| Blablablablablablablablablablablabla a întrebat:

Ce părere aveți despre țigani? Asa, de curioasă. happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt etnia care si-a pastrat cel mai mult traditiile de a lungul secolelor.
Meseriile lor fiind "injositoare" (s-au ocupat de animale, fierarit, olarie, dar si de muzica de petreceri), lumea le-a tratat ca "specie de talie joasa", cu tot ca au facut munca "de jos" in folosul celor mai instariti.
Inainte si in timpul celui de al 2-lea razboi mondial epurarea etnica a raspandit si adancit ura impotriva lor.
Dupa razboi marginalizarea lor a continuat, mai ales in estul Europei (in vest s-a reusit asimilarea lor mai bine). Aceasta marginalizare a condus la sanse reduse in societate incepand cu scolarizarea, urmat firesc si de sanse reduse in a ocupa functii mai insemnate - un cerc vicios greu de combatut.
Aceasta marginalizare nu s-a reusit sa fie invinsa nici pana in prezent, in mare parte din cauza necunoasterii obiceiurilor lor si ale pre-conceptiilor (asa cum se poate observa si din unele raspunsuri anterioare).

Personal cunosc mai multe etnii si pot sa afirm un singur lucru: printre fiecare sunt si oameni de incredere, cat si "uscaturi".
Functioneaza legea lui Om: daca esti om cu altii, si ei sunt la fel cu tine!
Intai trebuie sa intelegi partea cealalta si doar dupa aceea s-o critici!

74 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca-s oameni normali care se comporta cum trebuie in societate doar n-oi avea ceva cu ei doar pentru ca-i tigan ca n-am cu capulaughing

| RAY a răspuns:

Nu e vorba de tigani, traim intr o tara unde e anarhie nu democratie

| Freya1 a răspuns:

Depinde.Sunt si tigani ok pe care nu vezi ca sunt tingani, dar sunt si uni ce pur si simplu prin natura lor sunt rai, hoti, scursuri si jeguri.
Depinde de la om la om.

| LPCTSTR a răspuns:

Niște ființe care consumă oxigenul degeaba.
Mii și milioane de motive poți avea să nu agreezi sau să nu aderezi la mentalitatea cuiva, dar țiganii întrec absolut orice la capitolul nesimțire, indecență, rațiune și orgoliu.
Sunt niște ființe imposibil de abordat, care insuflă frică, frică care este automat dusă în zona controlului, ne controlează mintal, ne schimbă rațiunea.
Nu sunt eu rasist de felul meu, dar la capitolul țigani trenul cam deraiază, și când spun "deraiază", merge la capătul Universului și-napoi de 5 de ori.
Fază: stau la rând la magazin (nu market, magazin tip cutie tip extra-mini-market unde tu ceri și vânzătoarea se plimbă cu marfa), în față sunt 3 țigănoi, unul mai de 150-200 kg și alții bine făcuți, practic, țigănoii de care mereu îți va fi frică. Țin minte că se certau pe bani la momentul în care am venit pentru că nu știau să-i numere iar vanzătoarea mai-mai să înceapă să plângă de cât de proști sunt. Well, și-au amintit c-au uitat să ia bere și na', țiganu'-i țigan și asta e, a-nceput scandalul că "cine pune bani"; Fúcķing în magazin au început să țipe ca ultimele pisici în călduri unul la altul că "care-i berea bună și care nu". Au plecat, într-un hallelujah, prmii doi cioroi și batoza ultima lăsând o miasmă de vai de sfinții sfinților, but. nu degeaba am spus "batoză" pentru că fúcķing a trebuit să se întoarcă paralel cu ușa și s-a mai si frecat de ea...

