| JajaAliensHere a întrebat:

Cum poate scapa cineva de argintul viu/mercur? Sa spunem ca am avut rabdare si am facut psalmii, am chemat pe cineva sa-mi faca sfestanie si dezlegarile Sf Ciprian, dar... nimic, nicio ameliorare.
Tin sa mentionez ca trec prin necazul asta de 3 ani si aproape ca mi-am pierdut speranta. Am nevoie de ajutor si chiar nu-si au rostul raspunsurile rautacioase.

Răspuns Câştigător
53 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea-s prostii. Mergi la medic.

| Dandanache a răspuns:

Daca amesteci psalmii si sfestaniile cu argintul viu, normal ca nu ai nicio ameliorare. Ori cu Hristos, ori cu vrajitoria, hotaraste-te. Daca ramai cu primul, o sa iti iasa din corp si ideile prostesti despre argintul viu.

| JajaAliensHere explică (pentru Dandanache):

Cred ca n-ai inteles intrebarea mea.

| Dandanache a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Am inteles intrebarea, ce mare rahat era de inteles din ea. Nu ai inteles tu raspunsul. Stiu, am fost un pic cam subtil.

| Thunderstruck a răspuns:

Esti mai vintage tu, nu-i asa? Vrajile se faceau acum 15 secole, dar revine moda veche. Serios acum, "farmecele" o sa inceteze cand n-o sa mai crezi tu in ele. Provoc pe absolut toti "vrajitorii" de pe acest site sa-mi faca mie farmece, le dau orice data personala, si o sa-ti zic cat de sincer se poate daca s-a intamplat ceva.

| JajaAliensHere explică (pentru Thunderstruck):

Razi tu... Nu-ti doresc sa treci prin ce trec eu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Eu imi doresc, chiar foarte tare, daca stii pe cineva care stie sa faca vraji, te rog spune-i sa ma contacteze.

| Aurica_Ulmanu_1971 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Chiar iti doresti?

| Babuta a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cine nu crede in farmece o pateste si e greu sa vezi cu anii nu pe loc dupa ce va ani cate putin din viata vezi problemele care vin furturi dezamagiri persoane care te ocaraste degeaba batai cearta in familie ne intelegeri cu lumea multe chinuri e posibil sa pierzi tot si nu iti dai seama nimic pe loc pana nu iti va spune vrajitoarele ca esti legat eu stiu ca am asa ceva de la 2 ani cand eram mica lumea ma iubea dar treceam prin batai sh chinuri nu mai eu stiu cate am patit e greu ca sa vezi ca nu te crede nimeni ca ai astea pana nu o pateste pa pielea lir astea nu se intampla asa gata dintr-o data hop top acum mia facu acum se intampla pac gata trece ani si ani la rand

| mODIN a răspuns:

DU-TE LA DOCTOR! Lasa prietenii imaginari, du-te la doctor omule!

| EcstasyW a răspuns:

Ba voi sunteti normali la cap cum dreacu sa chemi preotul sau sa faci sfestanii argintul viu e mercur frate du-te la un doctor...

| anonimg a răspuns:

Poate ca si cu tine se intampla ce este scris:
"Ea suferise mult de la multi doctori; cheltuise tot ce avea, si nu simtise nicio usurare; ba inca ii era mai rau." (Marcu.5:26)
Era vorba de o femeie.
"A auzit vorbindu-se despre Isus, a venit pe dinapoi prin multime si s-a atins de haina Lui.
Caci isi zicea ea: "Daca as putea doar sa ma ating de haina Lui, ma voi tamadui."(v.27, 28) Daca si tu ai avea credinta acestei femei -care nu este nici macar trecuta printre sfintii BOR(nu ca ar fi trebuit)-, atunci si tu ai putea fi vindecata. Ai mers peste tot, dar nu ai mers la cine trebuia.
Este adevarat ca mijlocirea noastra pentru oameni este buna; dar cel ce mijloceste pentru noi inaintea lui Dumnezeu este chiar Domnul Iisus. La El trebuie sa mergi.

