| anonim_4396 a întrebat:

Nu ne întreabă nimeni dacă vrem să ne naştem. Nu ne întreabă nimeni dacă vrem să trăim şi nu ne-ntreabă nimeni dacă vrem să murim. Dar dac-ar face-o.tu ce-ai răspunde?

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vreau să trăiesc. Nu contează cât, dar să trăiesc bine.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Daca vrei sa traiesti si mai bine treci si pe la balaceala, iti promit o partida de zbenguiala de nici in tot raiul n-o gasesti.

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Bună, Hombre.
Iartă-mă că nu tac, dar chiar și cea mai bună glumă, repetată la nesfârșit devine proastă.
Îmi dau seama că e amprenta ta personală, dar parcă aș vedea-o folosită mai rar, ca să mai recupereze din farmec și să redevină amuzantă.
(E vară, e soare, hai cu toți la mare... )
Pa, pa.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Sa te ierte popa, din partea mea poti sa vorbesti cat vrei ca d'aia ai gura, da ce s-a intamplat ai dormit dezvelita?
"E vara, e soare, hai cu toti lamare" vezi, gandul tot la balaceala iti este.

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Da, dar mi-s sătulă de jacuzzi. Voiesc diversitate. Plus, devenise cam prea aglomerat. Cred că strânseşi în el toată jumătatea frumoasă a site-ului. Hai mai bine la mare!

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Jacuzzarie inchisa, plec la mare.

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Aşa!

April
| April a răspuns:

Da.
Nu.

| harciog a răspuns:

Singurul raspuns;"Ma scuzi te rog, n-am timp sa raspund, ca-s prea ocupat cu toate trei pe cap".

| Dumnezău a răspuns:

Oscilez.Sunt instabil, contrar.Cateodata,urmez exemplul lui Mercury din rapsodia sa de geniu,spunandu-mi,asemeni lui "sometimes i wish i've never been born at all".Nu prea pretuiesc viata,nici a mea,nici a celorlalti,in general.E un interval de timp infim,pe care il pretuim prea mult,fiind tot ce avem, dar cred ca vine momentul sa ne intrebam: Este cu adevarat viata tot ce avem, sau intervin suplimente care nici nu ne trec in minte? Viata mea, a ta, a 7 miliarde e infima,capata pret,in ochii catorva,in special,in ochii celui ce-o traieste,dar fata de ceea ce Negura Bunget numeste "varstele pamantului" e un mizilic,demn de luat in deradere.

Totusi, o alta latura a mea stie si incearca sa combata o alta, spunandu-mi constant ca viata reprezinta singura sanse de materializare concreta, ca dupa ne facem tarana, si revenim intr-un ciclu ce ne transforma inevitabil in humus.

Fiecare parte vrea ceva.Si nu cred ca sunt active doar in cazul meu.Fiecare le are mai mult sau mai putina, una fiind un kamikaze lipsit de "suflet" ce nu prea pretuieste nimic, cealalta fiind un boem incurabil, ce picteaza viata ca o lady fascinanta, ce nu trebuie lasata singura si trebuie stimulata fara oprire.E greu sa te hotarasti.

| Jameson a răspuns:

Nu as vrea sa ma nasc, asta as raspunde.
Atunci celelalte intrebari nu au raspuns.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! pai nici mama nu a intrebat daca vrea sa se nasca si totusi exista, la randul ei, a dat 3 nasteri, eu la randul meu am dat 2 nasteri...si cam atat, ai mei copii nu vor sa auda pentru moment de copilasi, vor cariera, etc...deci pentru tineret da e buna intrebarea ta, acum se face totul calculat..atat timp cat au avut si au strictul necesar in viata, nu vad de ce ar regreta ca au venit pe lume, si nici eu nu regret nimic.
O zi buna si frumoasa sa ai!

| Laurretta a răspuns:

N-aș fi vrut să mă fi născut, dar din moment ce sunt aici. vreau să trăiesc și să nu mor, deocamdată.

| Chrisz a răspuns:

Marea intrebare :"De ce?!". Oare asa ne e sortit? Dar oare exista aceasta soarta? Multe intrebari fara raspuns, multe raspunsuri necunoscute...As raspunde simplu : Not in this life!

| Rebbbeca a răspuns:

Noi suntem obisnuiti ca altcineva sa aleaga pentru noi.Le-as vrea pe toate deoarece oriunde unde voi pleca sau unde voi fi cu siguranta voi sti sa fiu fericita.