Hey hey, ghici peste cine am dat când vorbeam de tehnologie, mai exact despre cum Apple te pune la o semi-mititica prin iOS.
Well, a apărut cioroiul https://www.tpu.ro/utilizator/abnpes care se dă cu capul de pereți dacă iRinichiu'/iBaniiFăcuțiDinTelefoaneȘiBicicleteFurate îi zice să o facă că cică "calitate" și na', cum Cookie păstrează limbajul în limitele decenței, am început să-i explic și tot așa până îmi trimite un mesaj în care mă "amneință" cu șatra și că vine cu mă-sa, cu batoza de tacso pregrătar de 100 kg, cu fratele, sora, vecinul, și mulți, mulți alții la minunata mea casă de pe Kepler22-b.
Și-a luat ignor respectuos libidinosul după alte mesaje în care i-am spus cât de bătut în cap este și acum sper că turbează de prostie.
Literally, pruncul avea un imens complex de superioritate, se credea mai ceva decât Dumnezeu.

Altă chestie care chiar mă deprimă: și acum, la fúcķing 00:30 au manelele de pe taraf în boxe date la maxim. Thanks termopane, nu îmi imaginez cum supraviețuiesc vecinii non-țigani de langă ei.

Ce am vrus să spun din toate astea: țiganul nu-i "om" și nici "animal", nici măcar "ființă pluricelulară" căci aș jigni celula.
Este trist, dar nimeni nu face nimic contra lor...

Oh, unde-i Mengele versiunea care iubește țiganii? Ne-ar scăpa și pe noi de paraziții ăștia...

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Stai aproape de locuinta tiganilor? In locul tau le aruncam vreo 2 cutii de petarde in curte sa creada ca sunt asaltati laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Thanks God și Doamen Ferește de o astfel de orgie...
Stau paralel cu ei, ei mai la stânga, siferența dintre case cred că-i de vreo 20-30 metri (un drum cam de 3-5 m un pârâu (stau în localitate deci e normal) secat de 2 m, un loc liber de aprox. 10 m și încă un drum cam de 3-5 metri; distanța de la gardul meu la al lor).

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

In locul tau chiar as face asta sincer, mi-as lua un prieten sau doi cu mine si as arunca vreo 4-5 petarde d-alea de bubuie tare rau de tot la ei in curte, aproape de geam sa zica aia ca sunt impuscati :))
Sau as arunca cateva seturi de petarde care bubuie in sir, gen https://www.ekopiro.ro/kalashnikov-20-lovituri/
Sunt destul de ieftine, 7 lei setul, daca dai vreo 30 de lei te bucuri cativa ani.
Am facut chestia asta odata, zbierau aia ca la taiere :))

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LPCTSTR):

Dacă amesteci româna cu engleza pari mai smecher/a sau? laughing)

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Draga mea, amestec de ori de cate ori mi se pare că nu provoc o hemoragie a retinei cuiva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-e frica de ei. Nu poti sa mergi pe strada ca un om normal prin zona mea, fara sa se ia un tigan de tine sau dupa tine, ca m-au urmarit o gramada pana acasa. Abia astept sa ma mut din orasul asta abject. Mijlocul de transport in comun e GROAZNIC din cauza lor. Nu putem avea nimic fain in orasul asta, ca isi bat joc de tot. Au rupt pana si bancile din statii si s-au batut cu ele intr-o seara. Fac o mizerie de nedescris. Mai si comenteaza aiurea. Te scuipa din mers etc.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru supadeceapa):

Si băieții romani nu s-au luat niciodata dupa tine?

| supadeceapa a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Sincer nu. Nu mi-a strigat niciunul in ureche pana acasa,, sa te ling in pz-da faaa'' pana acasa de 100 de ori cum au facut tiganii. Si alte chestii pe care nu pot sa le scriu aici

| Hdhdj a răspuns (pentru supadeceapa):

E bine ca esti tare in gura aici, dar in viata reala esti un fricos

| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

În viața reală nu stau la discuții cu păcănele ca tine rolling on the floor te împrăștii direct pe primul perete.

| Hdhdj a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce coincidență. Nici eu nu stau cu gunoaie ca tine.

| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

Poate ai niște fer de furat și te rețin.

| Hdhdj a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu am "fer" de furat, dar am o *** pe care dori sa ti o bag in gura

| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

Gay.

| Nemessys a răspuns:

