| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Mai putem spune oare despre Univers că este infinit, știind că a avut un Început?

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Notiunea de infinit e abstracta pentru perceptia noastra, pentru ca nu are inceput si nici margini. Chestiunea cu "Început" daca te referi la big-bang este o teorie care are la baza expansiunea materiei in spatiu.

| Shammal a răspuns:

De univers poate nu da ce e dincolo de el da

| sabin89 a răspuns:

Pai acel inceput nu a fost de fapt un inceput, ci un punct de cotitura. Materialul care a produs big-bangul exista deja din timpuri...imemoriale.

| RAY a răspuns:

La ce infinit te referi spatiu, timp?
spatiu nu-i infinit din momente ce e in expansiune de 13, 7 miliarde de ani, putem sti cat de mare e universul daca calculam asa 350 de mii de km pe secunda =viteza lumini ori 13, 7 miliarde de ani expansiune continua, doar ca la inceput a fost o expansiune mai rapida
ca timp are 13, 7 miliarde de ani, dar o data se va termina totul se termina o data, poate peste sute de miliarde de miliarde de miliarde de miliarde de ani

| usuk a răspuns (pentru RAY):

"daca calculam asa 350 de mii de km pe secunda =viteza lumini"
la ce scoala ai invatat asta? eu stiam ca e de 300 de mii mai exact de 299.792.458 si nu de km/secunda ci de metri/secunda

| Mădă0611 a răspuns:

Infinit in sensul ca mintea umana nu-l poate cuprinde, nu-l poate imagina sau percepe, unde mai pui ca exista mai multe (uni)versuri? Si cine a zis ca e infinit, la propriu? Universul e finit pentru ca are limite, la un moment dat o sa se raceasca atat de tare incat o sa inghete, e doar o teorie, dar se poate sa fie adevarata, si mai e una conform careia ajuns la o anumita densitate ar incepe sa se contracte, inversul Big-Bang-ului.

| dragos9234 a răspuns:

Teoretic o dreapta poate fi continuata la infinit.
Deci da, cred ca putem spune ca este infinit.Desi este impropabil sa fie.

| Delicacy a răspuns:

De unde ai dovezi că universul chiar a avut un început? Acestea sunt doar nişte presupoziţii juvenile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este infinit, e in continua dilatare sau expansiune.Ce e ''dincolo'' nu se stie.

| stpu a răspuns:

Printr-o simpla privire aruncata pe dictionar, ai fi observat ce este infinitul=fara margini, fara limite, fara frontiere, fara inceput si sfarsit.
Intrebarea ta e ca o tema de clasa a 2-a, ex: Daca Ana are trei mere si la masa mananca trei mere, cate mere mai are Ana?

Hai, chinuie-te mai mult. Mintea ta poate debita lucruri mult mai triste.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru stpu):

A fost o ipoteză.Nu am afirmat nimic prin calcule matematice.Trebuie să-i credem neapărat pe cei de la Ancient Aliens de pe History, dacă sunt oameni inteligenți și sunt cunoscuți atât prin intermediul televiziunii, cât și al internetului? Nu prea cred.Atunci ce așteptări ai de la mine? Sau crezi că sunt adevărate teoriile celor de la Ancient Aliens? Eh, atunci scuzele mele.

| stpu a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Asa barosane. Daca nu delirezi, am impresia ca e altcineva pe contul tau big grin

| BeyondTheDarkSun explică (pentru stpu):

Delirez din plictiseală, sau din nebunie. Câteodată și din beție! laughing

| stpu a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Daca te plictisesti - mai bine dormi.
Daca esti nebun - mai bine picteaza.
Daca esti beat - continua sa dormi.
big grin Ce naiba, iti tocesti degetele cu aberatii de-astea in loc sa scuturi o fata de indoieli laughing

| mariukka a răspuns:

Nu este infinit

| Terente20 a răspuns:

Pai nu exista infinit, exista doar limita cunoasterii
intotdeauna ai ce invata, deci daca ar fi sa existe o infinitate...aceea ar fi doar cunoasterea

| daniel18 a răspuns:

Normal ca nu.
Presupunem ca ar mai fi inca ceva dupa acel univers, atunci putem spune caci iar dai de un infinit. happy

| MauiThePreacher a răspuns:

Asta e interesant.
E ca o dreaptă.
Are un punct de plecare, dar traseul e infinit. thinking
Se poate spune, cred.