul exista o speranta si daca ar fi sa fie ultima dar tot e. Si-------Niciodata nu putem spune ca totul este pierdut Daca pe moment pierdem m-ai tirziu poate vom cistiga triplu Nu trebuie sa ne asteptam dar se poate intampla Deci; Cu speranta inainte Pa

Răspuns utilizator avertizat
| dulcik a răspuns:

Speranta moare ultima indiferent de ce s-ar intampla.Niciodata nu tb sa iti pierzi speranta gandeste optimist intotdeauna

| asya a răspuns:

Daca ai pierdut totul inseamna ca ai pierdut si speranta...

| Marica_2964 a răspuns:

Daca gandim ca "am pierdut totul", atunci e clar ca nu mai avem speranta. Dar totul se poate schimba, e nevoie doar de un impuls, de un semn, si speranta reapare.

| Andreea_8014 a răspuns:

Speranta, e o iluzie, un optimism aproape absurd care te tine in alerta si iti pune mintea in functiune. Minciuna asta e scuzabila, zic eu, pentru ca ea e cea care, de multe ori, te convinge sa duci la capat visul dorit.
Te lasi indrumat doar de dorinta, iar singura care iti duce asteptarile la extrem si te incurajeaza constant e speranta? Nu mereu rezultatul este cel asteptat, dar, din nou speranta e cea care iti spune ca: "data viitoare o sa fie mai bine".
Octavian Paler zicea "daca nu mai e speranta, incepe cosmarul. Daca nu mai e nimeni care sa te impinga de la spate si care sa nu te lase sa renunti atunci visul moare. Si atunci incepe nebunia…
happy

| radu a răspuns:

Speranta moare ultima

| liveincolors a răspuns:

Speranta are trebui sa existe mereu, pentru ca pana la urma ea ne ajuta sa mergem mai departe.

| alle_1861 a răspuns:

Da, in totdeauna exista speranta, speranta iti da motive ca sa continui. Si nimic nu se pierde, totul se schimba.

| ~_~fericire.in.rate~_~ a răspuns:

Eu traiesc doar cu gandul la speratzewinking
daca n'ar exista nu realizez daca as mai trai acumhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai bine cind spunem "n-am avut nimic si am pierdut totul"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spui ca totul este pierdut, cred ca speranta iese din calcul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand spui ca totul e pierdut, tu iti faci rau singur. Dar incearca sa iti faci cat mai mult curaj si sa treci peste tot ce a fost sau va fi pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In situatii dificile, trebuie sa ai un psihic pus la punct si aprig pentru a nu lasa niste momente prost prezentate sa-ti strice dispozitia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere speranta exista.cuvintul speranta corespunde l cuvantul latin ESPERANCA si semnifica iluzie.persoanele cu acest nume Esperanta se spune ca sunt persoane active si discrete cu personalitate puternica si este dificil sa domini asceste persoane cu forta ci doar cu dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacemi, de unde stii cum este sa ai tot, si ca nu ti-ar place sa ai tot, daca afirmi ca niciodata n-ai avut tot? Logic ar fi ca daca ai tot sa fii super implinit si sa nu-ti mai trebuiasca nimic. Eu merg pe logica. Mai bine zi ca nu stii cum ar arata acest "tot". e o discutie care nu duce nicaieri, after all. Poate ca e bine sa ai tot, dar nu l-ai avut tu inca(sau eu, sau altii).