Tigan, nu este ala care are culoarea mai,, neagra" a pielii. Tigan, poate sa fie si ala cu piele,, alba", daca ma intelegi. happy Dupa mine tigan este bineinteles ala care fura, bea, cerseste, este violent etc. Este trist cum unele persoane cu o alta culoare a pielii sunt bagate in aceeasi oala cu exemplele de mai sus, doar pentru ca au o culoare diferita, chiar daca ei sunt mai romani decat romanii. happy (adica oameni cu bun simti dar criticati de ceilalti ca sunt niste hoti, doar din cauza culorii). Ce trist...
Eu. ce parere pot sa am despre ei. De ce sa nu recunosc, cand vad un asa om, nu reactionez la fel cum as vedea unul cu pielea alba, dar sunt genul de persoana rabdatoare si sunt dispus sa stau, sa astept pentru a-l cunoaste. Iar dupa aceea culoarea nu mai are nicio importanta.
Cat despre cealalta categorie. Sincer nu ii suport. Mai ales ca se reproduc precum... Si nu inteleg ce mentalitate trebuie sa ai ca tu, avand 1 leu pe zi, sa faci 10 copii ca apoi sa-i chinui. Sa urle si sa fie violenti prin oras. (cand eram mai mic mi-au furat o minge G_G ).

| raMLesS a răspuns:

I-as gaza pe toti laughing

| Superior a răspuns:

Ca nu trebuie judecati dupa rasa, un roman, italian sau ce oi vrea tu poate fi la fel de porc ca un tigan.

| Yurisa a răspuns:

Una naspa laughing Din punctul meu de vedere ar trebui deportati pe insula si sa se manance intre ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt oameni. Cu bune și cu rele, ca unii sunt "sălbatici" de zici ca au venit dintr-o lume izolata de oameni și nu știu sa se adapteze în societate și alții sunt cu bun simț, muncitori și cu simțul răspunderii ca și ceilalți oameni de astfel. Unii au tradițiile lor prostești și învechite, alții spera la un viitor civilizat și emancipat. Adică ca orice pădure, cu uscaturile ei. Tu, ce părere ai despre ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vor sa se adapteze. Sunt doar uscaturi. Fff putini oameni ok si muncitori

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru anonim_4396):

Eu, cred ca toți sunt oameni, fie chinezi romani tigani englezi sau orice alta nationalitate are. Fiecare padure isi are uscaturile ei. Dar toți ii baga in aceeasi oală. Români nu fura, nu înjura sau nu fac ceea ce fac tiganii?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

De ce le iei apărarea?
Să înțeleg că stai într-un tărâm magic unde nu există țigani?
Ori ești și tu țigancă?
Dacă ești, și cel mai probabil, aparții de acea etnie, prima mea dorință ar fi ca rasa voastră să fie eradicată complet indiferent de X și Y care sunt celebritatea Z, just so you know cât de paraziți sunteți.
Dacă nu ești, te consider o persoană fără valoare, jegurile alea nu ar trebui să mai respire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Ba da. Și chiar mai multe. Nu vei vedea niciodată ca un țigan sa își violeze sora, mama, fata, verișoara. Nu vei vedea țigan care sa se certe pe avere sau abia aștepta să îi moara părintele ca sa ii rămână averea etc. Și sunt multe alte chestii pe care un țigan nu le-ar face. În plus, dacă stai sa te gandesti: pomohaci e roman, polițistul pedofil e roman, cele care își omoară copiii sau ii arunca la gunoi sunt românce și tot asa. Cei ce vând tara sunt romani etc. Dar chestia e ca noi ii vedem doar pe țigani ca fac tara de ras pentru ceea ce fac. Dar adevărul ca și romanii fura sau fac lucruri ilegale. In, părerea mea ca toți sunt oameni. Indiferent de naționalitate sau etnie. Și sigur, fiecare are greșelile lui. Nimeni nu e perfect!

