| AvalohAlyn a întrebat:

O sa aflam oare, vreodata, raspunsul la principalele intrebari existentiale ale omenirii sau ele nu se vor afla niciodata pentru ca "asa e scris"
Sa nu uitam ca stiinta nu a gasit pana acum raspunsul la foarte multe intrebari existentiale.
Ne este dat sa stim raspunsul la acest fel de intrebari sau o sa cautam mereu degeaba?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Avem toate raspunsurile la intrebarile existentiale in Cuvantul lui Dumnezeu.

| Bacemi a răspuns:

O sa aflam raspunsurile la principalele interbari existentiale de la cei cu care ne intersectam in viata in masura in care este important in relatia noastra cu ei. Atat. Restul infinitului va ramane de nepatruns.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin intrebari existentiale.
Pentru ca daca te referi la "Ce mananca omuletii invizibili din covor?", sau "Ce copaci fructiferi cresc in rai?", atunci te asigur ca astea nu sunt intrebari existentiale.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu cred ca o sa aflam raspunsul la cele mai importante intrebari existentiale, cel putin nu prea curand.Nu cred in asta cu 'asa a fost scris'.

| Teardrop a răspuns:

Nu există răspunsuri fixe la întrebările existenţiale. Fiecare om îşi poate da un răspuns diferit la ele. Fiecare generaţie, fiecare eră va vedea lumea şi viaţa altfel.

| Dugalle a răspuns:

Nu e scris nicaieri ca " asa e scris ". Pur si simplu omul este inapt sa afle niste raspunsuri la niste intrebari pentru ca inca nu e capabil, inca nu are uneltele de care are nevoie.

Orice cautare nu e degeaba, aceasta gaseste ori ceva bun ori ceva ce este invalid si nu se mai continua pe acea parte, drum, ramura, cale, cum vrei tu sa ii zici.

| Taduic a răspuns:

Pacat ca ideea se stie. Big Bang a fost demonstrat intr-un laborator din SUA: intr-o cutie transparenta au pus o bila alba, au apasat pe 1 buton, iar intr-un interval de mai putin de cateva milisecunde, s-a produs fenomenul. Bila a explodat si asa s-a creat viata.
In acea bila erau toate elementele chimice descoperite pana acum. Dupa ce bile a explodat, s-a format un mini sistem Solar.