| MaliciousDeath a răspuns:

E absurd, absurd rău.
Noi oamenii... avem momente.Am zile când pur şi simplu vreau să dispar de pe faţa pământului,iar altele în care colcăie hormonii în mine şi ajung să spun "Ha,ha.Ce frumoasă e viaţa. Miracole, miracole peste tot.:o)"
Sincer, dacă o să mă stresez cu întrebări de genu', chiar o să înnebunesc...şi tu la fel, filozoafo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa ne impotrivim? Oricum nu avem alta sansa. Vrem sau nu, trebuie sa acceptam totul asa cum este.Nu te poate intreba cineva daca vrei sa te nasti pentru ca deja existi.Viata trebuie traita, cu bune si rele.

| DimLight a răspuns:

Daca ma intreaba? nu i-as da un raspuns pentru ca pot sa-l schimb pe parcurs, insa cum nu ai nici un drept in a alege nici cei din jurul tau nu ar trebui sa iti impuna sau sa te contrazica daca vrei sa nu mai existi, totusi un caz de gen e greu si necesita o stare extrema

| RyGoLeTa a răspuns:

Da vreau sa ma nasc ar fi frumos sa fiu o cantareata sa am bani si sa imi traiesc viata, vreau sa traiesc, daca as fii vedeta as face tot posibilul sa ajut oamenii saraci si sa protejez animalele.

| iKronstadt a răspuns:

N-as raspunde. Am altele pe cap.

| mihaitaLGP a răspuns:

Ciclul vietii, nimic nu se pierde nimic nu se consuma, totul se transforma.

Nu exista creator.
Viata este ceva unic.

| sabin89 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ce le stii tu pe toate, ca un om mare!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru sabin89):

Chiar nu stiu nimic, presupun cum presupune mai toata lumea.
Sunt liber sa urmez ce sistem de adevaruri vreau, nu?

Scuza-ma daca ti-am jignit zeul.
Dar am o intrebare, tu ce adevar urmezi?
Ce te face sa crezi ca zeul tau ala puternic si milostiv exista?

Daca poti sa-mi argumentezi intr-un mod logic si palpabil argumenteaza, daca nu abtine-te.

| sabin89 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Cum zici ca nu stii nimic? Ai afirmat clar si raspicat: "Nu exista creator". Punct. Deci stii, nu presupui. Stii ca un om mare, n-o mai da cotita. Si vezi ca ai dat-o in bara cu "jignirea zeului meu". Daca citeai mai bine raspunsurile si intrebarile mele, ai fi vazut ca sunt agnostic. Sunt cu principiul ala: Singurul lucru sigur e ca nimic nu e sigur.
O seara buna!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru sabin89):

Cand am zis ca nu stiu nimic, nu m-am referit la creator.

Am afirmat si inca sustin si voi sustine ca nu exista creator.

Subliniam in ansamblu.

| AshWorld a răspuns:

Chiar. Ai citit invitatia asta ciudata?

http://www.tpu.ro/......si-ce-fel/

Cine naiba ar vrea sa moara la cerere sau pentru ca te intreaba un dement? Cine nu-si pretuieste viata atunci sa moara, caci si-ar face un bine si lui si noua! Bineinteles ca pot fi oameni foarte suferinzi sau altii care considera ca si-au incheiat socotelile la o varsta avansata, care ar putea raspunde oricand cu DA, si pana si acestia ar trebui sa mai stea pe ganduri, insa presupun ca e vorba de oameni care inca isi traiesc viata cat pot ei de sanatosi, fericiti. Altfel spus: Nu mor caii cand vor cainii!

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Vreau sa m-a nasc, vreau sa traiesc, nu vreau sa mor.

| MeetTheMonster a răspuns:

Daca tear intreba daca vrem sa ne nastem nici n-am fi in stare sa ne dam seama ce am auzit. Intrebarea asta e de fapt o stare emotionala

| Roxy9809 a răspuns:

Sincer eu nu vreau a ma fi nascut.

| FeedMyFascination a răspuns:

Ca să te întrebe cineva dacă vrei să exişti, în mod inevitabil va trebui să exişti, pentru că nu îi poţi cere nimicului să aleagă. Iar odată ce ai existat, şi fiind om (adică prin natură curios), crezi că ai alege să redevii nimic?