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vei vedea niciodată ca un țigan sa își violeze sora, mama, fata, verișoara. - sper ca esti sarcastica
Nu vei vedea țigan care sa se certe pe avere sau abia aștepta să îi moara părintele ca sa ii rămână averea etc. - pentru ca sunt saraci

noi ii vedem doar pe țigani ca fac tara de ras pentru ceea ce fac. - nu noi, cei din afara ne catalogheaza pe TOTI ca fiind tigani, din cauza lor. uita-te mai des la stiri

Pomohaci e roman, si ca el sunt inca 10000 de tigani, dar nu au functie de preot, pentru ca n-au educatie sa ajunga pana acolo.

Sunt si romani nebuni, dar hai sa nu punem balanta intre noi si ei.

părerea mea ca toți sunt oameni - nu, nu toti sunt oameni. nici printre romani nu sunt toti oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

"părerea mea ca toți sunt oameni - nu, nu toti sunt oameni. nici printre romani nu sunt toti oameni"
Singura parte cu care sunt de acord. Pentru ca eu cunosc țigani care sunt exact asa cum i-am descris. Și mai e Andra care e mândria tarii noastre în materie de muzica, connect'r și velea, care și ei la rândul lor câștiga "o pâine" muncind. Și dacă crezi ca muzica pe care o canta ei nu e ceva cu care sa ne mândrim, (nu știu părerea ta, dau un exemplu) cel puțin e de apreciat efortul pe care îl depun, nopțile nedormite, zile poate nemâncate, orele interminabile petrecute în studiouri și tot ce mai tine de ceea ce fac ei. Și da, romani am cunoscut mulți cu 2 fete, am văzut romani furând, vadeam în orașul meu natal, clanuri de asa ziși smecheri care te agresau fizic și verba degeaba, trecând pe strada. Și multe altele pe care dacă stau sa le enumăr, ocup câteva paginihappy. Deci, fiecare are părerea lui din exprientele pe care le-a avut. Nu vreau sa le iau partea sau ceva, știu ca sunt țigani de care ești îngrozit sa te întâlnești cu ei dar sunt și romani care te fac sa îți fie rușine din ce tara faci parte. În concluzie, România e plina de scursuri de oameni. Fie de etnie sau nu.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Andra, mandria tarii noastre? Connect'r? I'm out.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pa! Si aaaaa vezi ca te-ai murdărit de putina engleza pe la gura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, Andra e mândria tarii noastre. Putini au reușit sa cânte cu atâția artiști străini, cum a reușit Andra. A avansat în lumea muzicii plin munca și talent, nu prin patul cine știe cui. Și sunt multe de spus despre ea. Da e țiganca dar a spălat rușinea multora din etnia lor... Puține artiste românce s-au căsătorit și au avut o familie și continua în aceeași format familiar de atâția ani ca și Andra. (bine, asta e alta poveste) dacă a-ți încerca să îi cunoașteți, crede-mă ca a-ți vedea ca unii chiar au calități de om. Dar sigur trebuie sa găsești persoana potrivita.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Olimpicii sunt mandria tarii noastre. Medicii sunt. Scriitorii. Dar dupa cum te vad nu cred ca te prea intereseaza cartea.

Zici ca e singura care s- a maritat. Si cu cine, cu Maruta, care are emisiunea aia infecta? Nu a spalat nimic cand a ales sa se casatoreasca cu un scandalagiu.
Inna e cea mai cunoscuta international, nu Andra. Alexandra Stan. Pana si Madalina Ghenea e mai cunoscuta decat Andra.
Am 1000 de motive sa fiu mandra ca sunt romanca, dar cu Andra nu o sa ma mandresc niciodata doar pentru ca s-a casatorit lol

,, Si aaaaa vezi ca te-ai murdărit de putina engleza pe la gura.''
Esti genul ala de persoana mediocra pentru care e o rusine sa stii doua limbi, de asta e Andra mandria tarii tale, ca nu stii mai mult rolling on the floor. Te inteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

