| EmaS a întrebat:

Moartea este inevitabila. Ea nu are favoriti si nu poate fi mituita. Te-ai gandit: unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Dragă Ema,

Pentru fiii neascultării, veșnicia este un iad.

46 răspunsuri:
| Infernia a răspuns:

Ce intrebari pui si tu, de parca ai fii un copil dala de 5 ani care habar nu are pe ce pamant se afla, iar tu femeie in toata firea (oare) pui o intrebare de tot rasul. Asteptam ale intrebari pe care nici un om de varsta ta nu le-ar stii si poate iti ziceau parerea lor, dar tu pui o intrebare sau mai multe intrebari pe care le stii cu siguranta. Totusi eu cred ca ai o problema, esti obsedata de Dumnezeu. Ai putea merge la un control daca ai probleme de genul acesta. Te inteleg. Imi pare rau pentru tine.

| AnnaDee a răspuns:

Buna ziua!
O foarte buna întrebare, care stârnește multa curiozitate.
Inca de la 7 ani, m-am gândit cum de exist, de gândesc, cum m-am creat.
Dar m-am gândit ce s-ar întâmpla dacă as muri. Cum m-as simți, ce s-ar întâmpla după aceea. Oare voi fi conștientă de moartea mea?
Ei bine, m-am gândit mult. Mi-am dat seama ca suntem limitați din punct de vedere al gândirii.
Tot ceea ce putem face este sa speram și sa credem. Sa credem în Dumnezeu.
De multe ori mi-am pus aceasta întrebare. Dar încă nu-mi pot afla raspunsul, deși poate fi mai aproape decât credeam. Pentru mine, rămâne însa un mister de nedeslușit.
Sa speram ca mâine va fi o zi mai buna, și poate și noi vom deveni niște persoane mai bune.
O zi frumoasa!

| Alinutaaaalina a răspuns:

Langa Domnul!

| Saya a răspuns:

Toti murim, singurul lucru care il avem in comun cu ceilalti muritoi e moartea dar eu voi alege vesnicia sa o petrec aici. Cine ma va impiedica?laughing)

| loveiseverything a răspuns:

@ Ema Cand mori incetezi sa mai existi. Dar daca totusi ar exista raiul si iadul atunci cu siguranta ne-am duce toti in iad!

| BiaSiAtat a răspuns:

Nu nu m-am gandit.Eu inca nu stiu unde mi-ovei petrece.Moartea este foarte greu de invins si e chiar foarte inevitabila. Pupici kiss

| jordan210cm a răspuns:

Eu cred ca trupul ne limiteaza pe fiecare in parte in mod diferit si numai dupa ce trecem in nefiinta putem fi liberi cu adevarat.

| Nordic a răspuns:

Nu m-am gandit unde mi-o voi petrece ca n-am de unde sa stiu. M-am gandit ca poate voi fi iertat si voi sta in rai.

| spinake a răspuns:

Hmm mereu am crezut ca moartea este alt pas spre intelegerea spirituala(sa nu credeti ca instig la sinucidrolling on the floor ), mi-ar fi placut sa-mi petrec vesnicia pentru ai ajuta pe altii

| SparklingAngel a răspuns:

La 2 m sub pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata pe Pamant face cat o vesnicie in rai. Mai bine bucura-te ca esti inca in viata si iti mai bate inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe malul marii la Sinaia, de ce-ti doresti sa fii vesnic, sa faci alte pacate? iarta-mi Doamne pacatele sa pot face altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa mi-o petrec. Prefer sa mor si-atat.

| Tkn a răspuns:

Moartea nu este inevitabila! Nemuritorii exista(nu acea formatie de muzica populara)...
http://www.youtube.com/watch?v=JPIASkXKWeQ&feature=related

| RaduRadu01 a răspuns:

Ema, vad ca esti o persoana care crede in Biblie si o cunoaste. Deci voi incerca sa iti raspund folosindu-ma tot de Biblie. Astazi toti murim, e adevarat. Spre deosebire de invataturile majoritatii religiilor, Scripturile invata ca la moarte omul INCETEAZA SA EXISTE. Nu merge in alt loc (rai, iad) si nu se reincarneaza. " Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.  Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune." - Eclesiastul 9:5, 6, 10. Sufletul un este o parte imateriala a omului si nu supravietuieste mortii corpului. "Sufletul care păcătuieşte, acela va muri." - Ezechiel 18:4. Cum toti pacatuim, toti murim (Romani 5:12). Totusi asta nu inseamna ca totul se sfarseste cu viata actuala. Speranta invierii este clar enuntata in Biblie. Isus Cristos a spus: "Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său şi vor ieşi afară: cei care au făcut lucruri bune, pentru o înviere a vieţii, iar cei care au practicat lucruri rele, pentru o înviere a judecăţii." - Ioan 5:28, 29. Remarca te rog ca versetul nu spune ca cei morti vor merge undeva, vor urca in cer, ci pur si simplu ca vor invia aici pe pamant. Atunci, scopul initial al lui Dumnezeu cu privire la pamant, adica acela de a umple pamantul cu descendentii perfecti ai lui Adam si ai Evei care sa traiasca vesnic in conditii identice cu cele din gradina Edenului, se va implini. "Cei drepţi vor moşteni pământul
şi vor locui pentru totdeauna pe el." - Psalmul 37:29. Cei drepti vor locui pentru vesnicie aici, pe pamant, dar nu in conditiile actuale caci viata ar fi un chin pentru multi, ci in conditii perfecte. Isaia 35:5-7; 65:20-23 si Apocalipsa 21:3-5 sunt doar cateva dintre versetele care descriu cum va fi viata atunci. Sper ca acolo sa-mi petrec vesnicia.winking. Mi-ar face placere sa mai discutam pe tema asta happy.

| Lycanum a răspuns:

E simplu: iad sau rai.

| DennDenniii a răspuns:

Da tot timpu m`am gandit ...cred ca o sa tronesc alaturi de Draku in Iad!