"Isus, cand a auzit vestea aceasta, a zis: "Boala aceasta nu este spre moarte, ci spre slava lui Dumnezeu, pentru ca Fiul lui Dumnezeu sa fie proslavit prin ea."" (Ioan.11:4)
Poate ca si necazul acesta este spre slava Lui; in mod normal, asa si trebuie sa fie, deoarece nici o vindecare nu poate veni de la om, ci numai de la Dumnezeu. Nici magia alba nu este de la Dumnezeu, ci de la cel rau.
Cauta sa te pleci pe genunchi, si astfel, in rugaciune, in cuvintele tale sa-I spui lui Dumnezeu necazul tau. Sa crezi ca El te-a si ascultat, si sa astepti cu incredere si raspunsul. Lasa asadar orice ceremonial de citire chiar si a oricarui psalm. Psalmii -ca de altfel toata Scriptura- sunt buni -caci sunt Cuvantul lui Dumnezeu. Dar a le folosi intr-un ceremonial ca cele de incantatie pe care le folosesc vrajitorii pentru imbunarea vre-unui zeu, nu ne este de nici-un folos.
Sa credem ca Dumnezeu ne iubeste, ca ne asculta, si ca doreste mai mult decat noi ca sa fim vindecati -aceasta este placut inaintea lui Dumnezeu. Un copil cand are nevoie de ceva, nu se duce la tatal lui cu ditamai lista de acatistier; ci ii spune ce are pe suflet. Cu cat mai mult doreste Bunul nostru tata ceresc sa facem la fel!
"Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evrei.11:6)

| PedoBarbie a răspuns:

Tu gândeşti când spui că singurul metal lichid are puteri supranaturale?

| JajaAliensHere explică (pentru PedoBarbie):

Mai documenteaza-te tu, inainte sa-ti exprimi cinismul pentru a te binedispune pe seama altora!
N-am spus ca metalul in sine are puteri supranaturale, ci e vorba de ceva mult mai complex; de care tu n-ai idee, din moment ce n-ai trecut printr-o asemenea experienta.
Asa cum wiccan, voodoo si santeria exista, asa bine exista si unele practici oculte care implica folosirea mercurului.

| PedoBarbie a răspuns (pentru JajaAliensHere):

*îşi pune mâna în cap şi pleacă*

| ErrorFound a răspuns:

Deci ce ai patit?

| Danzell a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......atori_4497

ma scuzi dar nu pot sa nu dau un raspuns rautacios cand nu realizezi unde ar trebui sa te duci mai intai.
Citeste linkul de sus. si cauta un medica care sa iti prescrie tratamentul.

| JajaAliensHere explică (pentru Danzell):

Crezi ca as fi stat timp de 3 ani fara sa merg la medic? Cred ca glumesti... Cred ca am mers la zeci de medici in tot timpul asta si am incercat nenumarate tratamente.
Am precizat intentionat ''argint viu'', pentru ca ma refer la faptul ca cineva mi-a facut farmece, nu ca m-as fi intoxicat ca fraiera cu mercur.

| Danzell a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Nu trebuie sa te intoxici ca fraiera cu mercur ci poti si fara stirea ta, Prin ce mananci, si prin aerul respirat.

Daca ti-ai facut analizele de sange si au fost gasite metale grele gen mercur, sau plumb, tratamentul cu chelatori e singura metoda.
alte alimente care ajuta la eliminatul metalelor grele sunt usturoiul si coriandrul

Poate ai altceva sau nu vrei sa iti faci tratament.

| Wehrmacht a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Argint viu nu inseamna farmece.Este doar o denumire mai veche a mercurului. Daca nu te-ai intoxicat cu mercur de ce ai mai pomenit de el? Mercurul este un metal.Nu are nici o legatura cu farmecele.Si nu trebuie sa stii ca tocmai te-ai intoxicat cu el sau cu orice alta substanta. Poti sa o faci fara sa stii.Dar asta nu inseamna ca este vrajitorie.

| JajaAliensHere explică (pentru Danzell):

Am incercat diferite tratamente, inclusiv pe cel de chelare. La ora actuala iau biozheolith, pentru ca restul imi dadeau complicatii. Ideea e ca nu ma pot trata cu pastile, ceaiuri, etc pentru ca problema mea e una spirituala; oricat de stupid ar suna asta. Cunosc persoana care mi-a facut asta si stiu ca pana nu stau departe de ea, n-o sa scap.

| Danzell a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Asta tine de psihicul tau daca vrei sa te afecteze sau nu blestemele altora. nu ar trebui sa te gandesti la asta deloc.

e ca si cand te enervezi si incepe sa te doara stomacul desi nu ti-e foame.

ce incerc sa spun e ca sentimentele, starea psihica iti afecteaza si organismul.

cel putin eu asa ma gandesc: M-ai blestemat, asa, si ce ma! Sa traiesti bine. punct.

| JajaAliensHere explică (pentru Danzell):

Nici macar nu credeam in asa ceva in momentul in care m-a apucat. Am fost o fire sceptica pana in ultima clipa, cand eram constienta ca muream pe picioare. E mult de povestit si oricum nu-si mai are rostul, dar nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu.

