| willwill a întrebat:

Cate stele contine galaxia calea lactee?

Răspuns Câştigător
| DuTzZ a răspuns:

Deci.n-a stat nimeni sa le numere laughing (glumesc big grin)

| willwill explică (pentru DuTzZ):

Si cred ca ai dreptate nimeni nu stie cate sunt

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

200 de miliarde de stele, vrei documentare astronomice?

| sublime89 a răspuns:

Undeva intre 100 de miliarde si 400 de miliarde.

| stlucian a răspuns:

Galaxia noastră este domiciliul Soarelui și al altor 200 de miliarde de stele, mii de nebuloase și roiuri stelare. Este o structura gigantică având 100.000 de ani lumină în diametru și doar 1000 de ani lumină grosime. Este un imens disc stelar în care sute de miliarde de stele se rotesc în jurul centrului galactic.

Mai multe:

http://www.astro-urseanu.ro/galaxia.html

| BybyxBianca a răspuns:

O întrebare prea mare pentru gândirea omenească. Cel puțin până în prezent!

| DuTzZ a răspuns:

Centrul galaxiei este format din stele bătrâne concentrate în grupuri cu formă sferică. Galaxia noastră are aproximativ 200 astfel de grupuri, dintre care mai cunoscute nu sunt decât 150.

| willwill explică (pentru DuTzZ):

Nu cred ca stie nimeni.Ce scrie pe Wikipedia e total eronat.Ei fac doar presupuneri nu cred ca stie cineva cu adevarat