| dragos38 a întrebat:

Oamenii de stiinta au descoperit ca neuronii se pot regenera/atunci plecand de la aceasta premiza, oare in viitor nu credeti ca se vor putea vindeca unele boli degenerative si traume cerebrale?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Neuronii nu se regenereaza, nu se pot regenera deoarece nu au centrozom.
Tu vorbesti de neurogeneza.

| dragos38 explică (pentru Inferno):

Da,de neurogeneza (nasterea neuronilor)este un proces prin care neuronii sunt generati.Un cercetator a sugerat ca dopamina ar putea fi folosita in regenerarea tesutului nervos. Unii care n-au ce face au reusit producerea si cultivarea de celule cerebrale(ca patrunjelul din gradina)in laborator. Cercetatorii au folosit o tehnica ce mimeaza procesul de regenerare naturala a creierului. Pornind de la celule stem, cercetatorii au reusit sa produca si sa creasca celule nervoase pana la maturitate. Experimentul a fost realizat pe soareci.Este adevarat ca, deocamdata neuronii se pot reface in conditii de laborator/In cazul uni accident vascular cerebral, acestia nu se mai refac, cu mici exceptii.In China insa se face transplant cu celule stem pentru cei care au paralizat dar se fac experimental/bine inteles nimeni nu cred ca doreste sa devina cobai pe banii lui propri/Un om de stiinta a spus ca va continua cercetarile, pentru a afla daca e posibil ca aceasta producere de noi neuroni sa fie stimulate prin mijloace artificiale.

| Inferno a răspuns (pentru dragos38):

Neurogeneza nu consta in obtinerea neuronilor prin regenerare, cin din celule stem cum ai spus si tu, asta am dorit sa subliniez.

| dragos38 explică (pentru Inferno):

A fost o neintelegere, se mai intampla.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Umma si ''cei trei purcelusi''

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Desigur ca vindecarea sau refacerea neuronilor va contribui la eliminarea multor boli.Mai este insa mult pana atunci.

| sublime89 a răspuns:

Da, e posibil. Avem inca foarte multe lucruri de aflat despre creier. Dupa ce vom acumula toate cunostintele necesare despre el, poate ca vom gasi si leacuri pentru diferite afectiuni ale lui.

| Christel a răspuns:

E adevărat că neuronii se pot vindeca. Din păcate, însă, o singură substanţă îi poate regenera, iar acea substanţă se numeşte oxitocină şi e secretată de organism în timpul unei rugăciuni intense sau după ce-ai făcut o faptă bună şi simţi o fericire care parcă nu e din lumea asta.
De ce credeţi voi că nu există monahi senili? Aici mă refer la adevăraţii monahi, nu la cei care doar sunt îmbrăcaţi în haine monahale, fără să se poarte ca nişte monahi.

| Valig8 a răspuns:

Sunt mai mult ca sigur ca o sa se gaseasca solutia dar in acelasi timp cred ca o sa nasca si alte boli