| Xander112 a întrebat:

Tocmai mi-a expirat buletinul si am fost sa-mi faca altul, pe cel vechi oprindu-l acolo. Problema este ca am nevoie de buletin zilele urmatoare si el ajunge abia saptamana viitoare. Ce as putea sa fac? Pot folosi o copie de la buletinul cel vechi? Pot folosi certificatul de nastere?
Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am vazut ca ai nevoie de CI la notarul public, dar n-ai spus pentru ce. La notar, pentru acte autentice, trebuie sa prezinti CI in original. Poti sa folosesti si pasaport in locul CI.
P.S. Am vazut raspunsuri cu certificatul de nastere, se pare ca acei utilizatori nu stiu ca acest act nu este act de identitate si poate inlocui un act de identitate doar pentru cei sub 14 ani.
Conform art.12, alin.(3) din OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate."

| Xander112 explică (pentru Ioandelasal):

Tata lucreaza si vrea sa-mi faca procura de imputernicire pentru a putea eu sa inmatriculez masina si tot ce tine de schimbarea numerelor

| Xander112 explică (pentru Ioandelasal):

Programarea este deja efectuata, nu mai pot anula...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Xander112):

Atunci nu-i trebuie la notar cartea ta de identitate, doar sa stie datele tale. CI se mai poate schimba si nu este o problema daca nu va corespunde seria si numarul CI si data emiterii.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, trebuie sa astepti sa i ti faca noul buletin, la autoritati unde mergi banca notariate etc nu primeste copie, trebuie originalul, asa ca amînă pana cand ai noul buletin original.

| PainTech a răspuns:

Depinde unde ai nevoie de el.

| Yuoia a răspuns:

Spui ca ai nevoie la notariat. Nu iti ajuta certificatul de nastere. Ai nevoie de CI in original. Eu stiam ca politia da o CI provizorie daca ti-o opreste pe cea veche. Chiar daca aveai CI vece, se vedea ca este expirat. Daca poti, mergi la politie si intreaba de CI provizorie.

| Eireann a răspuns:

Poti sa folosesti pasaportul.

| GPA a răspuns:

Dacă nu ai buletinul la îndemână poți folosi certificatul de naștere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere la poliție să ți se dea o copie după vechiul buletin, în caz că nu ai, sau folosește o copie, în caz că ai.

| Xander112 explică (pentru anonim_4396):

Am niste copii mai vechi, dar nu ar fi nicio problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xander112):

Nu cred. Cum a zis și userul GPA poți lua si certificatul de nastere cu tine. Cel mai sigur iei și copia și certificatul de naștere.

| Hdhdj a răspuns:

Poți folosi copie după certificatul de nastere. Acum depinde ce treaba ai cu el