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Îmi poți spune măcar motivația pentru care repsectiva persoană a făcut așa ceva?

Cu ce i-ai greșit?

Există niște mănăstiri unde se țin rugăciuni puternice, la Frăsinei există o Biserică unde au acces și femei iar, călugării de la Mănăstire coboară să facă slujbe acolo.

Am zis de Frăsinei pentru că de acolo am auzit câteva mărturii personale că rugăciunile sunt puternice și că demonizații se manifestă la slujbele de dezlegare(fără să fie presă în jur sau ceva), dar, femeile nu au voie în mănăstirea principală.

Ce pot să-ți spun, am impresia că tu ți-ai agravat situația din disperare, probabil că ai apelat tot la un vraci ca să aflii cine ți-a făcut și ce ți-a făcut.

Probabil ai apelat la ei și să te dezlege și n-a reușit nimeni, nimic, ba mai rău ți-au făcut legături de ai făcut și alergii la unele medicamente, doar ca să te reîntorci la ei și să cotizezi mai mult.

Fără o spovedanie în care să nu ascunzi nimic, nu poți pune început bun.

Apoi îți iei canonul și mergi des la masluri și încerci dezlegări în Mănăstiri care nu au un istoric recent încărcat de controverse.

Dacă vei apela la persoane obscure, chiar și preoți dați afară din taină care o fac pe exorciștii de ocazie nu te vei vindeca.

Nu râd pentru că ceea ce s-a exercitat asupra ta e echivalent cu o crimă, sunt canoane ce condamnă vrăjtoria și apelarea la "beneficiile" ei cu un termen similar cu al ucigașilor pentru oprirea de la Împărtășanie.

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Nu mai amesteca închinările și închinătorii, ori apelezi la slujitorii lui Dumnezeu cu nădejdea că te vindeci.

Ori asculți de șoaptele satanei și dai curs disperării de a apela la orice obscur care-ți promite vindecarea.

Să știi că și apelarea la vraci și vrăjitori e păcat și e posibil ca acesta să fie unul din motivele pentru care nu te-ai vindecat deja.

La fel și disperarea de a crede că Dumnezeu nu te ascultă doar pentru că nu ai văzut rezultate într-un termen scurt.

Dumnezeu nu îngăduia să ți se întâmple ceva dacă nu era spre ispășirea păcatelor tale, deci ai nădejde că mergând pe drumul cel drept te vei vindeca.

| JajaAliensHere explică (pentru vitbsk):

N-am mers la niciun vraci. Am aflat datorita unei femei clarvazatoare care a oprit-o pe matusa mea pe drum (fara sa o stie, evident) si care i-a spus inclusiv numele persoanei care imi face.
Vineri urmeaza sa ma spovedesc, in rest nu stiu ce sa mai fac...

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

"E mult de povestit si oricum nu-si mai are rostul, dar nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu."

S-ar putea ca povestirea ta să inspire mulți oameni despre războiul nevăzut și să-i facă mai atenți cu privire la aspectele duhovnicești ale vieții.

Mai ales dacă spui că privești în mod sceptic lucrurile și nu accepți să crezi orice fără să fi sigură că există.

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Orice ar fi să nu apelezi la ei că îți faci viața mai grea.

| JajaAliensHere explică (pentru vitbsk):

Stiam deja... Oricum nu am incredere in ei. Majoritatea iti dau apa argintului sau fel si fel de prostii, care-ti fac mai rau.

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Nu vreau să te cert, dar sper că nu ai făcut vreo mișcare duhovnicească importantă în genul cititul dezlegărilor de capul tău, fără sfat duhovnicesc.

Nu te poți auto-exorciza, o spun ca fapt divers.

În București sunt moaște ale Sf.Ciprian, dacă stai prin zonă.

Din ce am văzut se pare că Sfântul Nectarie e printre cele mai vehiculate în nume ca grabnic-ajutător al oamenilor, în probleme extrem de diverse, necesare zidirii sufletești.

