| AleeYourLove a întrebat:

Nu ar trebui ca imediat inainte de rasaritul si imediat dupa apusul soarelui sa fie intruneric? Totusi, nu e. De ce oare?
Dau Funda :*

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Se intimpla ce spui tu la ecuator.Aciolo atunci cind soarele rasare apare brusc asa deodata si chiar fix pe mijlocul cerului si cind vinea seara cade brusc deodata.In rest se intimpla cum vezi si tu pe la noi.

| faringosept a răspuns (pentru relian):

"...In rest se intimpla cum vezi si tu pe la noi. "
Viteza de rotatie descrescand cu cat ne indepartam de ecuator, efectul acesta nu este la fel "la noi", asa cum este de exemplu, la tropice.

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Pentru ca lumina nu dispare ci e bruiata, daca tu ai un bec in spatele unui dulap, becul fiind aprins lumina nu dispare, se reflecta + ca pamantul are forma rotunda deci este luminat mai bine decat un corp cu forma patratoasa.

| ayo8207 a răspuns:

1: Axa Pamantului este inclinata.
2: Lumina se reflecta in atmosfera, anjungand la suprafata planetei(de asta vezi cerul portocaliu, pentru ca fasciculul parcurge o distanta mai mare, deci componenta albastra a luminii este difuzata mai puternic)

| faringosept a răspuns:

Datorita refractiei produse de atmosfera asupra razelor de lumina