| Șefa2000 a întrebat:

Hei! Am ambii părinți decedati, și de la moartea lui meu nu îmi mai găsesc certificatul de naștere! Mi-Am pierdut buletinul de 4 zile și nu știu ce acte îmi trebuie pentru a putea face un buletin nou! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cartea de identitate (buletine nu se mai elibereaza de peste 20 de ani) ai nevoie de certificatul de nastere si de dovada domiciliului.
Daca ti-ai pierdut certificatul de nastere si nu-l gasesti va trebui sa soliciti un duplicat, de la starea civila a primariei din localitatea ta si apoi sa mergi la SPCLEP pentru cartea de identitate.

| Șefa2000 explică (pentru Ioandelasal):

Nu știi de ce acte am nevoie pentru eliberarea certificatului dacă am ambii părinți decedati?

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Șefa2000):

In mod normal ai nevoie doar de actul tau de identitate. Cum spui ca acesta este pierdut poti duce orice act al tau: pasaport, permis de conducere, etc care contine datele tale, cel mai bine sa aiba si o poza.
Du-te la starea civila si o sa te lamureasca acolo.