1, Am și spus într-un mesaj de mai sus și dacă nu ma înșel, tot ție. Mândria țării în materie de muzica și nu orice muzica, ci cea pe care o canta ea.
2, e respectabil ca o femeie sa se căsătorească și sa întemeieze o familie etc. Și sa rămână în acea relație nu ca celelalte cupluri care după 3-5 luni, 1 an, NSA renunțe și sa ajungă la divorț. Dacă asa vrei tu sa fi puțin mai nesimțită și rea și sa arunci cu jigniri degeaba, e treaba ta. Dar am specificat motivele pentru care am lăudat-o. 3, crede-mă ca știu in afara de romana, 5 limbi pe care le vorbesc fluent. Dar nu ma dau mare cu asta pe la toate colturile. Le foflosec acolo unde e nevoie, ca doar de asta am învățat. Nu ca să comentez pe site-uri cu 2 vorbe în romana și 2 în engleza sau celelalte limbi.

3, lasă frustrările deoparte și bucurate de viata! Fii fericita și nu mai comenta pe site-uri cu asa patos. Nu lua problemele altora de pe site-uri cu tine, în minte și în casa. Îți vor face doar rău.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

3. de unde ai ajuns tu la concluzia asta? laughing

2. stii 5 limbi, dar nu stii sa pui o cratima la bucura-te. ma lasi? care-i problema ca folosesc 2 cuvinte in romana, 2 in engleza? pot sa folosesc si-n japoneza, dar cred ca te depaseste. engleza stie oricine, numai pe complexati ii deranjeaza chestia asta.

1. vezi ca nu stii nici sa numeri rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mi-am pierdut timpul degeaba. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O au in sânge la "cântatul la pian" dar pot fi oameni foarte sufletiști! Asta din ce am văzut eu pana acumwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca-mi permite regulamentul TPU sa-mi exprim scarba fata de aceste persoane.

Vara asta am stat la bunica-mea intr-un sat de langa Sibiu am facut curat si am aruncat niste mobila si aparatura casnica in stare destul de buna (un frigider. un prajitor de paine. fier de calcat. mixer. resouri. tot felul de chestii). Pentru ca nu aveam ce face cu ele, am zis sa le donez la tigani. A doua zi, frumosii si desteptii de ei, educatii choorului, au venit sa imi ceara bani. happy Ca m-au,, scapat'' de obiecte aproape noi-noute.
,, Da, doamna, dar le-am carat"
,, Le-ati carat pentru voi, nu pentru mine, ca eu puteam sa le arunc la gunoi, si sa le luati de acolo, acelasi lucru era''
,, Da, doamna, dar au fost grele''
,, Si daca le luati din ghena erau la fel de grele''
etc
Discutie interminabila despre cum merita ei platiti dupa ce au primit atata pomana.
Adica in loc sa aprecieze, rahatii, ca le-am mobilat bucataria mai vor si bani... incredibila logica lor de nesimtiti. Le-am zis sa le vanda ca sunt noi daca nu au ce face cu ele si nici asta nu le-a convenit.
Data viitoare le pun pe OLX.

Tot restul verii ne-au bantuit. De 2 ori pe zi veneau sa intrebe ce mai avem.
Am schimbat iala la poarta ca m-am trezit cu ei in casa, mortii lor.
La tigani le dai un deget iti iau toata mana si iti mai cer una. Am vrut sa fac o fapta buna si m-am ales doar cu nervi.

Imi pare rau de copiii lor ca ei n-au nicio vina si o sa le adopte comportamentul.

A si mi-a zis o tiganca sa-i mananc poola ca nu vreau sa cumpar covor de la ea rolling on the floor

Imi iau ban permanent pe TPU daca ma apuc sa-mi spun parerea despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=liOyms3zuJs

Au facut langa mine o scoala pentru tigani, renovata frumos, am donat si eu pentru ea. Acum arata ca un WC public si asta spune tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim cultura
https://www.facebook.com/....../photo.php

