| NoShit a întrebat:

"Nimeni nu se naşte cu ura faţă de altă persoană din cauza culorii pielii, a trecutului sau a religiei. Oamenii învaţă să urască şi, dacă pot învăţa să urască, pot fi învăţaţi şi să iubească, pentru că iubirea ajunge mai uşor în inima omului decât duşmănia." - Nelson Mandela
Ce părere aveţi? Credeţi că ultima parte este valabilă pentru toţi oamenii?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Așa e. Pe timpului războiului, de exemplu, copiii celor din "tabere diferite" se împrieteneau și se jucau nestingheriți, în timp ce părinții lor se urau de moarte.
Copiii nu au astfel de prejudecăți. Sunt curați. În timp, însă, li se implantează de către adulți ura în cap. Și duc această ură din generație în generație...

Și da, ultima parte este discutabilă.

| NoShit explică (pentru NOname):

Ai dreptate. Îmi aminteşte de un film pe acelaşi subiect, pe care îl recomand: The Boy in the Striped Pyjamas.

| NOname a răspuns (pentru NoShit):

Mulțumesc. O să-l vizionez neapărat. Mi l-am pus pe lista de așteptare.
Și ca să-ți întorc favoarea, și în "Schindler's List" găsești câteva secvențe pe această temă.

| harciog a răspuns:

Prea multe cuvinte pentru a demonstra ceva inutil. Spun inutil pentru ca singura demonstratie este ca traim totusi.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ia iubeşte tu ţiganii care fac baie în fântânile arteziene din centrul oraşului...

| NoShit explică (pentru Woodenpints91):

Asta cu fântânile arteziene n-o ştiam, mi s-a întâmplat doar să fiu scuipată pe stradă de o gaşcă de ţigănuşi şmecheraşi. Puţin mă interesează totuşi moda care o adoptă. Şi nu, nu-i iubesc şi încerc să-i ignor pe cei care nu-mi inspiră civilizaţie, aşa cum fac şi cu cocălăraşii noştri.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NoShit):

Dacă-i ignori,ei au impresia că e ok să procedeze aşa. I-am ignorat atâţia ani,şi tot nu s-a schimbat nimic.
Data viitoare când te mai scuipă un tigănuş,dă-i un picior în gât de să nu mai poată vorbi (sau respira,acum cum îi este norocul),să vedem dacă va imi face şi a doua oară la fel.
Şi nu-ţi fie teamă dacă-s mai mulţi, când atacă în haită (sau în cazul lor, stol), deja reiese că-s fricoşi. Ceilalţi vor fugi să nu păţească la fel, nu sare niciunul, aşa cum crede lumea.
Ţiganii se bat şi se omoară mai mult între ei. Nu toţi odată din păcate.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru lolosaurus):

Puţin îmi pasă de ce educaţie au primit sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru lolosaurus):

Am zis că puţin îmi pasă dacă ţiganii au primit sau nu educatie, ura mea pentru ei e aceeaşi.

Răspuns utilizator avertizat
| RhoOphiuchi a răspuns:

Nu e nimeni, de fapt, rasist din cauza culorii pielii in sinea ei ori a religiei cuiva doar prin numele ei. Rasismul (care poate insemna doar intoleranta, nu neaparat ura) apare din cauza diferentelor culturale care adesea sunt tiparite genetic (psihologia evolutionista explica asta). Europenii au trait mii se ani pe un continent cu un anumit climat si relief =>i-a facut sa fie intr-un fel distinct si specific. La fel africanii, nativii sud americani, eschimosii, asiaticii, etc. Diferentele alea se regasesc in comportament, comportamentul fiind dezvoltat tot pe cale genetica ca suma a reactiilor pe care corpurile nativilor dintr-o anumita zona le dadea in relatie cu stimulii specifici acelei zone. Europenii de exemplu tind sa aiba un simt de morala si onoare foarte crescut, si o agresivitate scazuta. Unele dintre celelalte rase, invers. Si sunt diferentele culturale pe langa cele genetice. Chestiile astea impiedica convietuirea pasnica, visul multi-culti e o prostie.

| Încrucişătorul a răspuns:

Din pacate, ultima parte nu mai poate fi valabila.
Oricat de mult ne-am dori, oricat de mult am urmari propagande de a nu mai fii ...fob e deja inutil.
Deja, noi am fost indoctrinati bine cu prejudicii, stereotipuri si oligofrenie, in educatie, in mass-media, in relatii etc.

Deja, daca imi permiti, am fost divizati. Urmeaza cucerirea...

| MeinSieg a răspuns:

Sincer, mai usor urasc lumea decat sa o agreez sau iubesc. Deci, nu cred ca e valabil.

| Reek54 a răspuns:

Cum ca iubirea ajunge mai repede in sufletul omului?, Nu..nu cred ca este valabila pentru toti oamenii.

| NoShit explică:

Nu ai cum să te naşti cu ura. Nu te auzi ce prostie mare zici? Asta ar însemna că fătul cu părinţi albi încă de pe masa de spital la maternitate o urăşte pe asistenta lui de culoare care a asistat la naştere.
Apoi zici că ţine de personalitate. Păi cum îi până la urmă? Te naşti cu o personalitate, asta vrei să afirmi?

| AlbaAura a răspuns:

Ura este un sentiment la fel de durabil ca si iubirea.In orice iubire este si un sambure de ura inconstienta care nu iarta individualitatii noastre aservirea ei unei individualitati straine.Si in iubire si in ura, o parte din sufletul nostru scapa neatins.Egoismul are grija sa ni-l pastreze pentru noi insine. Iubirea e adevarata si sincera atunci cand poate sa-i faca pe oameni egali.

| thebeggar a răspuns:

Dacă un grăunte de nisip pe plajă ar lucii ca un luceafăr, l-ai urma? Nordul nu există...

| Synapse a răspuns:

Fii ca un panda:el este alb,el este negru, el aste asian. Oricum, daca ar fi sa tina o arma in "mana" ar tine-o cu partea neagra, deci tot un fel de rasism indus ar fi.Ura se naste din actiuni, nu din aspect.

Răspuns utilizator avertizat