| Alisstor a întrebat:

Oare ar trebui sa ne fie frica de moarte? Frica de Dumnezeu exista, dar ce spuneti despre moarte? Tot la mai multi oameni au o frica inexplicabila de moarte si pana la urma nu-i prea inteleg. Voi ce ziceti? Va e frica de moarte? Argumentati va rog.

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Oamenilor le e frica de necunoscut! Cand pierzi pe cineva drag, ti-- i se face dor, poate si de asta apare frica! Si apoi toate povestile cu iadul, cu cel necurat etc.
Eu cred ca trecem intr-o lume paralela, pe care n-o putem vedea. Chiar si biblia ne conduce la asa ceva : sufletul dupa moartea trupului, sfintii care ne ajuta si dupa moartea lor... De asemenea uitandu-ma la emisiunile lui Oreste imi dau seama ca asa e! Da imi e frica de momentul despartirii pe parinti cand va veni! Asta ma doare enorm!

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu mi-e teama de moarte, mi-e teama ca n-o sa realizez tot ce-mi propun pana la moarte si n-o sa mai fie o alta viata dupa, pentru a realiza ce a ramas nerealizat. Mie nu mi-e frica nici de Dumnezeu, mi-e frica de mine, asta in primul rand. Mi-e frica de moarte pentru simplul fapt ca e posibil sa ma prinda nerealizat.

| AvalohAlyn a răspuns:

Muzica mereu va produce spaima, pentru unii mai putina pentru unii mai multa dar va produce fiindca moartea este mister si ceva necunoscut.
Ar mai trebui sa ne mai fie frica pentru ca suntem pacatosi, murdari si nedrepti(poate toti, poate unii aici nu stiu) si nu stim ce raspuns ne va da Dumnezeu, e vorba de intalnirea cu Dumnezeu de dupa moartea, eu cred in ea, sunt crestin, asta ar trebui sa iti produca frica, rusine. Dai ochii cu Cel Curat, Creatorul.
Mai este frica de a nu mai vedea si de a te desparti de cei dragi, de familie care iarasi produce o spaima, o tristete.
Numai bine

| mihaibrasov a răspuns:

Mie nu imi mai e frica de moarte. (si n-o spun doar asa.). Frica de moarte inseamna de fapt frica de singuratate si de necunoscut. Dupa ce mori prietenii tai care au ramas in viata nu te mai pot ajuta si ti-e frica de faptul ca singur nu vei face fata. Si daca nu ti-e prea clara notiunea lui Dumnezeu atunci nici moartea nu prea ti-e cleara, iar teama asta vine din sufletul tau istovit de cautari (sau necautari nejustificate intru Dumnezeu). Dar daca il cunosti pe Dumnezeu oricat de putin si mai vorbesti cu el (te rogi) din cand in cand, nu are de ce sa iti fie teama de moarte. E doar o etapa.

| Angel0 a răspuns:

Mai degrabă teama de a da socoteala despre cum ne-am irosit viata.

| YourDailyApple a răspuns:

Mi-e frica sa mor, de chinul mortii pentru ca orice moarte e dureroasa, dar nu mi-e frica de moarte.

| laurentiu a răspuns:

Larix
si atunci o sa fie prea tarziu! fiindca cand mori nu mai ai cum sa te intorci la Dumnezeu! si pur si simplu esti pierdut in chinuri vesnice! si sunt mult care se duc pe calea aceasta!
degeaba si in zadar.imi dau seama cat de greu este chinul pshihic si cel fizic!
Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru. (Romani 6:23)
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou." Altfel nimeni nu poate intra in Imparatia Cerurilor Ioan 3:7
Iata Eu stau la usa, si bat. Daca aude cineva glasul meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine.
(usa e in inima fiecarui om, nu trebuie decat sa deschidem sa primim pe Domnul Isus si viata vesnica)
Ioan 5:24 spune că „cine ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis, are viaţa veşnică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

| DamnedShadow a răspuns:

Nu se tem nici de necunoscut, nici de moartea in sine. Ci de modul in care vor muri.

| mmeee79 a răspuns:

Daca traiesti in pacat, ar trebui sa-ti fie frica sa mergi in iad. Daca traiesti o viata impreuna cu Dumnezeu, vei vedea schimbarea, te vei simti implinit, vei simti cum zbori, cum iti da forta si te ajuta in orice nevoie.Iti va fi frica sa nu traiesti dupa placul Lui...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de dumnezeu? frica de pacat, nu de dumnezeu. dumnezeu dand pe singurul lui fiu, pentru ca, cine crede in el sa nu moara ci sa traiasca vesni, ne-a eliberat din moarte.noi murim ca plata a pacatului. dar inviem vesnic, in Iisus Hristos. el este rascumparatorul nostru, din robia pacatului si a mortii.cine a citi vechiul testament stie ce era un rascumparator. dar acela era om, nu Dumnezeu intrupat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea e o stare nu stiu cum sa iti explic dar treci ca deci esti o omida si te faci un fluture treci la alte dreptete deci nu trebuie sa te sperii crede.ma din cate am auzit e frumos acolo

| ionika17 a răspuns:

Eu cred ca la toata lumea le e frica de moarte. Dar mai sunt si care se sinucid singuri.Deci acestia nu se tem de moartewinking

| David_3968 a răspuns:

„Frica de DOMNUL este un izvor de viaţă, ea ne fereşte de cursele morţii" (Proverbele 14:27). Teama de Dumnezeu este „un izvor de viaţă", deoarece adevăratul Dumnezeu este „Izvorul apelor vii" (Ieremia 2:13). Dobândirea de cunoştinţe despre Dumnezeu şi Isus Cristos poate însemna viaţă veşnică pentru noi (Ioan 17:3). De asemenea, teama de Dumnezeu ne fereşte de cursele morţii. Cum anume? În Proverbele 13:14 citim: „Învăţătura înţeleptului este un izvor de viaţă, ca să abată pe om din cursele morţii". Dacă ne temem de Dumnezeu, dacă respectăm legile sale şi dacă ne lăsăm îndrumaţi de Cuvântul său, suntem feriţi de practici şi sentimente dăunătoare care pot duce la o moarte prematură.