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăştia trebuie gazaţi toţi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TIGANI= INDIENI RENEGATI
Uitativa la fizic/traditii, de asemenea si limba Tiganeasca este asemanatoare limbii indiene
Documentele sugereaza ca ar fi fost alungati din nordul indiei (de mongoli). Ajuns pe aceste meleaguri s-au raspandit prin toate tariile dar aici in Romania au gasit mai multe zone putin populate asa s-au stabilit in numar mult mai mare decat in alte tari. In special in Transylvania unde populatia locala a fost decimata de invazia Mongola. undeva la 50% din populatia totala a ungariei a pierit in invazia mongola, Zonele periferice Transilvania fiind cea mai afectata

| JustCosmin a răspuns:

"E" si ei oameni big grin

| Iunix a răspuns:

Din păcate nu pot să-mi exprim sincer opinia mea despre ei.

| Iunix a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Răspunsul ar putea fi considerat rasist şi atunci nu aveam chef să dau un răspuns diplomat.

| Kerre a răspuns:

Neste uameni bun la suflete.

| alex15ccc a răspuns:

Mai bine ma abtin...

| Doja a răspuns:

Sunt doua tipuri de tigani: aia mestesugari/lautari cu care n-are nimeni nimic, si restul care fura, omoara, jefuiesc, dau in cap.

Pe aia din categoria a doua (cea mai numeroasa) ii urasc toti, inclusiv mestesugarii lor.

In caz ca nu stiti de ce, dati click pe aceasta poza ca sa vedeti diferenta. 70 pentru perform IQ e limita pentru retardare mentala, iar sub 83 nu poti invata sa faci nimic productiv.

https://lh4.ggpht.com/......25255D.jpg

| deadhoe a răspuns:

Esti tiganca?

| Drsss a răspuns:

Inafara fapului că ne fac de rusine peste tot, o părere deloc bună.

| Elinelaaaa a răspuns (pentru Drsss):

Romanul e mai presus sau ce?

| supadeceapa a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Da, este.

| supadeceapa a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Oricine e mai presus decat ei. Numai cu India se mai aseamana, dar pana si aia au o cultura. Mai scriu si ei carti, mai produc si ei un rahat.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Drsss):

Românii nu ne fac de rusine? big grin

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Elinelaaaa):

Romanul nu e mai presus cu absolut nimic... Toți sunt egali!

| Drsss a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Să înțeleg că le iei apărarea unor ciori care dau în cap, fură, miros urât, se ia de tine fără nici un motiv pe strada etc.
Eşti cumva țigan/că de le iei aşa apărarea? Mai e să îi incurajezi.

| Theo94 a răspuns (pentru Drsss):

"Eşti cumva țigan/că de le iei aşa apărarea? Mai e să îi incurajezi."
Este, a spus ea intr-un comentariu la alta intrebare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Theo94):

Tristuț...
Și acum cere părerea despre semenii săi rolling on the floor

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Drsss):

Da, sunt țigancă. Dar nu le iau apărarea, sunt unii care chiar irosesc aerul degeaba pe acest pământ. Și de asta și urăsc faptul ca sunt țigancă. Pentru ca, voi românii îi băgați pe toți în aceeași oala!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Fugi la unguri!

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LPCTSTR):