Îți las și un link cu mărturii ale unor oameni despre probleme lor și răspunsul primit poate te ajută.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/minuni-convertiri

| JajaAliensHere explică (pentru vitbsk):

Merci mult! Locuiesc in Buzau, deci destul de aproape. De fapt chiar saptamana viitoare am drum in Bucuresti... O sa vad cum fac si poate ajung si la Moastele Sf Ciprian.
Cat despre cititul dezlegarilor de una singura, nici gand. Sunt constienta de faptul ca numai preotul le face, doar ca cel care a incercat sa se ocupe de problema mea, s-a plictisit repede si nici nu cred ca mai vine alta data.
Mi s-a intamplat ca un preot sa se sperie si sa-mi spuna ca nu mai vine, pentru ca in casa mea nici 2 galeti de aghesma n-ar ajuta...

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

S-ar putea ca acea clar-văzătoare să nu aibă nici o aptitudine ci

a. să-ți fi făcut chiar ea faza, singură sau cu o colegă de breaslă

b.să fi aflat de la o colegă de breaslă că o persoană a apelat la ea ca să-ți facă rău ție.

c. mătușă-ta să fi făcut singură sau cu ajutorul unor ocultiști și să fi inventat povestea în care ți-a indicat o țintă falsă despre care știa că tu ai ceva adversități (de obicei persoanele apropiate pot compromite mâncarea și îmbrăcămintea)

d. Povestea să fie adevărată

e, povestea să fie falsă

Tu câte cazuri de persoane abordate pe stradă din senin de clarvăzătoare pentru a avertiza ai mai auzit?

Mi se pare ceva putred, tu du-te la spovedanie și roagă-te ca acolo să aflii ce trebuie să știi pentru îndreptare.

| JajaAliensHere explică (pentru vitbsk):

Matusa mea e doar cu 10 ani mai mare decat mine si am fost dintotdeauna ca niste surori. Nu mi-ar face niciodata nimic... In plus, ea locuieste in Cipru, iar pe acea femeie tot acolo a intalnit-o.
Persoana care-mi face farmece locuieste chiar in acelasi bloc cu mine si se ocupa cu asa ceva de cand aveam 6 ani.
Cum spuneam, e mult de povestit...

| vitbsk a răspuns (pentru JajaAliensHere):

Scuze pentru ce am vorbit pe lângă și pentru deranj, ți-am mai lăsat 2 mesaje pe privat, nu te mai deranjez.

Domnul cu tine!

| JajaAliensHere explică (pentru vitbsk):

N-a fost niciun deranj, dimpotriva, multumesc mult pentru sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa treci dimineata pe roua printr-un rasad de varza.nu stiu daca trebuie si ceva descantece ori alte vraji.am auzit si eu de cineva care a avut necazul asta.

| BlackSulphur a răspuns:

Deci ce legatura are intoxicarea cu mercuri si psalmii?
Bai, nene, suntem in secolul 21! In vremea asta lumea nu mai sta sa faca rugaciuni cand este pe cala sa moara! S-a inventat spitalul!

| Aurica_Ulmanu_1971 a răspuns:

