| Diana3509 a întrebat:

Mi-a expirat buletinul si mi-am pierdut certificatul de nastere (fara de care nu mi-as putea face buletin).
Cum sa fac sa obtin un buletin in 20 zile? (trebuie sa plec din tara 2 saptamana).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la Starea civila care ti-a eliberat certificatul de nastere si solicita un duplicat, roaga sa ti-l dea cat mai repede si apoi rezolvi si la SPCLEP pentru cartea de identitate. Succes si numai bine!

9 răspunsuri:
| Kristianna a răspuns:

Du-te la primarie, si fa-ti un nou certificat de nastere

| jojo_2491 a răspuns:

Te duci la starea civila,in orasul in care te-ai nascut, soliciti un nou certificat de nastere, apoi mergi la politie si ceri sa-ti faca buletinul in regim de urgenta.cred ca se poate si certificatul sa-l scoti foarte repede, daca le explici pentru ce ai nevoie.la buletin, cred ca e maxim trei zile, depinde cat de aglomerati sunt.

| NevastuicAaA a răspuns:

Te duci la primarie si spui ca vrei un certificat de nastere european. O sa platesti taxa pentru cel nou (taxa este cam 50 lei) (sa nu spui ca l-ai pierdut)

| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut, te duci la monitorul oficial si declari pierdut certificatul de nastere, apoi mergi la primarie sa obtii o dovada cum ca existi in evidenta orasului. Cu acea dovada mergi la Arhive si obtii un duplicat dupa certificatul de nastere. Cu acest duplicat mergi la politie si iti faci buletin nou. Poti incerca direct la Arhiva, dar nu cred ca obtii certificatul pe baza buletinului expirat. Daca ai carnet de sofer valabil cred ca-l poti obtine. Bafta

| Diana3509 explică:

Va multumesc foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si noi iti multumim ca esti chioara si postezi aiurea pe unde nu trebuie, asa ti-ai pierdut si buletinul, nu vreau sa stiu cum ti-ai pierdut si alte calitati pentru ca vinul trebuie tinut in stomac pana intra in sange, asa ca nu pot vomita acum.
Te pup, byebatting eyelashes

| danut a răspuns:

Te duci la sectia de politie de care aparti si ceri un buletin temporar pe care ti-l da in doua zile si poti pleca cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-l Ioandelasal, are dreptate; mi-e mi sau furat actele, toate.Nu poti face alt buletin fara certificat de nastere. Duplicatul ti-l pate elibera pe loc; ATENTIE: ti se elibereaza o singura data.Mult succes.

| silvershark a răspuns:

Actele necesare schimbarii CI le gasesti aici : http://somara.ro/index.php/actepersonale/ci