| lalalalallll a întrebat:

Nu sunteti curiosi despre formarea spatiului? Adica, totul are un inceput, nu? Ce putea fi inainte de spatiu? Un gol? Sunt foarte curioasa, chiar daca nimeni nu poate afla ce s-a intamplat... Voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

In orice caz, spatiul, nu s-a format in urma curiozitatii.

| harciog a răspuns:

Nu sint curios doar de teoria adoptata de tine pentru ca ar fi prea mult sa spun sau sa cred ca ai totusi o teorie.

| Paulla a răspuns:

Dintr-un motiv sau altul, nu sunt deloc curioasă. Nu mă interesează cum s-a format spaţiul, în fond, chiar dacă aş şti nu m-ar ajuta cu nimic.

| Rapplex a răspuns:

Pai cum spui tu ca nu s`a gasit niciun raspuns, atunci automat curioziatea este echivalenta cu multimea vida.Parerea mea este ca nu avem capacitatea mentala(inteligenta) de a intelege acest proces.

| Wehrmacht a răspuns:

Era vid.Negru,nu era nimic inainte de big bang. Universul este in continua extindere.

| TheBlackCrystal a răspuns:

Pai cica la inceput a fost la fel un spatiu imens iar in centrul sau o planeta sa ceva de genu maaaaaaaaaaaaaaare.La un moment dat in centrul eu, in nucleul ei, au inceput sa aiba tot felul de reactii chimice si la un moment dat a explodat acea plneta. Acel moment se numeste Big Bang(marele bum sau ceva de genul asta) si asa s'au format planetele. Alt ceva nu stiu si sa stii ca ai pus o intrebare foarte buna dar vezi ca s'ar putea sa fie pe net detalii mai explicite decat ce ti'am zis eu.Da funda daca ai inteles ceva rolling on the floor!

| eXtreme21 a răspuns:

Nu a fost nimic decat un puct de marimea unei gamalii de ac, care dupa marea explozie (big-bang) s-a marit si a format tot ceea ce exista azi.

| allynna17allynna a răspuns (pentru eXtreme21):

Si inainte de punctul de gamalie ce a fost? dupa universul nostru. dupa galaxia noastra ce se afla? cate planete exista si cate galaxii?

| eXtreme21 a răspuns (pentru allynna17allynna):

Pai tocmai, ca galaxiile si planetele sau format dupa explozie, inainte de ea nu era nimic sau poate era dar nimeni nu stie de existenta a altceva.

| allynna17allynna a răspuns (pentru Kronix):

In primul rand: copy-paste si in al doilea rand ma refeream daca stie cineva ce se afla dupa toate astea? dupa tot ce a cercetat omul?

| Kronix a răspuns (pentru allynna17allynna):

In primul rand este copy paste din creier, se numeste astronomie. Daca vrei sa aflii cate planete care pot sustine viata foloseste ecuatia drake, cauta formula pe google, ca nu te dor degetutele.