| Aflorin a întrebat:

Ne va afecta pe noi cand galaxia Andromeda se va ciocni cu Calea Lactee peste 5.000.000 ani?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Probabil ca da ...probabil ca nu.
Atunci cand 2 galaxii se ciocnesc, sistemele solare pot sa fie imprastiate sau expulzate in spatiul inter-stelar de fortele gravitationale ce se manifesta in ciocnire.
Dar asta nu e un factor decisiv...pentru ca galaxiile sunt mari...foarte mari, si deci oricat de dense ar parea, in realitate pot exista distante de ani lumina intre 2 sisteme solare.
Asta ar insemna ca un impact ar putea sa nu aiba nici un efect.
Sistemul nostru solar ar putea pur si simplu sa treaca prin acea galaxie fara sa atinga nimic.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Shammal a răspuns:

Deja ne afecteaza, un eveniment "viitor" are impact asupra "trecutului", prezentului; existenta noastra acum, aici a influentat formarea planetei acum 4, 57 miliarde de ani

| Dreamer a răspuns:

Peste 5.000.000 de ani vom fi in alta galaxie sau nu vom mai exista sau ne vom transfera identitatea in niste supercomputere ratacite prin Univers.

PS: 5.000.000 de ani?! - 4.999.999, hai sa fim seriosi, ai auzit niste notiuni aberante, crezi ca putem face niste astfel de masuratori atat de exacte. Universul este intr-o continua schimbare si cateodata intre ciocnirea a doua galaxii aflate la distante imense una fata de celelalte cred ca si o deviere din a mia parte a unui milimicron poate face diferenta.

| sabin89 a răspuns:

Pai crezi ca vom fi in viata pe vremea aia?

| Thunderstruck a răspuns:

Gandeste-te ca in 100 si ceva de ani de cand s-a inventat primul avion, avem avioane care au intrecut viteza sunetului, am ajuns pe Luna, am trimis curiosity pe Marte.Imagineaza-ti ce o sa facem peste 200, 300 de ani.E impresionant, nu? Dar peste 5.000.000 de ani ce vom face? Cred ca depasirea vitezei luminii va fi un lucru la ordinea zilei pentru orice om.Lumea evolueaza.

| RAY a răspuns:

Da ne va deranja din somnul morti

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns:

Nu-mi pasă de asta în momentul de faţă, oricum n-apuc vremea aceea. laughing

| ThePathWalker a răspuns (pentru Delicacy):

Foarte delicat

| Delicacy a răspuns (pentru ThePathWalker):

Dar cum ai vrea să fie răspunsul? thinking

| ThePathWalker a răspuns (pentru Delicacy):

Tu sti uite cum te chemă.winking

| Zeflemitoarea a răspuns:

O să fiu prea moartă atunci.

| ovidiu8msn a răspuns:

Normal. Totul se va duce pe rapa. Dar cred ca omenirea va pleca pe alte planete pana atunci.

| Loner a răspuns:

Dar de ce iti faci tu griji acum ce se va intampla peste 5.000.000 de ani?

| Mariusss93 a răspuns:

Nu prea cred. Noi vom fi morti. Mii sau chiar milioane de generatii vor "trece dincolo" pana atunci.

Si in plus, poate in 5 milioane de ani, daca Pamantul nu este eradicat pana atunci, poate se va creea o tehnologie puternica. happy

Totusi, pui intrebari la care nimeni nu ti-ar putea raspunde.

De fapt, stiu pe cineva care ti-ar putea raspunde.

Doctor Who. Cauta-l. happy