| Hmmmm a întrebat:

O zapada asternuta tradeaza o iarna aparuta. De ce nu ai accepta sa fii tradat/a?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Inapoiatii nu accepta tradarea.Nu au ajuns atit de departe cu gindirea incit s-o vada ca exista la orice pas dar ne amagim ca este de mai multe feluri.E ca si cum ne-am amagi de un anumit motor ca merge altfel cind el practic merge pe acelasi principiu ca toate motoarele.Tocmai acceptarea tradarii ca pe ceva natural, determina disparitia ei, pentru ca de fapt nu te mai intereseaza daca esti tradat sau nu.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca este singurul lucru pe care nu as putea sa ii iert sotului meu. Daca eu dau dovada de fidelitate, am si pretentii.

| Hmmmm explică (pentru EmaS):

Dar, daca sotul tau iti spune sincer, pe fata, ca vrea sa intre in alta din punct de vedere sexual? L-ai ierta?

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Categoric, nu! Inseamna ca nu mai am valoare in ochii lui si nu ma mai iubeste. Nu exista om perfect, fiecare avem defecte mai mici sau mai mari peste care putem sa trecem si sa iertam.

| Hmmmm explică (pentru EmaS):

De ce sa nu-l ierti? E vina lui ca nu mai simte atractie sexuala fata de tine? Ai prefera sa te minta pentru a te tine langa el doar de dragul fericirii tale?

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Dar nu este cazul,nici nu se pune in discutie asa ceva.Ce-i drept,nu mai sunt ca la douazeci de ani,dar ne-am maturizat impreuna, focul dragostei nu mai arde cu aceeasi intensitate, dar este o dragoste ajunsa la maturitate si ne iubim mai mult ca la inceput.

| Hmmmm explică (pentru EmaS):

Nu a fost cazul sa fie cazul. Focul dragostei nu mai arde, dar va iubiti mai mult ca la inceput. Am inteles.

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Nu ai cum sa intelegi tu pentru ca la douazeci si ceva de ani nici eu nu as fi inteles.Hai lasa ca nu vreau sa intru in detalii.

| Hmmmm explică (pentru EmaS):

Asa e! Oamenii nu inteleg din cauza varstei. Porcii mesteca pentru a nu favoriza indigestia.

| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

O sa intelegi si tu mai tarziu.Sincer,ti-as dori sa iubesti si sa fii iubit cel putin asa cum o facem eu si sotul meu.Dar ca sa primesti trebuie mai intai sa oferi.

| Hmmmm explică (pentru EmaS):

Bine.

| CoquineNoire a răspuns:

Tradarea e de mai multe feluri...in prietenie, in dragoste, in noi (legat de anumite chestii care ne tradeaza comportamentul, referitor la acea zapada)
noi degeaba nu acceptam, ca se intampla.
dar eu zic ca e mai bine, in acest fel te lamuresti de oamenii pe care ii ai langa tine.
anumite experiente negative ne schimba, ne fac mai puternici si mai atenti cu cine intram in contact...contribuie la evolutia noastra.

| Hmmmm explică:

Ideea ar fi: de ce nu acceptam ceea ce nu ne pica bine si acceptam doat ceea ce ne prieste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hmmmm):

Eu accept si ceea ce nu-mi pica bine insa, slava Domnului, nici prea greu incercata nu am fost.

| nyko06 a răspuns:

Buna, pai pentru ca e un gest urat nesincer poate si cu interese ascunse. Tradarea apare ori pe parcurs cand vrei sa obti ceva ce nu poti obtine ori planuit dinainte cu un plan ca sa-ti atingi scopurile.

| sierjuu a răspuns:

Este mult mai usor sa dezvolti calitatile unui om, decat sa-i inlaturi defectele, iar tot ce se intampla o data poate sa nu se mai intample inca o data, dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla si a treia oara.Cred ca depinde de context, motive, imprejurari si sentimente. Iar aici ma refer la faptul ca in unele situatii eu cred ca tradarea ii face mai puternici pe doua sau mai multe persoane dar numai daca depasesc momentul si trec peste. Totul depinde de tine si ce vrei de la respectiv/ul/ii/a, dar cand te uiti in jur si vezi o haita si o jigodie, chiar n-ai cum sa treci peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca doare.