Eu si sotul meu de 5 ani am fost intoxicati cu mercur de 5 ani. De unde? cum? Avem o cantitatemare de mercur in sange e cronic deja. Am facut multe analize si am trecut prin multe problemme
pana acum si e din ce in ce mai rau. Facem tratament cu medicamente de un an pentru a elmina mercurul avem dureri ingrozitoare deoarece in timp ce elmini prin organe cedeaza organsmul, medicii spun ca nu mai au ce sa ne faca. mergem si pe calea relugioasa ne agatam de orice pentru supravetuire. Speram doar ca bunul Dumezeu sa ne ajute. Mentionez ca nu lucram in domeniul in care sa ne putem intoxia cu mercur nici in zona sau sa fie alte surse de mercur nu sunt. Dar totusi noi avem o cantitate mare de mercur in sage eu 10, 38 mg si sotul37, 38mg. Medicii nu ne au mai dat sanse. Dupa un an de tratamrnt intr-adevar a scazut mercurul in sange foarte mult dar noua tot rau ne este dureri ingrozitoare tot corpul si toate simptomele posible de orice boala. Nu astept sa ne inteleaga nimeni ptruca nu au cum sa ne creda, prima impresisie spuneti ca suntem bolnavi mintal, paranoia, etc. Ce imi dorsc e sa se faca cercetari si pe cantitati mari de mercur cronic in sange. In Romania exista o sigura sectie de intoxicati la Bucuresti in spitalul Floreasca si un singur doctor. In momentul cand tia scazut mercurul in sange ei iau mana de pe tine si ti spune sa tratezi complicatiile individual in parte. Da unde sa mergem mai intai; am fost in insuficienra renala, insuficienta respiratorie. anghine pectorala, tiroida, articulatiile, oasele dureri cu usturime mancarime zici ca avem sare pe rana., parckinson am luat tratament 3 ani jumatate ca asa au dat diagnosticul medicul specialist neurolog, aveam doza cu requip de 14 miligrame pe zi madopar 4 buc pe zi si azilect. Am luat acest tratament pana am primit diagnosticul de intoxicatie cronica cu metcur in sange.Am facut operatie in Ungaria anul trecut la osul care da in calcai aveam un lpom osos mi au pus 3 cm de os, miau luat din sold si mi-au pus in calcai. In timpul operatiei am facut de doua ori stop cardio respirator., 24 de ore am fost in coma, mi-a cazut parul din cap. Am fotografii toti medicii se ulta ca la felul 7 si dau din umeri. 37 de pastile de zi am luat un an de zile plus perfuzii 10 zile in fiecare luna. Si rezultatul care e? Avem datorii peste tot, sotul a facut si atacuri cerebrale in repetate randuri are hemipareza dreapta nu mai poate lucra eu merg la servici dar cu calnante tramadol de 150 mg 3 pe zi si tot am dureri lucrez la un centu cu adulti cu probleme dar eu is mai handicapata ca ei..As avea multe inca de scris s dar oricum oamenii nu cred si nu au cum sa ne ajute fiecare isi spune parerea, da sfaturi sau isi bate joc. Noi zicem atat iartai Doamne pe dusmanii nostri ca nu au stiut ce fac. Vroiam sa va mai zic eu am 45 de ani si sotul 52 de ani. Sanatate multa va doresc la toti, si feritiva de toti prieteniisa nu treca nmeni pri ce trecem noi. Nu credeam ca exita chiar asa rautate mare in lumea asta.

| Ojog_Marius_1977 a răspuns:

Bună. As vrea sa vb dacă se poate in particular.

| Babuta a răspuns:

Da scapi dar trebuie sa cauti vrajitoare care sa te inteleaga nu toate vrajitoarele te intelege iti spune 2 vb sh gata te ajuta si mai este o metoda care mai poate asta si pocaiti

| dinuflorin a răspuns:

La multi ani,,, sunama la 0749111068 o zi buna

| dinuflorin a răspuns:

La multi ani, in legatura cu argintu viu, sunama la tel 0749111068, o zi buna

| Manole_Vasile_1984 a răspuns:

Sunt sperante?

| Danut_Dan_1966 a răspuns:

Contacteaza-ma Facebook Dan Danut poza cu palarie de paie la pescuit te pot ajuta.

| Dragos_Alioani_1992 a răspuns (pentru Danut_Dan_1966):

Poți să îmi dai un nr de telefon, te rog?

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns (pentru Dragos_Alioani_1992):

Pentru Dragos alioani 1992. ti am trimis mesaj privat

| alexmultumesc9 a răspuns (pentru totuldesprenaturasiaventura):

Buna ziua. Va rog, imi puteti scrie si mie cum pot rezolva problema? Multumesc mult

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns (pentru alexmultumesc9):

Pentru alexmultumesc9 ti am trimis mesaj

| Tudoroiu_Virginica_1971 a răspuns (pentru Danut_Dan_1966):

Bună ziua vam căutat pe Facebook sa vb în legătură cu ce se vb pe aici, cum pot lua legătura cu dumneavoastră?

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns (pentru Tudoroiu_Virginica_1971):

Pentru Tudoroiu Virginica 1971. pot sa va ajut.v am trimis si mesaj sa il cititi

| enicri a răspuns:

Cum ti-ai rezolvat problema?

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns (pentru enicri):

Pentru enicri.ti am trimis mesaj

| alexmultumesc9 a răspuns (pentru totuldesprenaturasiaventura):

Buna ziua. Imi puteti scrie si mie cum se poate rezolva problema? Multumesc