Hei... Îmi pare rău că va deranjat întrebarea mea. Vroiam doar sa vad câtă capacitate aveți. De ce ne băgați pe toți în aceeași oala, ca nu înțeleg! Totuși, familia mea nu fura, nu înjură nu poartă fuste din alea pana în pământ.Sunt totuși civilizați, au un job civilizat, lucrează pentru banii pe care îi au! la fel și rudele mele, ba chiar verișoara mea e polițistă. Deci, de ce? Sunt țigani, rai.De tot rahatul.Dar am cunoscut și români care, ma scuzați dar sunt mai țigani decât țiganii. Nu ma cert cu nimeni, nu iau apărarea nimănui, pur și simplu am văzut aici o întrebare în legătură cu țiganii și toți înjurau și le făceau în toate felurile. Eu una, nu sunt neagra, urâtă nu înjur. Sunt alba, respect pe cine ma respecta și muncesc pentru mâncarea care o mănânc!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Asta zici tu, perspectiva se schimbă când ești în poziția acuzatului.
Nu spunea nimeni că "românii sunt mai presus" dacă țiganii nu adoptau mentalitatea de javră, de om prost și multe, incredibil de multe altele, nu?
Gândește puțin, nu noi am ales să vă marcăm drept niște scîrbe, rasa voastră a ales asta, a demonstrat și nu s-a sfiit să continue.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Măi, mă bucur că spui asta și mă bucur că încă mai sunt organisme pluricelulare care dovedesc că sunt "oameni".
Însă... ești sigură că vorbești de o generalizare?
Spre exemplu, eu stau într-o localitate ce poate fi numită "oraș" iar aici toți, dar absolut toți țiganii sunt mai mult sau mai puțin așa cum am spus și așa cum au spus și alții.
În general m-am referit la masculi și țigăncile tip-prințese cu burtă și fuste numai bune de ascuns baxuri de bere din magazinele inconștienților care nu realizează că lasă cei mai buni hoți în magazin, țigănușele respectiv țigăncile par niște fete chinuite de soartă, mai sfioase.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LPCTSTR):

In fine... Cum zici tu

| Drsss a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Dacă familia ta este cinstită aşa cum spui, felicitari! Poate că sunteți foarte puțini cinstiți, dar majoritatea țiganilor şi-au făcut palate din ajutarele sociale, au maşini de sute de mii de euro şi dacă le dai un pix în mână şi îi pui sa işi scrie numele, habar n-au!
De asta nu îi suportăm happy

| HerculePoirot a răspuns:

N-ai ce sa le faci.Sunt ca niste paraziti nemuritori.Singura noastra solutie e sa inghitim in sec si sa ii acceptam asa cum sunt ei.Cel putin pana cand cineva o sa puna in aplicare ideea eradicarii lor.

| Afurisenia a răspuns:

As zice si eu ca majoritatea: "au si ei oameni buni si rai, blablabla". Dar, ei vor sa fie rai, murdari, violenti, hoti, etc. Asta tine de "cultura" lor. Asa sunt educati.
Eu spun ca tigan te face comportamentul, nu culoarea.

| Neutrull a răspuns:

Sunt distrusi rau. Atata timp cat fierul e fier, nu "fer".
Mie mi s-a furat bicicleta. Am lasat-o in rastel si am incuiat-o bine si la intoarcere era nunai roata care o fost bagata in rastel, restul a fost furat. Ce sa zic, scarbosenii si crepaciuni

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Neutrull):

Si de unde stii ca nu ti-a furat un roman bicicleta si un țigan a facut-o?

| Elinelaaaa a răspuns:

Pareri de rau nu am, sunt oameni ca oricare dintre noi.

| Man_Eduard_1996 a răspuns:

Sincer sa fiu, eu nu am avut antecedente neplacute cu ei, din perspectiva unui roman vorbesc. Mereu m-am inteles cu ei, multi prieteni de ai mei sunt tigani, chiar si iubita mea este tiganca, apreciez la familia iubitei mele, faptul ca, sunt tigani civilizati, nu gasesc unul sa miroasa in casa aia, toti miros foarte frumos, nu a transpiratie si mai stiu eu ce, eu am crescut de mic printre ei, poate de aia ma inteleg acum cu ei, ca stiu cum sa ii iau si cum sa comunic cu ei cat sa nu am probleme, si in final rezultatul e chiar bun, chiar prietenie in unele cazuri. Vis-a-vis de familia iubitei mele, tatal ei e un om cu putina scoala, dar totusi foloseste un vocabular elevat, mai ales ca regreta in fiecare zi ca nu a facut mai multa scoala, in prezent prietena mea e la liceu si vrea sa faca si facultatea, iar un verisor de a lui iubita mea, este om de afaceri si are 3 facultati. Deci nu judec un om dupa etnie, in cazul meu tiganii au fost niste prieteni, nu am avut intamplari neplacute cu ei niciodata si chiar am cunoscut multi tigani la viata mea pana acum, deci parerea mea este una buna despre ei.