| sabin89 a întrebat:

O problemă de sfârșit de săptămnă. Nu e temă happy Nici eu nu am găsit încă soluția, dar mai încerc. Vreo idee ceva?
https://ibb.co/wNMSNV6

21 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Enunțul: Albul la mutare, mat în două mutări.

| sabin89 explică:

Am găsit soluția. Sâc, că nu vă spun happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Tot urâcios. tongue
E o tradiție. happy

| sabin89 explică:

Damă la h1

| Simpatic a răspuns:

Se pare ca s-a deschis aici clubul sahistilor de duminica
va invit la o samanta pe bancuta si discutii filosofice care incep cu "-cum era pe vremea mea!"winking

| sabin89 explică (pentru Simpatic):

Nu știi șah?

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Fara sa fiu hater nu m-a prins niciodata jocul acesta il consider de tocilari happy
din punctul meu de vedere este pierdere de timp...
si nu, nu vreau sa jignesc pe nimeni
faptul ca pe mine nu ma atrage nu inseamna nici ca sunt incult nici superior, doar nu imi place si atatwinking

| sabin89 explică (pentru Simpatic):

Ce-o fi zicând Bobby Fisher de acolo din heaven citind ce ai scris? happy Serios acum, ai dreptate, de gusturi nu se discută. Nici pe mine nu mă pasionează jocul în sine. Îmi plac însă probleme ce aceasta (chess puzzles, cum le mai spune). Îmi par ca un fel de probleme de perspicacitate; sau de logică.

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Trebuie sa privesti raspunsul meu ca pe o chestie de amuzament si nu ca pe o ironie!
mai ales coroborat cu raspunsul de mai sus "Se pare ca s-a deschis aici clubul sahistilor de duminica... "

de ce am scris asta mai sus? am un parc in municipiu, in care duminica se intalnesc mai multi batrani si joaca printre altele unii sah altii table! de acolo am venit cu ilustrul mesaj de mai sus!

in rest nu am absolut nimic cu nimeni si inteleg ideea din sah, logica si inteligenta jucatorilor!

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Regina la D4 ca să permită apărarea turelor și mutarea pionului negru.

| sabin89 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Nu merge, pentru că el mută tura la a6

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru sabin89):

Atunci regina la E8

| sabin89 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Nu, că dă șah la a6

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru sabin89):

Edit: mi-am dat seama că mutarea tură H7 funcționează doar dacă tura neagră mută la A6 și apoi este capturată de tura albă.
Însă dacă tura neagră capturează tura albă, pionul negru este dublu apărat.
Nu reușesc să îmi dau seama care e soluția.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Chiar dacă muți tura la h7, negrul tot o mută pe a lui la a6 sau la g8.
Trebuie să găsești ceva, să nu îl lași pe el să îți dea sah.
Nu te-a lăsat nimeni să îți speli onoarea. Nu au găsit soluția. happy

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu sunt prea bun la șah, când mai joc, de obicei îmi masacrez majoritatea pieselor până reușesc să avansez cu un pion și să îl schimb în regină (gen cum își sacrifică Putin și Zelenski soldații în Bahmut).
Șahul avansat presupune răbdare și evitarea schimburilor rapide.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Aș pune regina la c4. happy
Mai departe te las pe tine.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Uhm, nu e bine.
Rege g7. laughing

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru Dorotheea21):

Tot nu e bine, că albul pierde cealaltă tură, și coloana A rămâne apărată.

| sabin89 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Ce zici de soluția Damă h1? Rezistă oricărei critici?

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru sabin89):

Felicitări!